ČRo Plus | Rubrika: Domácí | Pořad: Pro a proti | Autoři: Karolína Koubová, Ondřej Čihák
„Sedíme tady, Senát i sněmovna se scházejí, základní infrastruktura funguje. Jsou také věci, které se nepovedly, ale je férové říci, že rok 2020 nebyl jednoduchý, protože na pandemii nikdo nemohl být dopředu připraven,“ shrnuje v Pro a proti předseda Senátu ČR a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. S tím souhlasí i šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO): „Společnost je unavená, ale doufám, že příští rok bude mnohem lepší.“
Místopředseda hnutí ANO Vondráček soudí, že rok 2020 byl ve znamení covidu: „Vláda zvládala první vlnu mezi nejlepšími v Evropě, druhá vlna je průměrná.“
Vystrčil volí ostřejší slova. „Vláda pro mě nepochopitelně prohospodařila důvěru veřejnosti, které se těšila po první vlně. Opatření, která vydávala, byla chaos. Lidé nevěděli, co platí a co ne. A přestali věřit vládě,“ soudí. „Kdo velí, potřebuje důvěru, protože pak i dobrá rozhodnutí nebudou dodržována a to se právě děje.“
Šéf Senátu také kritizuje vládu za to, že se příliš zabývá mikromanagementem. „Chce rozvážet roušky nebo se jezdit dívat, jestli se někde točí, nebo netočí pivo. Jejich role je ale řídit.“
„Důvěra je těžko uchopitelná kategorie,“ připomíná Vondráček. „Třeba o očkování se vede debata, protože je spousta fake news. To je věc politická, věc veřejné debaty a velice těžko se to uchopuje.“
Šéf sněmovny proto vládu hájí: „Když pan premiér někam nepojede, je mu to vyčteno. Ministr Richard Brabec (ANO) se také hned nejel podívat k ekologické havárii na Bečvě a je mu to vyčítáno. Ale vláda jela nonstop a snažila se ze všech sil.“
Konflikt zájmů českého premiéra, který je předmětem jednání Evropské komise, není podle Vystrčila dobrý pro Česko ani jeho pozici v Evropě. „Když máte premiéra ve střetu zájmů a neřeší se to, tak i ostatní s podobnými problémy na nižších úrovních jsou v pohodě. Jak se říká: jedeme dál, močálem černým kolem bílých skal.“
Vondráček připomíná, že zpráva Evropské unie o střetu zájmů není konečná. „Pokračuje ten ping pong. Čerpání evropských peněz z fondu obnovy to neovlivňuje, naopak se premiérovi podařilo vyjednat nějaké peníze nad rámec původního návrhu.“
Místopředseda ANO kritizuje Unii, že vykládá český zákon o střetu zájmů. „A je to špatně, nemůže to tak být. Principiálně mi vadí, že nám Evropská komise vykládá české právo,“ tvrdí Vondráček.
„Tiše poslouchám toto slovní eskamotérství, ale situace je jednoduchá. Je možné čerpat z evropských fondů za podmínek, které logicky určuje ten, kdo je zřizuje, tedy EU. A z platných podmínek plyne, že Andrej Babiš (ANO) by peníze čerpat neměl, protože je ve střetu zájmů. To se netýká českého práva, ale evropského,“ namítá Vystrčil.
Šéf horní komory hodnotí svoji s odstupem svou cestu na Tchaj-wan nadále pozitivně.
„Byl to jeden z největších darů, které jsem mohl obdržet. Pomohlo to pocitu České republiky, která si může říkat, že jsme udělali něco, co ukazuje, že nám nezáleží jen na plných žaludcích, ale že má pro nás svoboda, suverenita a svébytnost hodnotu, kterou je třeba hájit,“ věří Miloš Vystrčil (ODS).
