Do České republiky zavítala na několik dní taiwanská politicko-podnikatelská delegace, která má upevnit dosavadní vztahy mezi zeměmi a rozvíjet spolupráci v oblasti polovodičového průmyslu.
Taiwanskou delegaci dnes uvítaly obě komory Parlamentu ČR. V Poslanecké sněmovně zahájila investiční seminář „taiwanské polovodičové mise“ předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Naše loňská mise na Tchaj-wan pomohla nejen českým firmám otevřít dveře na tamní perspektivní trhy, ale dokázala k nám přilákat i jednu z nejpočetnějších delegací tchajwanských podnikatelů. Intenzivnější vzájemné kontakty zároveň přispívají k vytváření stále propojenější sítě průmyslových i akademických partnerství v rámci strategicky významného dodavatelského řetězce polovodičů,“ uvedla Pekarová Adamová.
Loni v listopadu se na Univerzitě Karlově (UK) konal slavnostní ceremoniál otevření Centra pro odolnost dodavatelských řetězců zaměřených na polovodiče, jehož se zúčastnila také, spolu se svým protějškem z horní komory Milošem Vystrčilem (ODS).
Projekt má dle Vystrčila financovat do roku 2027 Taiwan šesti miliony dolary. Má být partnerstvím UK s Národní univerzitou Chengchi a mezi jeho úkoly patří např. prognózovat vývoj globální ekonomiky a předpovídat možné rizikové situace, navrhovat jejich prevenci a připravovat flexibilní kontingenční plány.
Předsedkyně dolní komory dodala, že Taiwan „již nyní patří k nejvýznamnějším investorům u nás. Investice v oblasti polovodičů mají vysokou přidanou hodnotu a povedou k vytvoření nových kvalifikovaných pracovních míst“.
Pokud jde o přímé zahraniční investice Taiwanu v ČR, Česká národní banka registruje k roku 2022 celkem 3,67 miliard korun. Na žebříčku zahraničních investorů je tak na 31. místě. Pro představu, Čína vedená komunistickou stranou, která si dělá na Taiwan nároky, má ke stejnému období v ČR investice v hodnotě 13,47 miliard korun (25. místo).
Dnešní seminář ve Sněmovně dle zprávy Pekarové Adamové přiblížil delegátům „konkrétní možnosti čerpání prostředků z evropských fondů, aktuální nastavení investičních pobídek, povolovací procesy, režim udělování víz, zakládání firem v České republice, jakož i problematiku evropských regulací včetně požadavku na zodpovědný a udržitelný přístup k investování a podnikání“. Potenciální investoři mají v rámci své návštěvy navštívit i Ústecký a Jihomoravský kraj.
Další regiony, které by mohly být předmětem zájmu Taiwanců naznačil ve svém dnešním postu na X Vystrčil: „S generálním tajemníkem Exekutivního dvora Kung Ming-Hsinem a ministrem a zároveň předsedou Národní rozvojové rady Paulem Liu jsme dnes mluvili o možnostech investic taiwanských firem v českých příhraničních regionech. Zajímavá pro obě strany se jeví zejména možnost zapojení do dodavatelských řetězců pro továrnu na čipy v Drážďanech. Je proto důležité, že se jednání zúčastnili i senátoři z těchto regionů – Miroslav Plevný za Chebsko, Hynek Hanza za Teplicko a Michael Canov za Liberecko.“
Rozvíjení vzájemných vztahů si pochvaloval i český ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který označil ostrovní stát za klíčového partnera ČR, se kterým sdílíme společné hodnoty.
„Na dnešním investičním semináři jsme představili průmyslové zázemí ČR, kvalifikovanou pracovní sílu a potenciál pro výzkum. Jsme připraveni být klíčovým hráčem v rozvoji evropského polovodičového průmyslu,“ sdělil Ženíšek na X.
Deník Epoch Times oslovil tiskového mluvčího ministra Marka Ženíška a senátora Michaela Canova s žádostí o konkrétní přínosy či zájmy plynoucí z dnešních setkání. Odpověděli, že v tuto chvíli nelze konkrétní informace vzhledem k citlivosti sdělit.
epochtimes.cz | Rubrika: ČR | Autor: Juraj Skovajsa