Již 30 let můžou čeští podnikatelé snadněji objevovat nové trhy a získávat zajímavé obchodní partnery v zahraničí. Právě před 30 lety pro ně totiž Svaz průmyslu ve spolupráci s nejvyššími ústavními činiteli začal organizovat podnikatelské mise, které patří mezi nejefektivnější nástroje podpory exportu. Za tu dobu Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal celkem 210 podnikatelských misí do 107 zemí světa, během kterých pomohl více než 5 000 českých firem a podnikatelů.
Tádžikistán, Libanon, Guatemala, Angola, Zambie či Jemen. To je jen příklad některých netradičních destinací, do kterých vedly víc než dvě stovky podnikatelských misí Svazu průmyslu a dopravy ČR za uplynulé tři desítky let. Zcela první podnikatelská mise SP ČR zamířila v roce 1993 do Velké Británie a ještě tentýž rok exportéři společně s tehdejším ministrem zahraničních věcí Zieleniecem navštívili Mexiko, Venezuelu, Kolumbii a jihovýchodní Asii.
Rok 1994 Svaz průmyslu otevřel cestou na Tchaj-wan, kam se s podnikateli vrátil ještě v letech 2004, 2013, 2015 a 2019. Letos na jaře tam tuzemští exportéři zavítají znovu, když na Tchaj-wan doprovodí předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. „Pro mě osobně to bude jedna z posledních velkých misí, které za podnikatelskou delegaci povedu. Těším se, jak pomůžeme českým podnikatelům v dalším pronikání na tento zajímavý trh,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Svaz průmyslu oslavil 30 let od zahájení podnikatelských misí přímo s jejich účastníky v úterý 7. února na symbolickém setkání ve Valdštejnském paláci v sídle Senátu v Praze. Právě předseda Senátu Miloš Vystrčil totiž v posledních dvou letech vzal podnikatele hned na několik svých oficiálních zahraničních cest. „Jsem potěšen, že jsme v sídle Senátu mohli přivítat účastníky podnikatelských misí, které zaštiťuje Svaz průmyslu a dopravy ČR. Naše ekonomika je dlouhodobě orientovaná na zahraniční obchod. V poslední době však prochází pomyslnou zatěžkávací zkouškou vlivem pandemie a situace na Ukrajině. Považuji za důležité český export podporovat a podnikatelské mise, kdy oficiální delegace a přední představitele státu na zahraničních cestách doprovázejí čeští podnikatelé, jsou vhodnou příležitostí. Napomáhají jednotlivým subjektům přiblížit se pro ně neznámému trhu a navázat kontakt s novými obchodními partnery v různých lokalitách,“ komentoval význam podnikatelských misí předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Až do roku 2020 zažívala podpora exportu dobré časy. Například jenom v roce 2019 uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR celkem 13 podnikatelských misí v doprovodu vysokých představitelů státu. Jenže nástup pandemie Covidu-19 další rozvoj ekonomické diplomacie formou podnikatelských misí utlumil. Kvůli lockdownům a dalším opatřením omezujícím cestování po celém světě se tak počet cest v posledních třech letech výrazně snížil.
„Vloni byli zástupci vlády bohužel zaneprázdněni agendou českého předsednictví v Radě EU, tudíž s námi na mise příliš nejezdili. I přesto jsme podpořili podnikatele ve Spojených arabských emirátech nebo Alžírsku, kam jsme doprovodili ministra průmyslu Jozefa Síkelu. Podařilo se také uspořádat početnou výpravu do Spojených států amerických s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, kterému tímto osobně děkuji za jeho zapojení a pomoc více než 30 podnikatelům, kteří s ním byli v Chicagu a Washingtonu D.C.,“ připomíná Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu.
V letošním roce je tak podle exportérů ideální příležitost na to podnikatelské mise znovu oživit. Svaz průmyslu a dopravy ČR už na svém sněmu v říjnu minulého roku vyzval předsedu vlády Petra Fialu a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu ve svém sedmeru úkolů k tomu, aby rok 2023 byl skutečně rokem podpory exportu a za všechny ústavní činitele se uskutečnilo celkem minimálně 25 zahraničních cest za doprovodu podnikatelů. První týdny tohoto roku dávají naději, že by tomu tak mohlo být. Rok 2023 totiž zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR označili jako rok exportu a podobně se o letošním roce hovořilo i na lednové tripartitě.
„Po letech útlumu je už konečně potřeba podporu exportu opět nastartovat. A to pomocí všech nástrojů ekonomické diplomacie, včetně podnikatelských misí. Zatím to vypadá nadějně. Ještě v únoru se vydáme s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou na výjimečnou konferenci Rebuild Ukraine do Varšavy, na konci února povedu opět s ministrem Síkelou misi do Vietnamu a Malajsie. Následně na přelomu února a března pojedeme s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským do Indie a první čtvrtletí zakončíme již zmiňovanou velkou misí na Tchaj-wan a do Korejské republiky s předsedkyní poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou,“ nastiňuje plány na letošní rok Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Výhledově v tomto roce chystá Svaz průmyslu ještě podnikatelské mise například do Srbska, Kazachstánu a Uzbekistánu, Chile a Uruguaye, ale i do Rakouska. „Zatím to jsou jen první potvrzené cesty, ke kterým, jak již nyní víme, přibude řada dalších. Doufáme, že podnikatele ke svým zahraničním cestám přizve také nově zvolený prezident republiky Petr Pavel,“ dodává Jaroslav Hanák.
Podnikatelské mise doprovázející nejvyšší ústavní činitele na jejich zahraničních cestách patří mezi nejefektivnější nástroje podpory exportu. Velký význam mají zejména v zemích, kde stát hraje v ekonomice rozhodující roli. Nejsou ale zdaleka jediným nástrojem ekonomické diplomacie, který pomáhá českým exportérům.
Svaz průmyslu a dopravy ČR například společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR podporuje podnikatele i v účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí. Aktuálně se například podnikatelé můžou do poloviny února přihlásit na unikátní veletrh v Bagdádu, kde se firmám v tomto listopadu otevřou příležitosti se aktivně zapojit do obnovy válkou zničeného Iráku.
Každoročně pak Svaz ve spolupráci s MPO, MZV, CzechTrade a dalšími partnery připravuje pro exportéry konzultace s ekonomickými diplomaty z celého světa. Letos se toto tradiční setkání uskuteční opět v červnu v Praze. „Zjednodušeně řečeno se dá říct, že během dvou dnů mohou exportéři velmi efektivně využít čas a zkonzultovat své obchodní příležitosti napříč celým světem. A to vše bez toho, aniž by museli opustit Českou republiku. Minulý rok jsme takto zabezpečili pro 300 zástupců z 281 firem přes 2 000 jednání. Těším se, že letos toto číslo společně ještě překonáme a možnost konzultovat s českými ekonomickými diplomaty ze všech koutů světa aktivně využije ještě více firem,“ uzavírá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
spcr.cz | Rubrika: Pro média