„Dopady na česko-čínské vztahy nebudou dramatické, protože toto gesto je pak vyváženo stovkami hodin práce našich diplomatů. Tuto cestu jsme nedoporučili kvůli složité situaci ohledně Tchaj-wanu a doufám, že v budoucnu budeme koordinovanější,“ shrnuje Radek Vondráček (ANO).
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Přeji dobré dopoledne. Ano, je to tak, den s rokem 2020 na Plusu pokračuje dnešním Pro a proti. Jaké zásadní události letošní rok přinesl a co vypověděl o nás, i o těch, kteří vedou český stát a mají zásadní vliv na to, kam se ubírat? Probereme pohledem nejvyšších představitelů obou komor českého parlamentu. Můj první host je druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu, místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Děkuji, že jste přijal naše pozvání. Dobrý den.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké dopoledne. Děkuji za pozvání.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
A mým druhým hostem je třetí nejvyšší ústavní činitel, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, místopředseda hnutí ANO. I vám děkuji, že jste naším hostem. Dobrý den.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Dobrý den z Kroměříže.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Tak, poprosím, pánové o stručnou odpověď na úvodní otázku, ta je pro oba stejná. Dokázala nás menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD tolerovaná komunisty provést jedním z nejtěžších roků polistopadové historie? Pane Vystrčile.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak vzhledem k tomu, že tady sedíme, Senát jedná, jedná sněmovna, funguje základní infrastruktura, tak v tomto smyslu ano. Na druhé straně není to bez ztráty desítky. Jsou věci, které se nepovedly buď proto, že jsme na ně nebyli připraveni nebo proto, že jsme nedělali kroky úplně tak, jak jsme měli, a to samozřejmě teprve i ta budoucnost ukáže, jak jsme i vzhledem k těm druhým obstáli. Je ale férové říci, že ten rok 2020 nebyl jednoduchý, protože s tou pandemií těžko někdo mohl počítat a nikdo na to nemohl být dopředu připraven. A ještě, než skončím, tak bych také dát svému kolegovi popřál hodně zdraví, protože vím, že teď právě Covidem-19 onemocněl, tak mu přeju, aby to přestal ve zdraví a mohl se vrátit co nejdříve do práce v plné síle.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
K tomu přání se připojuji. A ještě chci poděkovat, že se pan předseda Vondráček připojil po telefonu i při své zdravotní indispozici, ale přesto vás žádám o odpověď na tu úvodní otázku. Tak pan Vystrčil říká, nebylo to bez ztráty desítky.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tak já oběma děkuju, já se cítím dobře, já nemám v podstatě žádné příznak a jsem nejzdravější dospělý v rámci naší rodiny. Ale co se týče, děkuji i za ten komentář pana předsedy Vystrčila, /nesrozumitelné/, žádná vláda není dokonalá, žádný člověk není dokonalý, žádné lidské dílo není dokonalé. Ten rok 2020 bude ve znamení Covidu, bude na jaře, ačkoliv se událo strašně moc důležitých věcí, ačkoliv bysme si tady mohli hodiny povídat třeba o tom, jak se mění svět, jak se mění mezinárodní situace, tak ten COVID je téma číslo 1. Myslím si, že vláda zvládla tu první vlnu, jestliže můžeme to rozdělit na ty vlny, jako jedna z nejlepších v Evropě, myslím, že jsme byli se Slováky nejlepší. Ta druhá vlna je, řekl bych, průměrná, zkrátka potýkáme se věcmi, na které jsme se nemohli dopředu připravit. A už je ta společnost celá unavená a všichni už jsou unaveni z toho, že se ta situace nelepší. Já doufám, že do roku 2021 už si popřejeme potom a že už ten rok bude opravdu mnohem, mnohem lepší a že bude…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Na úvod, pane předsedo, děkuji. Vy jste to zmínili oba, pánové, tak bezesporu se tato vláda potýká s bezprecedentní situací ohledně nového koronaviru, takové výzvě nemusela čelit žádná vláda před ní. Na stranu druhou asi právě pro takové situace si občané, si občané vládu volí, pro takové situace ji potřebují, tak se ptám pana předsedy Vondráčka, jestli přece jen, když jste porovnával tu první vlnu a druhou vlnu postup vlády, nemohla jaksi racionálnějším uvažováním se vyvarovat některých zásadních přešlapů?
