Senát neschválil volební novelu, kterou chtěla část členů horní parlamentní komory dát lidem možnost více ovlivnit zvolení konkrétních adeptů na obecní zastupitele. Podle kritiků, k nimž patřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), by byl nový systém složitý, neprověřený a snížil by váhu voličských hlasů pro strany nebo místní sdružení nezávislých kandidátů. Podle zastánců včetně místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera (ODS) by naopak novela umožnila voličům lépe naplnit jejich vůli vybrat si zastupitele.
Pro zamítnutí senátorské novely, které navrhl Vystrčil, hlasovalo 22 ze 71 přítomných členů horní komory. Pro nutné zpřesnění novely, které doporučil senátní ústavně-právní výbor, bylo 36 ze 73 senátorů, přičemž pro schválení bylo třeba 37 hlasů. Úpravy nepodpořila například Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí), která během více než tříhodinové debaty přijetí novely podpořila. Pro původní znění novely, která byla předložena loni, pak hlasovalo 28 senátorů ze 73.
Novela počítala s tím, že by místa v zastupitelstvu získali nejprve kandidáti, kteří by jmenovitě dostali potřebný počet hlasů. Podle současného systému se přednostní hlasy pro ně započítávají spíše volebním uskupením, za která kandidují. Návrh počítal s tím, že by hlasy pro konkrétní kandidáty byly při rozdělování mandátů započítávány odděleně od hlasů pro volební uskupení. Poměr mezi jednotlivými způsoby rozdělení mandátů měli podle navrhovaného způsobu určit voliči tím, kolik z nich by volilo strany a kolik jednotlivé kandidáty. Pokud by například třetina hlasů ve volbách patnáctičlenného zastupitelstva připadla stranám, podle poměrného systému by takto bylo rozděleno pět křesel v zastupitelstvu. Zbývajících deset křesel by pak připadlo preferovaným kandidátům v pořadí podle toho, kolik by obdrželi hlasů. Kandidáti, kteří by mandát získali podle většinového systému, by pak vypadli z rozdělování mandátů podle poměrného systému.
Novela, která vycházela z návrhu politologa Tomáše Lebedy, zachovávala dosavadní způsob označování volebních lístků, kdy si lidé mohou vybrat buď stranu, nebo jednotlivé kandidáty podle počtu členů zastupitelstva. Nadále by mohli obě formy zkombinovat tím, že by křížkem označili několik preferovaných kandidátů bez rozdílu politické příslušnosti a také jednu ze stran, přičemž z její kandidátky by dostali jejich hlas kandidáti v počtu, který by chyběl do naplnění zastupitelstva. Nový způsob přepočítávání mandátů podle Lebedy mírně posiloval silnější strany na úkor slabších, na druhé straně by ovšem umožnil volbu osobností na úkor stran. Na základě dosavadních hlasování v komunálních volbách Lebeda pokládal za pravděpodobné, že ve velkých městech bude převažovat poměrná složka rozdělování mandátů, zatímco v malých obcích by mohla být čistě většinová.
Vystrčil namítal, že návrh je v rozporu s dosavadním systémem zastupitelské demokracie a zavede absolutní nepoměr mezi jmennými a stranickými hlasy a mohl by přinést „naprosto nedemokratický výsledek“. Obává se toho, že by v případě jeho přijetí mohla většinu v zastupitelstvu získat antisystémová strana. Podle Petra Štěpánka (STAN) je tato obava směšná, protože vítězství extremistů umožňuje i současný volební systém.
Předseda klubu Pirátů a SEN 21 Václav Láska označil návrh na změnu systému za nebezpečný. „Při české vyčůranosti by někteří kandidáti dřív pochopili díry v tomto systému, než by voliči pochopili, jak mají hlasovat,“ uvedl Láska. Oberfalzer odmítl tvrzení kritiků, že kdo není na stranické kandidátce, nebude schopen se v zastupitelstvu domluvit. Zwyrtek Hamplová označila novelu za krok směrem k bližší demokratické volbě a naplnění pojmu samospráva.
Zpravodajství ČTK | 15:23