Otázka přijetí eura neštěpí jen vládní koalici, ale i ODS. Ač strana především díky vyjádřením premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury platí za odpůrce zahájení procesu k přijetí společné evropské měny, situace u občanských demokratů není zdaleka tak jednoznačná.
V řadách ODS naopak přibývá těch, kteří by do eurozóny rádi vstoupili.
Mezi otevřené zastánce přijetí eura v barvách ODS patří například exministr Pavel Drobil, který momentálně zasedá ve výkonné radě strany a je členem expertního týmu pro finance.
„Za poslední dva tři roky u nás došlo ve vnímání eura k posunu. Troufl bych si říct, že už je to 50 na 50. A jsem taky přesvědčený, že u generace mladých členů už podpora eura převažuje,“ říká Drobil.
Že fanoušků eura mezi občanskými demokraty přibývá, ostatně potvrzuje i ministr financí Zbyněk Stanjura, který sám žádné konkrétní kroky k přijetí eura momentálně podnikat nehodlá. Nejdřív je podle něj potřeba začít plnit kritéria – do té doby debatu označuje „za akademickou“.
„Debata v ODS je velmi živá a oproti minulosti roste mezi našimi členy počet podporovatelů eura,“ uvedl Stanjura. Spočítané to prý nemá, ale odhaduje, že momentálně je stav 6:4 v neprospěch fanoušků společné měny.
Názor na euro v posledních letech změnil například šéf Senátu Miloš Vystrčil. „Více než doposud jsem se seznámil se situací a je jasné, že existují i argumenty pro. Dříve jsme se na to dívali z hlediska jediné položky – a to je zadluženost v eurozóně. Ale jsou i jiné aspekty a změnila se i společenské situace a zahraniční vztahy,“ říká Vystrčil.
I podle něj ve straně přibývá lidí, kteří jsou ochotni debatovat a euro neodmítají stejně silně, jako tomu bylo dříve. Zároveň se ale zastává Zbyňka Stanjury – nejdříve je podle něj potřeba plnit kritéria a teprve potom začít přijetí eura řešit.
Pro zavedení eura se vyslovila například poslankyně za ODS Renata Zajíčková. „Česká republika by k přijetí eura měla směřovat. Je to důležitý krok pro posílení politické důvěryhodnosti a ekonomické integrace v rámci Evropské unie,“ uvedla pro SZ.
Drtivá většina podporovatelů eura je i v modernizační platformě Česko.plus, za níž stojí někteří občanští demokraté. Její člen Ondřej Šimíček se opírá o diskuze se členy a vnitrostranické ankety, když říká: „Kdyby hlasovali všichni členové, už podle mě vyhraje euro.“
Veřejné spory
Neshody ve straně už místy probublávají na povrch – v posledních týdnech se například pravidelně na sociálních sítích střetává již zmíněný exministr Drobil s poslancem Janem Skopečkem, zapřisáhlým odpůrcem přechodu na euro.
Neshodnou se například na tom, zda fakt, že Česko zasáhla nejhorší inflace v Evropě, vyvrací či potvrzuje nutnost národní měny.
„Poslední dva roky jednoznačně ukázaly, jak je to s tím fetišem, kterým se neustále zaklínáme – že musíme mít vlastní měnu a měnovou politiku, protože nám to umožňuje reagovat na výkyvy. Tak já se ptám, jak nám pomohla koruna a Česká národní banka řešit aktuální výkyvy, když máme nejvyšší nebo druhou nejvyšší inflaci v Evropské unii?“ říká Drobil.
Skopeček je naopak přesvědčený, že nebýt koruny, byla by inflace u nás ještě mnohem větší. „Mezi jednotlivými zeměmi eurozóny byl velmi výrazný rozdíl v mírách inflace, takže to naznačuje, že euro není žádnou zárukou ani pojistkou. Kdybychom měli společnou měnu, tak by byl ještě větší tlak na vyšší inflaci. Takže zaplaťpánbůh, že jsme v tu dobu měli svoji vlastní měnovou politiku,“ tvrdí Skopeček.
Zatímco ostatní strany vládní koalice by rády vstoupily do předstupně eurozóny (takzvaného ERM II) už v roce 2025, ODS podle Stanjury dojde k nějakému stanovisku ohledně eura až před příštími sněmovními volbami.
„Může to být jedno z hlavních témat kampaně do voleb 2025, ale my zatím program pro volby nepíšeme. Debata ve straně podle mě skončí právě před volbami – už proto, že bych rád, abychom kandidovali pod hlavičkou Spolu,“ dodal Stanjura.