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Určitě šly některý věci udělat jinak. Na druhou stranu já si nepamatuju, že by třeba na stole na vládě byl někdy nějaký návrh, nějaký pozitivní a že by vláda řekla ne, tohle neuděláme, to znamená, ty nápady, jak bojovat s tou epidemií, se rodí postupně, inspirace brala v zahraničí. Ty debaty, jestli něco mohlo být o 2 dny dříve nebo později, ty se vedou ve všech zemích v Evropě. Dneska sleduji debatu, nebo teď jsem četl zrovna, jak ve Švédsku /nesrozumitelné/ teď zpětně tu první, já opravdu říkám, pojďme se z toho dostat, potom vyhodnoťme, potom můžeme dělat nějaké závěry, teď pořád ještě jsme v běhu toho, co se na nás řítí. Před chviličkou byla ta reportáž, já volám z té Kroměříže, kde nejvíc postižených na 100 000 obyvatel, zkrátka ještě to není za námi. Já bych chtěl apelovat na všechny, ať si uvědomíme, že nežijeme, já říkám, nežijeme v mírových dobách, my jsme ve válce s Covidem.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Rozumím, pane předsedo, děkuji. Poprosím o kratší odpovědi, abychom se mohli dostat k co nejvíce tématům a mohli, ano, je to bilanční rozhovor, ale budeme probírat i další témata, zatím děkuji. A poprosím pana předsedu Vystrčila, když tedy máme bilanční rozhovor a mluvíme o tom, že bilancují všechny státy, jestli zkrátka nešlo udělat něco lépe nějak jinak, ale ta situace Česka, jaká je, není specifická třeba v tom právě jak premiér vystupoval, kdy vlastně při té první vlně mluvil o tom, že jsme jaksi premianti Evropy a nakonec ta druhá vlna nás postihla tímto způsobem. Sám předseda vlády potom přiznal, že udělal kabinet chyby při zvládání šíření nákazy. Tak je to jaksi praxe ve všech těch státech, které teď bilancují, co se týká postupu proti Covidu, pane předsedo Vystrčile.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Můj subjektivní pocit, který vychází, bych řekl, z nějakého poměrně podrobného mapování té situace, je takový, že tam vidím takový dvě základní, dvě základní chyby. Ta první je, že vláda pro mě nepochopitelně prohospodařila důvěru, které se těšila po té první vlně. A to bylo z toho důvodu, že to, co vzniklo z hlediska těch nařízení, opatření a regulací, které začala vydávat, byl chaos. A ti lidé vlastně nevěděli, co platí a co neplatí a přestali věřit té vládě, a to je prostě základ, to je nutná podmínka pro to, abyste mohli jakoukoliv krizovou situaci zvládnout, že ten, kdo velí, tak musí mít důvěru, když ji nemá, tak potom hrozí, že i když udělá dobré rozhodnutí, tak nebude respektováno, nebude realizováno, nebude dodržováno, to se právě nyní děje. A není to chyba těch lidí. To je chyba toho, že někdo ztratil důvěru a tu důvěru neztratila ta vláda bezdůvodně. Ztratila ji díky svému chaotickému rozhodování tomu, že nedodržovala základní principy krizového řízení, které máme v krizovém zákoně, dokonce je premiér odmítal a říkal, že on to bude řídit jinak, lépe a tím způsobil tu velmi špatnou atmosféru z hlediska důvěry v tuto vládu, kterou dneska tady máme a se kterou se musíme vypořádat. A konkrétní příklad je velmi jednoduchý. My jsme včera měli zákon, který se týkal očkování a tam všichni prosazují nebo velká část občanů prosazuje a využívají toho i dezinformační weby a /nesrozumitelné/ do toho zákona přímo byla dána povinnost se nemuset očkovat, dobrovolnost, protože nevěří ministrovi zdravotnictví, který stojí před Senátem a říká, to není potřeba, ta povinnost tam není…, ta možnost, ta dobrovolnost tam není potřeba vkládat, protože je dána jinými zákony, prostě ti lidé tomu nevěří. A druhá věc, kterou vidím, jako je, že si podle mého názoru se zejména někteří vládní představitelé, včetně pana premiéra, soustřeďují pro mě nepochopitelný mikro management, chtějí rozvážet roušky, chtějí jezdit se dívat někam, jestli tam někdo točí pivo nebo netočí, a tak dále, a to není jejich role, jejich role je řídit ty věci a ne jezdit tam a nazpátek se dívat kde kdo točí pivo nebo netočí, nebo kde kdo má nebo nemá roušky, jestli mu je včas dovezli.