
Evropa
28. 2. 2025
Odboj utichl, domů Bělorusové nemohou
4. 3. 2025Starost o vlastní bezpečnost a také v minulosti ne zrovna dobře dlouhodobě promyšlené kroky vedoucí k závislosti z hlediska dodávek energií například na Rusku přivedly Evropu do situace, kdy se všichni snažíme energii uspořit.
Abychom při tom šetření energie byli úspěšní je dobré si uvědomit jednu důležitou lidskou vlastnost, která je pro člověka v obecné rovině typická a je docela obtížné se ji vyvarovat.
Tato vlastnost či spíše jakýsi obecně platný princip se nazývá Jevonsův paradox. Jevonsův paradox je paradoxem environmentální ekonomie a není pod tímto názvem příliš známý. Přesto si myslím, že si často platnost Jevonsova paradoxu nějak intuitivně uvědomujeme, ale nepříliš často se jeho naplnění dokážeme vyvarovat. Spíše bych řekl, že je tomu většinou tak, že se paradox a jeho platnost při našem konání nakonec projeví.
Nyní tedy alespoň stručně formulace Jevonsova paradoxu.
Jevonsův paradox zjednodušeně řečeno říká, že technologický pokrok nevede k menší, ale větší spotřebě například energie.
Velmi zjednodušené příklady:
Výměnou normálních žárovek za úsporné se často neušetří, protože těch úsporných se nainstaluje dvojnásobek, protože chceme místnost konečně kvalitně osvětlit.
Koupí auta s menší spotřebou se v rodině za benzín neušetří, protože se začne na větší vzdálenosti a častěji autem jezdit a za benzín se nakonec zaplatí více.
Možná leckoho z Vás napadnou lepší příklady.
Na závěr tohoto netypického příspěvku jenom napíši, že William Stanley JEVONS (1835 – 1882) byl britský ekonom svůj paradox formuloval původně když sledoval technologický pokrok při výrobě parního stroje. Se zvyšováním účinnosti parního stroje (parní stroj byl stále dokonalejší a potřeboval na vykonání stejné práce stále méně uhlí) se celková spotřeba uhlí přesto neustále zvyšovala, protože byly stroje využívány více a více. Později se potom ukázalo, že vlastně Jevonsův paradox platí a projevuje se jeho platnost ve všech oblastech lidské činnosti a často je to logické a správné.
Pokud však chceme opravdu například energii uspořit, potom jedinou možností jak skutečně uspořit je tedy si uvědomit, že našim cílem je uspořit a že nechceme uspořené prostředky ihned spotřebovat za účelem si více tzv. užít nebo si udělat život pohodlnější. Neměli bychom se tedy v tomto případě nechat unést touto lidskou přirozeností.
Zveřejněno v březnových číslech obecních zpravodajů v senátním obvodu 52 – Jihlava.