Senát zdobí unikátní dílo z kravat a šátků

12.11.2015
Jihlavský deník | Rubrika: U nás doma | Strana: 10 | autor: Miroslav Brzek

Praha, Polná – Celkem 128 kravat, 10 šátků a 1 motýlek od členů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky jsou základem ústředního díla, které láká zájemce na jedinečnou výstavu. Unikátní výtvor s názvem Požírán kravatami je totiž jedním z obrazů výstavy vysočinského výtvarníka Petra Vlacha, která plní pod souhrnným názvem Kravaty a růže předsálí jednacího sálu Senátu. Výstava je k vidění až do 16. listopadu.

„Poděkování kromě tvůrce Petra Vlacha patří také asi dvěma desítkám našich kolegyň a kolegů, kteří poskytli dostatek materiálu na ústřední obraz. Měli jsme to s paní poslankyní Janou Fischerovou rozdělené, ona získávala kravaty a šátky ve Sněmovně, já v Senátu. Petr Vlach pak podle mého názoru odvedl skvělou „práci“ a vytvořil velmi působivé dílo. Vím, že jeho záměrem je v budoucnu obraz vydražit a výtěžek věnovat na bohulibé účely. Moc mu držím palce a věřím, že třeba i výstava v Senátu tomuto záměru pomůže,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil.
Unikátní obraz Požírán kravatami byl již také vystaven na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva), kterou v italském Roveretu uspořádala nadace Opera Campana dei Caduti. Vlach, jenž pochází z Polné u Jihlavy a je v malířství autodidaktik s nevšedním uměleckým nadáním,sejí zúčastnil jako jediný umělec z České republiky už potřetí v řadě.
Obraz, na který svými módními doplňky přispěli čeští poslanci a senátoři, vyjadřuje podle slov autora vliv vysoce postavených politiků a úředníků na mírová či válečná dění kdekoli na světě a naprostou bezmoc prostého člověka. Jde o materiálový obraz opticky přitažlivé ikonické kompozice. V rovině přenesení je dle záměru umělce, jehož vzory jsou americký malíř Jackson Pollock a Němec Gerhard Richter, výrazně politicky a humánně účastný.