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Nechám, prosím, reagovat místopředsedu hnutí ANO Radka Vondráčka, předsedu sněmovny na tyto 2 konkrétní věci, protože když teď premiér ve svých pravidelných videích neustále poukazuje a apeluje na lidi, ať nejsme nezodpovědní, tak nemůže si svým způsobem za postup některých lidí za to sám, byla prohospodařena důvěra, nebo ne, a pak také k tomu, jestli se nesoustředí na mikro management, pane Vondráčku.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ještě tam zaznělo něco o té důvěře, víte, to je tak těžko uchopitelná kategorie, o které se bavíme, když slyšíme očkování a řešíme zákon, který vůbec neřeší dobrovolnost nebo povinnost a stejně se ta debata vede, protože je spousta těch fake news, spousta takových debat na internetu, on to řekl pan předseda Vystrčil přesně, když řešíme zákon, kde řešíme Dukovany, přitom tam, přitom vůbec předmětem toho zákona není ještě konkrétní výstavba, to je věc politická, to je věc veřejné debaty, velice těžko se to uchopuje. Pan premiér…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Ale na jaře přece, promiňte, pane předsedo, tato vláda pro svůj postup podporu měla.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
…fungovalo to stoprocentně, jo.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
A ta důvěra, prostě už je to dlouhé, ta debata ve veřejném prostoru, prostě každý má svůj názor, každý epidemiolog a prostě nic není dokonalé, to jsem říkal na začátku, s tím mikro managementem je to zase sporné, protože když tam potom ten pan premiér nepojede, je mu to vyčteno. Já jako příklad můžu dál, že třeba pan ministr Brabec se nejel hned okamžitě podívat k ekologické havárii na Bečvě a je mu to vyčítáno, to znamená, ono je něco, je to někde mezi a je to těžko uchopitelná kategorie, já můžu říct, a vidím to a jsem svědkem toho, že ta vláda prostě jela nonstop pořád, snažila se ze všech sil a ty opatření jsou prostě maximum toho možného.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Přenese-li mi boj proti koronaviru na evropskou půdu, tak i v předchozí půlhodině našeho vysílání zaznělo, když jsme mluvili o té důvěře, v postup české vlády, takže důvěra v Evropskou unii podle průzkumu po jarním poklesu naopak roste. Tak jak Evropská unie podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila zvládla svou roli během koronavirové pandemie a především, jak se zachovala Česká republika coby člen evropské sedmadvacítky?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já se přiznám, že jsem měl pocit, že Evropská unie se v rámci, řekněme, boje proti té pandemii rozjíždí poněkud pomaleji. Na druhé straně asi všichni víme, že zdravotnictví a péče o zdraví lidu je národní kompetence, nikoliv evropská kompetence a tudíž nebylo možné nařídit nějakou koordinaci společného postupu, bylo potřeba, aby se ty státy domluvily. V současné době já bych nechtěl tu roli Evropské unie přeceňovat, ale třeba okamžik, kdy společně začínáme vyvíjet vakcínu a snažíme se nějakým způsobem co možná nejrychleji dosáhnout toho, aby vakcína byla využitelná, a to si myslím, že je přesně ta role té Evropské unie, je dobře, že spolupracujeme a že třeba ten výzkum společně financujeme. Přesto si ale myslím, že ta hlavní role při zvládání té koronavirové krize je na těch národních státech a ta role Evropské unie může být pomocná, koordinační, případně je možné vlastně sumarizovat ty jednotlivé poznatky a ty potom využívat i v jiných státech, ale myslím si, že zejména ta práce je naše.