Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Potřetí, celkově podruhé ve funkci se prezident Petr Pavel setká s nejvyššími ústavními činiteli, aby s nimi probral zahraniční politiku země. Konkrétně na Pražský hrad večer zamíří předseda vlády Petr Fiala, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil. A protože, jak už zaznělo, se tématem nebo respektive tím tématem, kterým se budou zabývat, bude zahraniční politika, měl by dorazit také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. My se tomuto tématu ve vysílání ČT24 budeme dnes věnovat a hostem v tuto chvíli je konkrétně jeden z těch nejvyšších ústavních činitelů, tedy konkrétně předseda Senátu Miloš Vystrčil. Děkuju vám a přeju pěkný den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobrý den z českého Senátu.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Na té první schůzce, respektive poslední schůzce v tomto formátu, která se konala na konci května, tak panoval poměrně velký soulad. Řešili jste mimo jiné podporu Ukrajiny, vztahy s Čínou. Zajímalo by mě, protože ta situace ve světě se od té doby poměrně dramaticky zkomplikovala tím, co se děje na Blízkém východě, v jakém duchu budete řešit tohle téma.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jsem přesvědčen, že si vyměníme názory na ta témata, která jste zmiňovala, i na některá další a následně se budeme domlouvat, jakým způsobem budeme v zahraniční politice společně postupovat, protože máme tu unikátní možnost a příležitost postupovat společně, neboť ty naše názory se příliš neliší, a to si myslím, že by mohla být dneska největší přednost naší zahraniční politiky a také naše největší síla.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
To jste právě zmiňovali už na konci toho května, ale tak, jak se v podstatě veřejným prostorem probírá téma Blízkého východu, postoje České republiky, toho, jakým způsobem se postavila za stát Izrael, tak by mě zajímalo, jestli i v tomhle ohledu očekáváte naprostou shodu mezi všemi účastníky té schůzky.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak naprostá shoda, to je naprosto výjimečná věc. Vždycky každý z nás se může dívat na tu danou událost, z jiného pohledu, je to ovlivněno jeho zkušenostmi, je to ovlivněno jeho ideovým zakotvením, ale to, že na prvním místě je zájem České republiky a ty tři základní cíle české zahraniční politiky, což je bezpečnost České republiky, což je prosperita a udržitelnost rozvoje České republiky a což je také lidská důstojnost a ochrana lidských práv. V tom se shodujeme, a to si myslím, že bude základem té debaty a od toho se potom odpíchneme k těm dalším věcem. Já znovu říkám, že si nemyslím, že se ve všem třeba úplně stoprocentně shodneme, na druhé straně každý nese jinou odpovědnost. Největší odpovědnost za zahraniční politiku má vláda České republiky a ministerstvo zahraničních věcí, potom je to prezident České republiky a potom je tady ta parlamentní diplomacie a tady já jsem přesvědčen, že s Markétou Pekarovou Adamovou jsme velmi dobře schopni doplňovat tu hlavní formální část české zahraniční politiky právě o ten parlamentní rozměr, který je velmi důležitý a umožňuje nám třeba posilovat zejména tu třetí část, ten třetí pilíř naší zahraniční politiky, což jsou lidská práva, lidská důstojnost a podpora zemí, které jdou stejným směrem jako my.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Ptám se i kvůli tomu, že to, že Česko jednoznačně podporuje Izrael v konfliktu s teroristy z Hamásu, je asi jasné, ale podle některých kritiků je ten postoj Česka až nekritický. Zajímal by mě váš názor, jestli to nemůže být i zdrojem problémů. Byla tedy záležitost zrušené cesty, respektive zrušené oficiální návštěvy premiéra do Nigérie, kterou někteří diplomaté, někteří kritici spojovali právě s tím, opět říkám, podle některých až nekritickým zastáváním se Izraele. Jaký je váš názor, jaký názor v tomto ohledu bude prezentovat Miloš Vystrčil, bude-li tázán?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
