Senát schválil kompenzace České poště od státu

11.11.2015
Zpravodajství ČTK | 13:27 | Rubrika: Počítače, inform. tech. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: nlm  

 Praha 11. listopadu (ČTK) - Česká pošta by měla dostávat kompenzace od státu, pro letošek by mohly činit až 700 milionů korun. V dalších letech nejvyšší možná částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně. Senátoři dnes schválili novelu zákona o poštovních službách, která s touto kompenzací počítá. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


 Mluvčí České pošty Matyáš Vitík řekl již dříve, když novelu schválila Sněmovna, že částka je v souladu s vládním návrhem, který je kompromisním řešením. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) znamená schválení zákona stabilizaci České pošty.

 Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pošta za loňský rok požadovala od státu úhradu nákladů za poskytování základních služeb 1,755 miliardy korun. Podobnou částku podnik žádal i za rok 2013, úřad mu přiznal o miliardu méně.

 Náklady České pošty na zajišťování základních služeb má podle současné právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu ale nechtějí přispívat pošta ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila platba ze státního rozpočtu.

 Novela také obsahuje schválený pozměňovací návrh poslance Štěpána Stupčuka (ČSSD), který k ní připojil i změnu zákona o státním podniku. V ní zpřesňuje pravidla přeměny státních podniků, například jejich rozdělování. V důvodové zprávě uvádí, že stát je jako vlastník a investor státních podniků znevýhodněn vůči soukromým firmám, na které se vztahují pružnější pravidla.

 Chovanec to vysvětluje tím, že Česká pošta potřebuje od 1. ledna příštího roku odštěpit jeden ze svých závodů, který se začlení pod ministerstvo vnitra. Souvisí to podle něj s kritikou ze strany Bruselu za zadávání zakázek tzv. inhouse, tedy možnosti zadávat veřejné zakázky prostřednictvím podřízených organizací, v tomto případě České pošty.

 Senátoři ODS Veronika Vrecionová a Miloš Vystrčil dnes upozorňovali, že může jít o přílepek, tedy o změnu nesouvisejícího zákona. Chovanec s tím ale nesouhlasil a řekl, že pokud by to případně posuzoval Ústavní soud, je ministerstvo schopné svůj názor obhájit.

 Česká pošta má přes 31.000 zaměstnanců. Loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun. Letos čeká zisk 50 milionů korun, ale jen v případě, že dostane od státu kompenzaci za univerzální službu. Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových. Dvě třetiny poboček chce během příštích let převést na partnery, rušit je nebude.