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Proto jsem se, s dovolením, pane předsedo, chtěla na to podívat i z hlediska právě. České republiky jako jednoho z členů z evropské sedmadvacítky a i z hlediska jakési solidarity těch států unijních. Jak to vnímáte, přece jen takováto krize je testem solidarity a říkáte, je potřeba se domluvit, je potřeba nějakým způsobem fungovat společně.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ono je testem solidarity zase můj pocit, a já říkám, že jsem u toho nebyl úplně nablízko, byl takový, že jsme v okamžiku, kdy jsme to zvládali velmi dobře, mohli být solidárnější, mohli jsme více pomáhat tomu okolí. Na druhé straně ty argumenty, že potom, kdyby se to náhodou stalo u nás, co budeme dělat, když tady ti doktoři nebo ty ventilátory nebo něco jiného, co jsme někam dali, nebudou, by zaznívali.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
A poslala je potom Evropská unie.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ano, ta vláda, ta vláda dle mého názoru k tomuto nepřistupovala dostatečně solidárně, ale mně se to velmi lehce hodnotí, já jsem tam neseděl a nechci dělat v tomhle směru nějakýho velkýho chytráka, osobně si myslím, že bych prosazoval, abysme se jako Česká republika v okamžiku, kdy jsme ty problémy neměli, chovali solidárněji, protože to se vždycky vyplatí a musím ocenit potom ten přístup Evropské unie, a nejen Evropské unie, měli jsme i pomoc odjinud, například z Ameriky, a tak dále, když nám bylo těžko, tak ty nabídky ze zemí Evropské unie přicházely, to si myslím, že takhle nějak by ta solidarita měla fungovat.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Dám prostor panu předsedovi Vondráčkovi, jak to vnímá s tou solidaritou České republiky, české vlády, vnímá nás se zkušeností s koronakrizí Evropská unie jako spolehlivého partnera, řekl byste, když na jaře jsme vlastně neposlali, když severoitalská Lombardie požádala o lékaře a zdravotní sestry, ale na podzim jsme vlastně potom získali ventilátory.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já si myslím, že když bysme se zeptali pana ministra, tak vám to řekne, že ve své době my jsme byli jedni z mála, kteří měli ty ochranné prostředky, kteří měli ochranné obleky, roušky a my jsme pomáhali /nesrozumitelné/ spoustě zemí. A my jsme do spousty zemí darovali, i do Francie, do Španělska, to jsou možná věci, které ani nejsou ve veřejném prostoru, já to od pana Hamáčka vím. A my jsme ve své době byli prostě nejlépe zásobeny a opravdu jsme pomohli.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
A ta pomoc byla dostatečná tedy.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Byla, byla na naší velikost a na naše možnosti opravdu, opravdu na vysoké úrovni. A nedokážu vám teďka říct přesná čísla. Co se týče té Evropské unie. Já si myslím, že každá krize obnaží vždycky nějaké nedostatky, ukázalo se, že když přijde na lámání chleba, tak každý ten národní stát jede sám za sebe a ukázalo se to zase na tom jaře. Teď se ukazuje, v čem je síla té Evropské unie, že jsou témata, která prostě se lépe zvládají společně, vývoj vakcín, nákup vakcíny, teď třeba fond obnovy, to jsou věci, věci, na který se můžeme soustředit a na druhou stranu v těch běžných /nesrozumitelné/ ta Unie to prostě nezvládá, ona je těžkopádná, ta setrvačnost je obrovská. To si musíme řešit my.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Já se zeptám ještě na jeden moment, další problematický moment právě našeho členství v Unii. Mohou způsobit audity Evropské komise ohledně konfliktu zájmů českého premiéra, ten nejnovější dopis Evropské komise odpovídá na argumenty českých úřadů, ale ten závěr je stále stejný. Evropská komise trvá na tom, že Andrej Babiš nadále setrvává ve střetu zájmů, on to odmítá. Tak, pane předsedo Vystrčile, jak to ovlivňuje nejen naši pozici v Evropské unii, ale do budoucna třeba i možnost čerpání evropských peněz, když padl i ten fond obnovy?