My jasně stojíme za Izraelem a je potřeba jasně říci, že Hamás je teroristická organizace a že ten útok na Izrael byl teroristickým útokem. Tam se shodujeme, do jaké míry a jakým způsobem to máme dávat najevo, to potom už je do jisté míry individuální. A zda některé akcenty posílit a některé zase utlumit, o tom se můžeme bavit, ale vždycky to bude tak, že zahraniční politika je nejen o tom ideovém směřování, ale o tom, jaký kdo z nás je.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
A ten váš názor, tedy váš osobní názor na to.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Můj osobní názor je ten, který jsem řekl, to znamená opravdu zejména těmi efektivními kroky, které pomohou Izraeli ubránit svoji svébytnost a nezávislost, ale zároveň nezapomenou na to, že každý lidský život má obrovskou cenu. To je směr, kterým bychom se měli ubírat, to znamená, dávat jasně najevo, že není možné, aby tady se rozšiřoval terorismus, není možné jakkoliv tolerovat Hamás. Na druhé straně každý lidský život má obrovskou cenu a pokud se bavíme například o humanitární pomoci, tak je potřeba toto zohlednit.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
A co dalšího vlastně budete dnes řešit? Teď jsme se hodně bavili o situaci na Blízkém východě. Vy jste sám zmiňoval, že se zřejmě vrátíte i k těm tématům, která jste probírali na konci května, ještě něco dalšího očekáváte, že bude předmětem té schůzky.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak vy jste samozřejmě zmiňovala sama Ukrajinu, potom předpokládám, že se budeme bavit i o situaci v Evropské unii. O tom, jakým způsobem Evropská unie do budoucna by se měla rozvíjet. Jak k tomu můžeme přispět, jestli není ohrožena její konkurenceschopnost, jestli to její zahraničněpolitické směřování je správné, protože Evropská unie se v poslední době, teď už to teda je utlumováno, soustředila hodně i na komunikaci a obchodování s totalitními režimy, což se dneska ukazuje jako chyba, protože jsme si vlastně vytvořili závislost na jak produktech, tak i surovinových zdrojích, například z Ruska, co se týká produktů, tak je to dneska čínská lidová republika, a to jsou věci, kde Česká republika by měly jasně říkat, že tenhle ten směr není správným směrem a že naším společným cílem by mělo být postupně se vyvázat z té strategické závislosti surovinové a produktové na těch totalitních zemích, protože je to nebezpečné pro ten první pilíř naší zahraniční politiky, a to je pro naši bezpečnost.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Do jaké míry myslíte, že vůbec nedojde na jiná témata než zahraničněpolitická? Ptám se kvůli tomu, že Senát minulý týden schválil vládní konsolidační balíček. Ten tedy teď už bude čekat jen na podpis prezidenta a zároveň prezidentovi směřují výzvy nejen ze strany opozice, ale i ze strany odborů k vetu toho balíčku.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak druhý pilíř je prosperita, včetně té trvalé udržitelnosti a tam patří naše budoucnost, a to souvisí velmi se zahraniční politikou, to znamená, já předpokládám, že se dotkneme i té domácí politiky ve smyslu právě toho, jak probíhá ten hospodářský rozvoj, i možná ve smyslu toho, jakým způsobem tady jsou prezentovány jednotlivé politické subjekty a zda ten populismus, který je stále citelnější na naší politické scéně, nás paradoxně nesráží nazpátek. A potom předpokládám, že se minimálně alespoň zmíníme a vzpomeneme i na Karla Schwarzenberga, který byl významnou osobností naší české, evropské i světové politiky a právě ten jeho odkaz směřuje k těm věcem, o kterých jsem mluvil. O tom, že nemůžeme myslet jenom na ten hospodářský, okamžitý, rozvoj, ale je potřeba myslet dlouhodobě do naší budoucnosti. A ta je postavena na demokracii, svobodě, lidské důstojnosti a podpoře lidských práv a svobod.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Na Karla Schwarzenberga koneckonců dnes vzpomenou taky poslanci, kteří by měli zahájit schůzi sněmovny minutou ticha. Jakým způsobem uctí jeho památku Senát?