V ODS skončila doba bez šéfa

11.03.2013
Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 2 | autor: Jaroslav Paclík

Občanští demokraté si na Vysočině zvolili předsedu. Po čtyřměsíčním období, kdy byl tento post prázdný, se jej ujal někdejší hejtman a současný senátor Miloš Vystrčil. Chce členy vybídnout k větší práci pro lidi.

JIHLAVA Předsedou Občanských demokratů na Vysočině se na sobotním regionálním sněmu v Jihlavě stal senátor Miloš Vystrčil.
Hlasovalo pro něj 56 delegátů sněmu z celkových sedmdesáti. Žádný protikandidát se nepřihlásil. „Těžko říct proč? Do hlavy nikomu nevidíte,“ reagoval bývalý hejtman Vysočiny a současný senátor. „Na druhou stranu je to post na osm měsíců. A také, v dnešní době stát se krajským předsedou ODS, to není žádná úžasná pozice. Kromě práce, dohadování a možná i částečně ztráty sympatií moc nepřinese,“ doplnil Miloš Vystrčil. Chce pracovat na tom, aby značka ODS přinášela svým nositelům u voličů opět kladné body.
V sobotu tak skončilo čtyřměsíční období, kdy občanští demokraté v regionu neměli předsedu. Na konci loňského října rezignoval Ivo Strejček.
„Můj mandát je zatím do listopadu 2013, tedy na osm měsíců. Chtěl bych naši politiku zase více přiblížit občanům a pomoci připravit stranu na supervolební rok 2014, kdy nás čekají volby parlamentní, komunální, zčásti senátní i volby do europarlamentu. A snahou ODS samozřejmě je, aby v nich uspěla,“ řekl Vystrčil.

Bude pokračovat i po listopadu?

Miloš Vystrčil zatím neví, zda o místo regionálního předsedy bude usilovat i na řádném listopadovém regionálním sněmu. Rozhodne se prý také s ohledem na to, zda bude cítit dostatečnou podporu okresních sdružení. „Zatím bych chtěl těch osm měsíců především využít k tomu, abychom přesvědčili lidi o tom, že není důvod podléhat malomyslnosti,“ řekl senátor.
„Je vyřešená situace, kdy po rezignaci Ivo Strejčka bylo potřeba dovolit nového předsedu,“ uzavřel Vystrčil.
Tradice ODS je podle něj tak silná, že strana překoná i slabé chvilky, které dnes prožívá. „Věříme, že se dokážeme zase zvednout,“ pravil Miloš Vystrčil.

V čele byl Miloš Vystrčil už i v letech 2002 až 2009

Vystrčil se do čela občanských demokratů na Vysočině vrací po čtyřech letech. Stranu v kraji vedl v rozmezí let 2002 až 2009. V minulosti byl také hejtmanem Vysočiny.
Přítomní občanští demokraté také na sobotním regionálním sněmu odvolali dva zástupce Jihlavska z regionální rady – majitele stavební firmy Martina Hájka a energetického auditora Michala Zigla. Nahradili je opět v tajné volbě novými tvářemi. Jihlavský okres tak v nejvyšším krajském vedení ODS budou zastupovat jednatel stavební firmy Vladimír Bílek a stavbyvedoucí Jan Dršata.
Tím byl dovršen převrat v ODS v Jihlavě, kdy navrch začala opět mít skupina lidí kolem primátora Jaroslava Vymazala a vliv ztratila část členů podporujících Jana Tesaře a Michala Zigla.
Bývalý předseda ODS v kraji Ivo Strejček rezignoval loni na podzim. Vedení strany na Vysočině opustil potom, co se marně pokoušel získat podporu na nominaci na místopředsedu strany a na změny ve vedení celostátní ODS.
„Zůstávám ve funkci europoslance, žádnou jinou významnější pozici v ODS nemám,“ uvedl.

Pokračuje opozice v kraji

ODS je v opozici na krajském zastupitelstvu. „Tam hodlám podporovat Otu Bence (nově oblastní předseda ODS na Havlíčkobrodsku – pozn. redakce) jako předsedu zastupitelského klubu, hodlám s ním spolupracovat. Chceme být konstruktivní opozicí vůči tiché koalici ČSSD a KSČM,“ řekl nynější krajský předseda ODS Miloš Vystrčil.
Strana by podle něj měla víc naslouchat problémům občanů a zohledňovat je v programu strany. „Dnes málo nasloucháme,“ upozornil Vystrčil. ODS podle něj přijde například se svým řešením problémů ve středním školství, kde je hodně škol a málo žáků.

***

„Můj mandát je zatím do listopadu 2013, tedy na osm měsíců.“ Miloš Vystrčil krajský předseda ODS