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jak to do budoucna ovlivní čerpání evropských prostředků, to uvidíme, jak to ovlivňuje naše postavení, tak samozřejmě, pokud máte v čele země premiéra, který je ve střetu zájmů, tak vám to…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Jak tvrdí Evropská komise.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jak tvrdí Evropská komise. A mimochodem to také tvrdí například naše komise senátní, která se tím dlouhodobě zabývala, tak vám to na autoritě nepřidá, ale já předpokládám, že ji při těch jednáních nám to způsobuje určité vyjednávací problémy a do jaké ministr se to potom promítá do toho výsledku, to se mě, který u toho není, těžko říká, ale já si myslím, že tam je ještě jeden celý rozměr, a to je, že obecně takováto situace není dobrá ani pro tu zemi a pro atmosféru v té zemi a pro to, abychom jako se mohli i v té oblasti, která se netýká jenom těch materiálních statků, řekněme, nějak harmonicky a slušně rozvíjet, protože v okamžiku, kdy jste součástí Evropské unie, která říká, že máte premiéra, který je ve střetu zájmů, tak následně všichni ostatní, kteří mají obdobné problémy na nižších úrovních a nic se s tím nedělá, to jsem zapomněl dodat, tak všichni ostatní, co mají /nesrozumitelné/ úrovních jsou v pohodě, protože si říkají, také s tím přece není potřeba, abychom cokoliv dělali, vždyť ono to funguje, ono to běží, jedeme dál, jak říkal můj kolega, močálem černým kolem bílých skal.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Tak, pane předsedo Vondráčku, neměl by premiér Babiš uznat závěry Evropské komise, nepřijde kvůli němu Česká republika o vyplácení evropských peněz v čase, nebo nebude je muset vracet, kdy je kvůli koronaviru bude zásadně potřebovat?
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tak já to trošku teďka vrátím na zem a já budu říkat jenom fakta. To, že se nebude nic vracet, to už se ví. Za druhé, že není ta zpráva konečná, že pokračuje ten ping pong, to se také ví, občas tam bylo nějaké uzavřené jednání, které bylo opět tam iniciováno, řekněme, z politických důvodů, že z těch 15 už je 11 vypořádaných ve prospěch České republiky, to je taky fakt.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Ale ten závěr, že premiér České republiky zůstává ve střetu zájmům tady stále je. Teď na něj bude odpovídat česká strana. A je opravdu nutné potom, aby celá věc byla řešena u Evropského soudního dvora.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ta otázka padla, jestli to může ovlivnit čerpání z toho fondu obnovy, nemyslí si to, to v žádném případě, naopak se podařilo panu premiérovi vyjednat nějaké peníze nad rámec z toho původního návrhu. A teď mi to samozřejmě nemusíte věřit, protože jsem z hnutí ANO, ale já věřím, že když se zastali kteréhokoliv jiného politika či premiéra, nebo v jakékoliv pozici, Evropská unie nám tady se snaží vykládat naše české normy, náš zákon o střetu zájmů. Já si myslím, že je to špatně a že to tak nemůže být.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
