Když mě předsedkyně Akademie věd profesorka Eva Zažímalová zvala na festival Veletrh vědy, který se konal na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech od 8. do 10. června 2023, popravdě jsem netušil, o jak velkou a zajímavou akci se jedná.
Když jsem se na Výstaviště ve čtvrtek 8. června dostavil, chodil jsem nadšeně od jednoho stánku k druhému a například se díval k čemu je dobré zkoumání starých rukopisu našeho tasovského rodáka Jakuba Demla. Kousek dál jsem si mohl zkusit namíchat barvy, které používají malíři při tvorbě svých pláten a u dalšího stánku, u kterého jsem se zastavil, zase prakticky předváděli, jak se mění magnetické vlastnosti kovů při jejich zpracování. Pořád plno bylo také před stánkem, kde velmi jednoduchým pokusem demonstrovali vznik tornáda.
Přiznávám, že jsem se během návštěvy veletrhu vracel střídavě do svého mládí a do svých učitelských let. Především jsem však viděl kolem sebe spousty mladých lidí, kteří se o výsledky současného českého výzkumu v přírodních, technických, humanitních i společenských oborech opravdu zajímali.
Smyslem mého článku však není popisovat vzpomínky, které se mi vybavily, ale především upozornit na možnosti, jak u studentek a studentů podpořit zájem o vzdělávání, výzkum a vědecké bádání. Přestože návštěvnost Veletrhu vědy v letošním roce bude, věřím, atakovat 50 000 návštěvníků, jsem přesvědčen, že především mimopražské školy a mimopražští učitelé o možnosti veletrh navštívit nemusí vědět.
Na závěr si tedy dovoluji uvést, že Veletrh vědy připravuje Akademie věd ČR pravidelně a je možné si návštěvu dopředu objednat. Vstup je zdarma. Objednávky návštěv je vhodné učinit dle pokynů na www.veletrhvedy.cz. Pro příští rok 2024 zatím pokyny nejsou vypsány, ale jistě je možné požádat o zaslání zprávy, kdy budou informace k dispozici, na již dnes na webu uvedené kontakty.
Moc bych si přál, kdyby i naše školy z Vysočiny více využily možnost Veletrh vědy s žáky navštívit. Pokud by se vyskytl jakýkoliv problém ohledně zajištění možnosti návštěvy v příštím roce, rád pomohu. Právě rozvoj zájmu o výzkum o badatelskou činnost považuji v dnešním světě za velmi důležitý. Zdaleka ne všichni vymyslíme světový objev, ale rozvíjet kritické myšlení, zvídavého ducha a touhu poznávat nepoznané je jedním ze smyslů a přirozených atributů našich životů, který nám umožňuje překonávat překážky a problémy, prožívat radost z poznání a ze života se opravdu těšit.
Zveřejněno v červencových (letních) číslech obecních zpravodajů v senátním obvodu 52 – Jihlava.