Letošní již 34. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě mě opět nezklamal. Možnost procházet se mezi tisíci knih a knižních titulů, moci si na ně sáhnout a jen tak si knihou zalistovat mě opět znovu pohltila a nadchla.
Když potom k tomu připočtu i samotnou velmi přátelskou a inspirativní atmosféru veletrhu se spoustou doprovodných akcí a programů, není se co divit, že veletrh během dvou dní navštívily tisíce návštěvníků a to zdaleka nejen z Havlíčkova Brodu.
Pro ty, co mají rádi čísla pro zajímavost uvádím, že dle údajů ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové se letos na veletrh přihlásilo 141 nakladatelů, přijelo 99 spisovatelek a spisovatelů a součástí veletrhu bylo celkem 108 doprovodných programů.
Když jsme na zahájení veletrhu diskutovali s manželi Hejkalovými, starostou Havlíčkova Brodu Zbyňkem Stejskalem, ředitelkou Krajské knihovny Vysočiny Jitkou Hladíkovou, spisovatelkou Alenou Mornštajnovou a místopředsedou České astronomické společnosti Pavlem Suchanem o významu knih a jejich budoucí konkurenceschopnosti například v porovnání s rozvojem sociálních medií, podcastů, videoher apod., tak jsme se kupodivu docela shodli.
Je pravdou, že z hlediska okamžité bezprostřední pozornosti nebo možností rychlého nabytí znalostí nebo zjištění skutečnosti, jsou elektronická média ve výhodě a nelze očekávat, že tomu do budoucna bude jinak. Na druhé straně například z hlediska prožívání osobních životních příběhů nebo hledání životní opory nebo vzoru pořád považuji knihy a knižní příběhy za nezastupitelné.
Když si jenom vzpomenu, jak často se například v poslední době vracím ke své oblíbené knize Richarda Phililipse Feynmana se za sebe hovořícím názvem „Snad ti nedělají starosti cizí názory“, tak se mi to pouze potvrzuje.
Předpokládám, že celá řada z nás to má podobně. Vracíme se k oblíbeným autorům a knihám, abychom se nejen pobavili, ale také načerpali novou energii, posílili sebevědomí nebo vůli překonat překážku nebo těžkou životní situaci. Možná by bylo docela zajímavé pořídit někde seznam knih s poznámkou, při jaké náladě nebo při jakém typu životní situace právě po tomto titulu většina z nás sáhne.
Na závěr si ještě dovolím napsat, že většina knih má ještě jednu důležitou vlastnost. Velká většina knih je psána velmi dobrou češtinou. Skuteční čtenáři knih potom logicky při srovnání s ostatními „čtenáři“, kteří se omezují zejména na četbu SMS zpráv, různých postů na sociálních sítích nebo dalších všelijak vznikajících zpráv kolujících na Internetu, potom zpravidla vládnou mnohem lepšími vyjadřovacími schopnostmi. Vím, že se to zdánlivě v dnešním moderním a rychlém světě příliš nenosí. Ale vyjadřovací schopnosti velmi úzce souvisí se schopností porozumět textu a pochopit zadání, a tedy vyvarovat se zbytečných chyb. A tady je pak již výhoda umět se vyjádřit zřejmá.
Osobně se za rok na jubilejní 35. Podzimní knižní veletrh do Havlíčkova Brodu znovu vypravím a všem mohu takovou návštěvu z mnoha důvodů jen doporučit. Nezapomínejme totiž také na to, že dobře vybraná kniha patří k nejkrásnějším dárkům s trvalou hodnotou.
Zveřejněno 15. 10. 2024 v Jihlavských listech.