S dovolením, ale Evropská unie, respektive Evropská komise říká, kdo má nárok na evropské peníze, kdo má nárok na dotace z evropských fondů a říká, toto je přece naše pravomoc, pakliže tyto peníze čerpáte.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já znovu říkám, mně vadí principiálně, že nám Evropská komise vykládá české právo, to není možné a zastali se kohokoliv, samozřejmě…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Čili bychom měli čerpat evropské peníze na základě ryze českého práva.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ne, tady jde o ten střet zájmů, vy jste začala mluvit o střetu zájmů a že to uvádí Evropská komise. Já říkám, že to je špatně. Je zcela v pořádku, když Evropská komise šetří, když se vrací konkrétní dotace, kde prostě nebyly splněny podmínky, kdy ten proces byl špatně zúřadovaný, kdy je pro to nějaký konkrétní důvod. Tam padni komu padni. Ale potom je druhá věc, že se to zneužívá politicky a že, co si budeme povídat, tady ta diskuze je obrazem naší vnitřní politiky, která se přesouvá do Bruselu díky našim europoslancům.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Stručnou reakci, prosím, pana předsedu Senátu Vystrčila, jen jestli na to bude reagovat.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jen tiše poslouchám to slovní eskamotérství. Ta situace je velmi jednoduchá. Jsou evropské fondy a z těch je možné čerpat. A o tom, za jakých podmínek je možné čerpat z evropských fondů, logicky rozhoduje ten, kdo je zřizuje, což je Evropská unie. A Evropská unie pro to má nějaké podmínky a z těch podmínek plyne, že lidé jako Andrej Babiš, by ty peníze čerpat neměli, protože jsou ve střetu zájmů, tak to zkrátka je, a to se netýká českého práva, to se týká evropského práva, protože ty fondy jsou evropské. S tím nic nenaděláme. A já neříkám, že jsem z toho šťastný, ale takhle to je, a moc to pověsti České republiky v rámci Evropské unie nepomáhá.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Která navíc v roce 2022 má předsedat Radě Evropské unie.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Přesně tak.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Pánové, těch témat, která bych s vámi chtěla probrat, je mnoho, kromě tedy Evropské unie, ale také rozpočet tuzemský, a tak dále, krajské senátní volby, ale protože se náš pořad blíží ke svému závěru. Tak já se nemůžu zeptat na důležitou událost, která v létě hýbala naší zahraniční politikou, protože tady mám předsedu Senátu Miloše Vystrčila, čili vaše cesta na Tchaj-wan, pane předsedo, vy jste letos slovy čínského ministra zahraničí překročil červenou čáru s odstupem těch několika měsíců. Co to překročení přineslo pro Českou republiku na poli mezinárodních vztahů. Mělo smysl?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Samozřejmě by to zejména měli hodnotit jiní, pokud jste se mě zeptala, tak já odpovídám, že jsem přesvědčen čím dál více, že to mělo smysl, mám na to velmi dobré reakce. A mám pocit, že to pomohlo, řekněme, tomu pocitu České republiky a občanů České republiky v tom smyslu, že si říkali, ano, zase jsme udělali něco, co třeba bychom dělat nemuseli, ale co ukazuje, že nám nezáleží jen na plných žaludcích a jenom na nás jako takových, ale že nás taky zajímá, jak je to s těmi okolo a zajímá nás, jak budou jednou fungovat a žít naše děti, že má pro nás pořád svoboda a suverenita a svébytnost nějakou hodnotu, kterou je potřeba hájit. A pokud se objeví někdo, kdo se takto veřejně projeví, tak ta podpora mě i překvapila a jsem za to vděční. A já to považuji za jeden z největších darů, které jsem obdržel v roce 2020, že jsem mohl jet na Tchaj-wan.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Vidí to taky i předseda sněmovny Radek Vondráček, nebo tady vidíte spíše ty dopady třeba na Česko-čínské vztahy.