V Jihlavě bude odhalena socha oslavující boj za demokracii

02.11.2015
Zpravodajství ČTK | 13:57 | Rubrika: Kultura a zábava - Jihlavský kraj | autor: bjr

Jihlava 2. listopadu (ČTK) - V areálu Český mlýn v Jihlavě bude 17. listopadu odhalena skulptura oslavující svobodu a boj za demokracii v podobě svazku klíčů. Zasloužil se o ni Spolek pro navrácení sochy TGM do Jihlavy. Začátkem příštího týdne začne instalace výtvarného díla v blízkosti lávky přes řeku Jihlavu. ČTK to dnes řekla předsedkyně spolku Marie Bohuňovská. Zvoněním klíči lidé na demonstracích v roce 1989 vybízeli k odchodu komunistické vůdce.


 Kromě hudebního vystoupení chystá spolek po odhalení památníku happening, na němž by lidé mohli vyjádřit svůj názor na dění ve společnosti. "Kdo se bojí mluvit, může ho napsat," řekla Bohuňovská. Totalitní atmosféru by podle ní měli připomenout také aktéři v dobových stejnokrojích tehdejší Veřejné bezpečnosti včetně služebního automobilu.

 Program bude pokračovat od 17:00 na Masarykově náměstí připomenutím výročí sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu, a lampionovým průvodem. Večer zakončí koncert symfonického a dechového orchestru základní umělecké školy v Domě kultury odborů.

 Iniciátorem vytvoření sochy je senátor Miloš Vystrčil (ODS), autorem návrhu a realizace je sochař Radomír Dvořák. Celkové náklady, které uhradily dary od sponzorů, se pohybují kolem 300.000 korun. "Klíče" jsou vysoké 215 centimetrů včetně podstavce. Součástí je přívěsek v podobě lipového listu, jednoho ze symbolů české státnosti. Spojující kroužek je z nerezu.

 Původní nápad umístit sochu mimo Jihlavu, aby pouť k ní připomněla náročnost cesty ke svobodě, změnil podle vedení spolku mimo jiné zájem některých zástupců radnice o instalaci sochy přímo ve městě.

 Spolek už podle Bohuňovské splnil úkol vyplývající ze svého názvu. Sehnal peníze na výrobu kopie původní sochy T. G. Masaryka od Jaroslava Šlezingera, kterou v roce 1961 komunisté nechali odstranit a rozbít. Socha byla odhalena v roce 2011 v den vzniku samostatného československého státu v parku Jana Masaryka, nedaleko místa, kde původně stála.

 Členové spolku hodlají dál pořádat akce upozorňující na nebezpečí totalit. "Zatím ještě nemáme konkrétní představu, ale v příštím roce budeme svoji aktivitu směřovat k 65. výročí babických poprav," dodala Bohuňovská.

 Babický proces je jednou z nejznámějších kauz spojovaných se zločiny komunismu. Jeho cílem bylo potrestat údajné pachatele vraždy tří komunistických funkcionářů v Babicích na Třebíčsku. Útok se odehrál 2. července 1951. Zahynuli při něm Tomáš Kuchtík, Josef Roupec a Bohumír Netolička. Vražda odstartovala soudní proces nebývalých rozměrů. Jedenáct lidí dostalo trest smrti, desítky dalších pak doživotí a také vysoké tresty. Mezi potrestanými byli kněží i zemědělci. Desítky rodin byly po soudním procesu deportovány ze svých domovů. Babická vražda nebyla dosud objasněna.