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem právě teď přišel z místa, kde má Karel Schwarzenberg pietní místo tady v českém Senátu, kam senátoři budou postupně přicházet, mohou podepisovat kondolenční listiny, které jsou přiloženy k mému kondolenčnímu dopisu, který jsem poslal paní Schwarzenbergové a předpokládám, že samozřejmě i na Karla Schwarzenberga každý ještě vzpomíná individuálně. On byl nakonec také a senátorem, a to významným senátorem a samozřejmě, pokud se ukáže, že to ještě v ten daný okamžik je možné a vhodné, tak předpokládám, že i odpovídajícím způsobem se účastníme pohřbu Karla Schwarzenberga.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Ještě, prosím, krátce zpátky k té domácí politice. Sněmovna bude ve středu ve druhém čtení řešit rozpočet. Opozice se chystá hlavně zabránit návratu nákladů za obnovitelné zdroje energie a distribučních poplatků na občany a hlavně firmy. Vím, že ještě to bude nebo respektive Senát se tímto zákonem nezabývá, ale přesto by mě zajímalo, do jaké míry s tou mírou dopadu a hlavně u velkoodběratelů máte nebo nemáte problém?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Senát neschvaluje rozpočet. Pokud se mě ptáte na podporu obnovitelných zdrojů energie, tak já jenom upozorňuju, že ten návrat, který bude realizován, bude znamenat, že občané zaplatí za tzv. POZE podpora obnovitelných zdrojů energie, ty samé peníze, jako platili v roce 2010, ty samé nominálně. To znamená, je to vlastně návrat k něčemu, co tady už dříve bylo a co je vlastně naší společnou platbou za to, že upřednostňujeme obnovitelné zdroje a naší budoucnost před těmi fosilními zdroji, a to se vrací nazpátek. A část toho břemene přibírají jednak občané v té platbě a potom i firmy. A tady já si myslím, že je důležité se podívat na to, které z těch firem, které skutečně jsou velmi závislé právě na spotřebě elektrické energie, jsou ziskové i nadále, přestože ta energie je dneska dražší a které nikoliv. A těm, které nejsou ziskové, bychom měli pomáhat, ale těm, které jsou ziskové, si myslím, že dávat další peníze a úlevy nemá žádnou logiku, protože oni to jenom promítají do svých zisků, my jsme se o tom včera bavili s panem ministrem financí Stanjurou, který byl na Vysočině, a tam jsme se vlastně shodli na tom, že ano, pomožme těm vysoko energeticky náročným odvětvím a firmám, které vlastně jsou ohroženy ve své existenci, ve své prosperitě, ale nezvyšujme kompenzacemi a dotacemi zisky těch, co už dneska stejně mají vysoké.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Rozumím. Tedy je tam nějaká míra zohlednění toho, že opravdu ty dopady nebudou jenom takové, že to bude návrat do časů před úlevami energetickými souvislosti s energetickou krizí. Vláda reflektuje to, že jak na některé domácnosti, tak obzvlášť na některé, jak jste sám říkal, vysoko energeticky náročné provozy a společnosti, ten dopad bude opravdu výrazný a vláda ho tedy bude nějak řešit.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Vláda se chce řídit, a to já považuji za správné tím, že bude pomáhat těm nejzranitelnějším, těm slabým, těm, kteří jsou ohroženi na své existenci. Ale nebude přidávat peníze těm, co stejně mají poměrně vysoké zisky. To přece nikdo z nás nechce, protože to jsou peníze nás všech, které se dávají ve formě dotací těm firmám, které mají třeba největší spotřebu elektrické energie, já si myslím, že tyhle ty peníze by měly jít těm, co to opravdu potřebují, stejně jako se podobně poskytuje příspěvek na bydlení nebo jiné typy příspěvků v hmotné nouzi. Nedáváme to všem, ale těm, co to potřebují.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
Já vám děkuju, to byl předseda Senátu Miloš Vystrčil, díky moc za váší účast v našem vysílání, díky, hezký den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Také děkuji.
Tereza Kručinská, redaktorka
——————–
A jenom doplním, že jak už zaznělo, budeme se tématu tedy zpátky zahraničněpolitickému, tedy schůzce nejvyšších ústavních činitelů prezidenta republiky na téma zahraniční politika věnovat i v dalším vysílání. A krátce po jedenácté bude naším hostem odborník na mezinárodní vztahy Michal Kořán, přeju pěkný den.
ČT 24 | 10:02 | Pořad: Dopolední vysílání
Setkání nejvyššího ústavních činitelů bylo z důvodu nemoci předsedy vlády zrušeno.