Po krajských volbách vstupují samosprávné kraje do 21. roku svého zatím pořád ještě mladého života. Snad se shodneme na tom, že pro každou instituci, pro každé město, pro každý kraj a vlastně i stát je důležité, jakým způsobem proběhne výměna jeho vedoucích představitelů, jakým způsobem proběhne předání úřadu a kompetencí. Zkráceně někdy nepřesně hovoříme o předání moci.
Pro další život a rozvoj instituce nebo území je velmi důležité, aby předání úřadu a kompetencí proběhlo důstojně a se vzájemným respektem mezi vítězi a poraženými. Také je velmi důležité, aby ten, kdo přichází jako vítěz, respektoval práci svých předchůdců, a pokud je to jenom trochu možné, tak na vše dobré navázal a co nejméně tzv. bořil.
Na Vysočině se nám to zatím dařilo a koalice se velmi často, přestože nemusela, v těch zásadních věcech domlouvala s opozicí. Stalo se totiž dobrým byť nepsaným pravidlem, že nejdůležitější strategická krajská rozhodnutí vládnoucí krajská koalice činila až po důkladné diskusi nebo přímo i za podpory opozice. Tento postup při schvalování strategických rozhodnutí má totiž jednu zásadní výhodu a to, že se ani při změně vládnoucí politické reprezentace zásadní rozhodnutí ze dne na den nemění a kraj se může rozvíjet relativně stabilně, neboť nedochází k náhlému narušení kontinuity základních trendů a směrů rozvoje.
Při této příležitosti považuji za správné ocenit roli v budoucnu pravděpodobně již bývalého dlouholetého hejtmana Jiřího Běhounka. Samozřejmě ne vždy jsme se shodli, ale právě jeho přístup k vedení kraje a ochota se zabývat i opozičními názory zaslouží uznání. Pro stabilní a kontinuální rozvoj kraje to bylo velmi důležité a prospěšné.
Osobně věřím, že nově zvolená Rada Kraje včele s novým hejtmanem dokáží na tento způsob spolupráce koalice a opozice navázat. Zvláště nyní ne v úplně lehké době, kterou prožíváme a která se promítne i do naší budoucnosti to bude velmi důležité. Jako jeden z řadových krajských zastupitelů se těším na spolupráci a držím palce.
Miloš Vystrčil, krajský zastupitel, senátor