Velký kotel a pomoc kraje. Jihlava dál řeší zimní stadion

11.01.2016
Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 13 | autor: František Jirků

Více než rok v azylu čeká hokejisty a příznivce hokejové Dukly Jihlava. Vedení města chce totiž v březnu 2017 začít s kompletní rekonstrukcí Horáckého zimního stadionu. „Domů“ by se jihlavští hokejisté a jejich fanoušci mohli vrátit na konci léta 2018.


JIHLAVA Letos na začátku ledna oslavil svoje šedesátiny. Horácký zimní stadion v Jihlavě se veřejnosti poprvé otevřel přesně na Nový rok 1956.
„Dnes byl zahájen první den prvého roku naší druhé pětiletky. A kromě toho byl slavnostně otevřen Horácký zimní stadion,“ zaznamenal na Nový rok 1956 jihlavský kronikář.
„První dny stadionu byly díkem obětavým pracovníkům a stovkám brigádníků, kteří se o jeho postavení nejvíce zasloužili,“ nešetřily oslavnými slovy noviny Jiskra ze 3. ledna téhož roku.
A výsledky úsilí tehdejších pracovníků a brigádníků budou na stadionu znát i po jeho celkové rekonstrukci. Spodní patro tribun, které je pouze podsypané hlínou, zůstane v každém případě zachováno.
„Zbourat je a postavit místo nich nové, by znamenalo prakticky demolici celého Horáckého zimního stadionu a výstavbu nového. A to je ta nejdražší možná varianta,“ pronesl primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).
Alespoň tak to vychází ze studie, kterou si nechal jihlavský magistrát vypracovat od architekta Antonína Buchty, jenž v minulosti projektoval haly v Liberci nebo Karlových Varech. Ten navrhl tři cesty, po nichž se Jihlava může vydat.
Nejlevnější, za zhruba 350 milionů korun bez DPH, počítá se zachováním jedné tribuny na stání za brankou ve směru k parku. Dražší, přibližně za 415 milionů bez DPH, pak obkrouží celou ledovou plochu dvěma patry tribun na sezení.
Poslední, třetí možnost propočítává, na kolik by vyšla celková demolice a stavba kompletně nové haly na témže místě. Tam se cena pohybuje od 485 do 540 milionů. „Nejlepší by bylo, postavit stadion úplně nový,“ předestírá svůj názor sám architekt.
Ale to v Jihlavě neprojde. Nejreálněji nyní zatím vypadá, že Jihlava zvolí nákladnější cestu rekonstrukce. Preferuje ji sama Dukla, které při ní vznikne také více místa v zázemí, tak i samotní fanoušci.
Ovšem, ti ne bezvýhradně.
Stále se nemohou smířit s tím, že by přišli o místa na stání. Jejich požadavky by nejvíce splňovalo řešení, kdy by v horním patře tribuny směrem k tréninkové hale byla možnost odstranitelných sedaček.
V praxi by to znamenalo to, že by na hokejová utkání byla tato část tribuny pouze na stání. V případě konání jiných akcí – například koncertů – by se sedadla mohla na své místo vrátit.

Kotel alespoň pro tisíc fanoušků

„Myslím si, že míst na stání pro kotel by mělo být nejméně tisíc. Pod toto číslo by se určitě nemělo jít,“ pronesl jeden z fanoušků, Patrik Priesol.
„Nevím, jak to bude řešitelné, nejsem architekt, ale každopádně si to píšu jako připomínku, kterou předložím panu architektovi,“ uvedl první náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD), jenž je s Antonínem Buchtou v kontaktu.
Výborný se chce s architektem sejít co nejdříve, aby rekonstrukce mohla začít na jaře 2017. Město už s ní počítá v rozpočtovém výhledu.
Jeho představitelé by však byli rádi, aby se do spolufinancování zapojil i Kraj Vysočina. Chce ho přesvědčit hlavně argumentem, že podobná hala celému regionu chybí.
„Myslím si, že je možnost, aby se kraj finančně zapojil,“ připustil Miloš Vystrčil (ODS), opoziční krajský zastupitel.
Pokud by rekonstrukce stadionu skutečně začala, musela by si Dukla a její fanoušci na více než jednu sezonu najít azyl. Kde by to bylo, není ještě úplně jasné. „Zatím jsme s nikým nezačali jednat, musíme nejdříve znát termín rekonstrukce,“ pronesl jednatel klubu Bedřich Ščerban.
Každopádně by v případě nejlepšího možného scénáře, dohrávali hokejisté na cizím kluzišti už play off sezony 2016/17 a strávili na něm celý následující soutěžní ročník.
A možná že v srpnu roku 2018 přidá jihlavský městský kronikář další slavnostní zápis o Horáckém zimním stadionu.

***

Fakta
Předběžné ceny variant
rekonstrukce HZS
Nejpravděpodobnější scénář
S tribunou na sezení
Demoliční práce       18 mil. Kč
Rekonstrukce       227,5 mil. Kč
Hala + technologie 169,3 mil. Kč
Celkem bez DPH     414,8 mil. Kč
Nejlevnější přestavba
S tribunou na stání
Demoliční práce       16 mil. Kč
Rekonstrukce       167,5 mil. Kč
Hala + technologie 166,8 mil. Kč
Celkem bez DPH     350,3 mil. Kč
Nová hala na témže místě
Levnější varianta  485,5 mil. Kč
Dražší varianta    540,0 mil. Kč
Zdroj: Magistrát města Jihlavy