Starší lidé budou mít občanky na delší dobu, rychlé pasy zdraží

11.11.2015
Zpravodajství ČTK | 13:31 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mbc

 Praha 11. listopadu (ČTK) - Úřady budou lidem starším 70 let vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a tito obyvatelé si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy, jež budou nově s biometrickými údaji. Novinky, které přináší soubor vládních novel příslušných zákonů, dnes schválil Senát. Aby začaly platit, musí normu ještě podepsat prezident Miloš Zeman.


 Lidé zaplatí podle předlohy za expresní pas 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Pas ale bude nově se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání potrvá nejvýše šest pracovních dní místo nynějších 15 dní. Děti do 15 let budou mít "rychlý" pas za 2000 korun místo současné tisícikoruny. Tyto pasy už nebudou mít omezenou platnost na šest měsíců jako nyní. Lidé budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.

 Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec. Základní cena pasu, který budou chtít lidé do 30 dní, zůstane na 600 korunách.

 Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by ale zaplatili stokorunu.

 Předloha zavede také poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů. Novela zákona zahrnuje i technické změny a sjednocuje pravidla kvůli novinkám v soukromém právu.

 Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas by nově měly mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek.

 Obecní úřady budou muset podle novely umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. "Toto ustanovení umožní použít fikci doručení a zefektivnit tím procesní řízení," stojí v důvodové zprávě. Zpoplatněno bude nově zrušení trvalého pobytu. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo zabránit jeho účelovému rušení, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

 Normu podpořilo 49 z 56 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Zpravodaj Miloš Vystrčil (ODS) ale podotkl, že některé záležitosti zůstávají nedořešené. Zmínil mimo jiné to, že kupec bytu nemá možnost zjistit, zda v něm někdo nemá trvalý pobyt, a zpřísnění podmínek pro přihlášení pobytu na radnici. Mělo by se to řešit v budoucích novelách, jak potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Lidovec Jiří Čunek proto stáhl pozměňovací návrh, kterým chtěl například zajistit, aby se obchodní partneři podnikatelů, kteří mají pobyt na radnici, mohli o této skutečnosti dozvědět.