Senátory dnes čeká jednání ohledně česko-americké smlouvy o obranné spolupráci. Ta upravuje základní pravidla pro pobyt amerických vojáků, kteří by z nějakého důvodu byli na českém území. Jejich přítomnost by však musela schválit vláda, pokud by zde byli delší dobu, tak i parlament. „Smlouva zjednodušuje komunikaci s americkými vojáky, ať už jde o nákup zboží, pronajímání prostor, využívání infrastruktury a podobně,“ vysvětluje předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS.
ČRo – radiozurnal.cz | Rubrika Domácí | Autor: Magda Arnoštová
Odkaz na článek a záznam rozhovoru s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
S vámi Radiožurnál, čtvrtek 13. července. Právě dnes budou senátoři jednat o Česko-americké smlouvě o obranné spolupráci. Z 21 bodů jejich schůze právě tenhle vyčnívá. Abychom jenom ve zkratce řekli, o co jde, o čem ta smlouva je. Tak upravuje základní pravidla pro pobyt amerických vojáků, pokud by z nějakého důvodu byli na českém území. Nedovoluje jim ale přijet, kdykoliv se jim zachce. Pokaždé by jejich přítomnost musela schválit vláda, na delší dobu také Parlament. V Poslanecké sněmovně bylo úvodní jednání o smlouvě bouřlivější. My se teď pokusíme zjistit, jak by to mohlo vypadat v Senátu. Naším hostem je předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. Dobré ráno.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké ráno.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
Pane předsedo, jak vy se k té smlouvě stavíte?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
A ani tak není asi důležité, jak se k ní stavím já, i když řeknu na rovinu, že ji podporuji, ale jak se k ní postavily výbory, které ji projednávaly a ty doporučily její ratifikaci. To znamená, já předpokládám, že by ta smlouva mohla být dneska Senátem ratifikována a následně po všech těch procesech, které by měly pokračovat a být dalšími… Po ratifikaci by měla být prostě uvedena v život.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
Ono se kolem toho hodně napsalo, namluvilo, různé mýty, i fakta padaly. Povězte nám, proč Česko potřebuje takovou smlouvu o obranné spolupráci se Spojenými státy?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Těch důvodů je více. My jsme členem NATO a je už dlouhodobě zvykem, že členské státy NATO podepisují obdobné smlouvy se Spojenými státy americkými, protože uzavření těchto smluv, pokud to ty státy povolí, a vy jste to říkal v tom úvodu, protože ten vstup amerických vojáků na české území stále podléhá například čl. 43 Ústavy České republiky, tak ta smlouva zjednodušuje komunikaci s těmi vojáky, například nákup zboží, jejich možnost existence tady, vyřizování různých věcí, které si potřebujete vyjíždět, pokud jste v zahraničí, pronajímání prostor, využívání infrastruktury a podobně. To všechno ta smlouva ošetřuje a je potom, pokud ten pobyt těch cizích vojsk, amerických vojsk, na území České republiky je povolen, tak potom ten jejich pobyt je tady zjednodušen a je efektivnější. A já bych řekl, že tím pádem na je lacinější.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
Ve sněmovně smlouvu kritizovala opozice, konkrétně tedy hnutí SPD se zasazovalo o její zamítnutí, Senát by ji při rozložení sil mohl schválit rychleji. Nebo by se mohlo projednávání nějak zadrhnout i na senátním plénu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Předpokládám, že určitě nějaké otázky padnou. Na druhé straně byla smlouva velmi důkladně projednávána jak v Ústavně-právním výboru, tak samozřejmě i ve Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Rovněž tak jsme jí projednávali v komisi pro Ústavu a parlamentní procedury. To znamená, většina otázek padla na těchto zasedáních, ale to samozřejmě nevylučuje, že budou dotazy i na plénu. Jsou senátorky a senátoři, kteří se na plénu ptát budou a avizovali to. To znamená, já si netroufám odhadnout, jak to jednání bude dlouho trvat, ale zdá se podle všech vyjádření, která jsem zatím od senátorek a senátorů zaslechl a od jednotlivých klubů, že by měla získat podporu a být ratifikována.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
Dnes budete jednat také o výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu za loňský rok. Bude na jejím základě Senát dávat nějaká doporučení vládě, například k plánovanému rušení dotací?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Je to tak, že v těch výborech, kde byla zpráva projednána, tak se o tom obsahu té zprávy, kde je také ten nález, že ta naše politika se, vlastně ekonomiky se mění v dotační politiku nebo v dotační ekonomiku, diskutovala a výsledkem je návrh na usnesení, který možná dozná ještě změn na plénu, ale předpokládám, že přijmeme i doprovodné usnesení k té výroční zprávě, že to nebude jenom tak, že bychom ji vzali na vědomí a že budeme vycházet při tom usnesení, z usnesení, které navrhuje Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.
Petr KRÁL, moderátor
——————–
Tak takové jsou dnešní senátní plány. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS byl hostem Ranního interview. Díky za to a na slyšenou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Na slyšenou.