Podpora Ukrajiny a Izraele, rozvoj česko-německé spolupráce a zvládání nelegální migrace byla hlavní témata, o kterých dnes v Berlíně jednal předseda Senátu českého parlamentu Miloš Vystrčil. Na úvod dvoudenní cesty, kterou dnes zahájil, se setkal mimo jiné s šéfkou Spolkového sněmu Bärbel Basovou a s předsedou Spolkové rady Peterem Tschentscherem. Na závěr dne debatoval s českými krajany.
„S Bärbel Basovou jsem mluvil o podpoře Ukrajiny a Izraele a obecně o podpoře obhajoby základních lidských práv a svobod a evropských hodnot. Shodli jsme se, že jsme podobně smýšlející země,“ řekl Vystrčil v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem.
S Basovou hovořil Vystrčil také o zvládání migrace a boji proti převaděčům. Německo migrační situaci považuje za mimořádně vážnou, od pondělního večera navíc provádí kontroly na společné hranici. „Shodli jsme se na tom, aby nedocházelo k tomu, že jsou kontrolami na hranicích zbytečně obtěžováni slušní občané, kteří tam jezdí pravidelně,“ uvedl.
O přeshraniční spolupráci jednal Vystrčil rovněž s Tschentscherem a s vládním zmocněncem pro nové spolkové země Carstenem Schneiderem. Tématem byla také hospodářská spolupráce, mimo jiné při těžbě lithia v Krušných horách. Vystrčil se zajímal i o výrobu čipů v Drážďanech, kde svůj závod rozšiřuje německá společnost Infineon Technologies a kde chystá svou první továrnu na čipy v Evropě tchajwanský výrobce TSMC. „Ta továrna bude potřebovat obrovské množství obslužných provozů. Ty mohou vznikat jak v Německu, tak i v České republice,“ řekl předseda Senátu o tom, kde vidí možnosti zapojení českých podnikatelů.
Vystrčil, kterého v Německu doprovázejí senátoři Jitka Seitlová, Ladislav Faktor a Hynek Hanza, bude v pátek jednat se saským premiérem Michaelem Kretschmerem a znovu také s Tschentscherem, který je zároveň primátorem Hamburku. Senátoři rovněž uctí památku obětí nacistického režimu v berlínské věznici Plötzensee.
Zpravodajství ČTK | 21:04