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já si myslím, že ty dopady na Česko-čínské vztahy nebudou nějak dramatické, protože ono to gesto je pak vyváženo desítkami, stovkami hodin práce potom našeho diplomatického sboru. Já myslím, že protistrana vidí, že vládní politika je stále stejná a konzistentní. Tohle byla spíš otázka zčásti vnitropolitická, z části sporu tady s naší čínskou ambasádou. Já jsem se vždycky vyhýbal jakýmkoliv ekonomickým argumentům, to pan předseda ví, já jsem neřešil plné žaludky či groše, já jsem vždycky poukazoval na složitou zahraničněpolitickou situaci ohledně Tchaj-wanu a ten historický vývoj tam není jednoduchý, i v současné době v té oblasti panuje napětí, je tam zvýšená vojenská přítomnost. Tchaj-wan je velice důležitý v podstatě pro celý svět, zejména pro Spojené státy, které tam v podstatě dodávají za miliardy dolarů vojenskou techniku, aby udrželi mírovou situaci, aby udrželi Tchaj-wan proti Číně. Můžeme si o tom…, to je na samostatný pořad, takže já…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Ano, to nám asi nezbyde, protože máme asi půl minuty, pánové.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Myslím si, že ta cesta proběhla…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Stálo za to těch stovky hodin, když říkáte, vyváželo to stovky hodin diplomatických jednání toto gesto. Stálo to za to?
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tak já bych řekl jenom jednu věc, my se za nějakým, za nějakým důvodem scházíme, ti nejvyšší ústavní činitelé a vláda a ministři a všichni tuhle cestu nedoporučili právě z těch složitých historických z důvodu, pan předseda stejně jel, tak já jenom doufám, že do budoucna už budeme více koordinovat, protože třeba i pan prezident…
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
A k setkání…
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Mohu něco potom.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Ano, ale prosím velmi stručně, prosím, velmi stručně, protože se blížíme do finále, skutečně…
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jenom jenom chci říci, že to nepovažuji za gesto, že to považuji za jeden z mnoha projevů toho, jak si český Senát představuje, že bychom se měli chovat a fungovat, pokud chceme zůstat svobodnou a demokratickou zemí.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Jen k tomu setkávání, protože v návaznosti na tu vaši cestu potom prezident Miloš Zeman řekl, pane předsedo, že už vás nebude zvát na setkání ústavních činitelů o zahraniční politice, pokud vím, tak před naším vysíláním jste ale měl videokonferenci s prezidentem a s premiérem. Je to tak, tak nešlo o zahraniční politiku, nebo jaké to bylo setkání?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Neměl jsem videokonferenci, zatímco pan prezident, předpokládám, že pan premiér předtočili svoje vystoupení v rámci exportéra roku, tak já jsem se ho živě zúčastnil. To je tak asi všechno.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Takže nešlo o žádné setkání.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nešlo o žádné setkání. A jinak já si stojím za tím, co jsem říkal, že jako my, pokud chceme obstát a i do budoucna fungovat jako svobodná demokratická a svébytná suverénní země, tak takovouto politiku, jakou například prezentuje návštěva Tchaj-wanu, bychom měli dělat a musíme dělat, to neznamená, že nemáme obchodovat a stýkat se s jinými zeměmi, ale máme jasně říct, kde jsme, tady stojíme.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Dnešní Pro a proti, pánové, nezlobte se, už bohužel vyčerpalo i nad limit, nad limit, svoji časovou dotaci. Tak věřím, že to tak nebude i v příštím roce. To byl předseda Senátu ODS Miloš Vystrčil. Děkuji vám. Na shledanou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Na shledanou. Hodně zdraví.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
A mým hostem byl také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Děkuji. Na shledanou.
Radek VONDRÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Děkuju za pozvání. Na shledanou.
Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
——————–
Od mikrofonu se loučí Karolína Koubová.