Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Moskva se podle premiéra Petra Fialy v roce 1968 spoléhala na to, že společnost bude rozdělená a velká část lidí bude vojska vítat. Namísto toho se setkala s hrdými a odhodlanými občany, kteří jasně okupantům ukazovali morální převahu. Řekl to v projevu při dnešním pietním aktu k padesátému šestému výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Nejvyšší ústavní činitelé taky připomněli, jak důležité je bránit svobodu a demokracii i v současnosti, v době ruské agrese na Ukrajině.
Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Musíme si připomínat, že lidé touží po svobodě. Je to něco přirozeného, ale není to nic samozřejmého. O svobodu musíme usilovat, musíme o ni bojovat, musíme ji chránit. V šedesátém osmém roce lidé toužili po svobodě, toužili po pluralitní otevřené společnosti, využili toho prostoru, který tady aspoň částečně vytvářel reformní komunismus a ty jejich sny byly brutálním způsobem potlačeni okupací ze strany Moskvy a jejich vazalů. A to, co následovalo, byla deprese, ponížení, okupovaná země a musíme si představit, co to znamenalo pro konkrétní lidi. Znamenalo to nemožnost pracovat, studovat, naplňovat své sny, využívat svého talentu a potenciálu. Tisíce lidí odešli z naší země. Ztratili jsme 20 let. A to na to všechno nesmíme zapomínat a musíme být citliví na všechno, co ohrožuje naši svobodu, ale musíme mít také porozumění, protože mocenské ambice Ruska, mocenské ambice Moskvy se nezměnily a vidíme znovu kousek od našich hranic, že pokud nějaká země chce rozhodovat sama o sobě a Moskvě se to nelíbí, tak je připravena použít ty nejbrutálnější prostředky. Proto také si myslím, že naším úkolem je i s touto naší historickou zkušenosti podporovat spravedlivý boj Ukrajinců za svoji nezávislost, za svobodu, protože tím bojují i za naši bezpečnost.
redaktorka ČT
——————–
Na to jsem se chtěla zeptat, jestli je ten odkaz o to naléhavější vzhledem k tomu, že Ukrajina stále čelí ruské invazi.
Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Ten odkaz je naléhavý ze dvou důvodů. Za prvé, lidská svoboda je vždycky ohrožena a každá generace musí o ni znovu a znovu usilovat. A současně dnes mezinárodní situace je taková, že ta nebezpečí jsou zřetelnější, vzrůstají a jsou bezprostřední. Moskevští představitelé se netají tím, že by chtěli obnovit mocenskou sféru vlivu, kterou měl Sovětský svaz. A to je přece něco, co nemůžeme i na základě našich tragických historických zkušeností ignorovat. Musíme být pozorní, je důležité, že jsme součástí západního světa, že jsme součástí Evropské unie, Severoatlantické aliance, to nás chrání, ale musíme dělat všechno pro to, aby agresivní politika Moskvy ve světě neuspěla.
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR /TOP 09/
——————–
Vždycky nutné za svobodu a demokracii bojovat, že není samozřejmá, že není zadarmo a že v každé době i dnes ve dvacátém prvním století potřebujeme kus odvahy a statečné lidi. A zároveň také ale nezapomínat na to, že sice jsme se statečně nebo Čechoslováci se statečně postavili v těch srpnových událostech právě na stranu toho, aby nedocházelo k okupaci, ale na druhé straně potom následně ta normalizace, která proběhla v dalších měsících a letech, už byla jejich dílem. Už se normalizovali vlastně sami. I toho bychom si měli být vědomi, a to by pro nás to ponaučení mělo také být.
redaktorka ČT
——————–
Je to možná o to důležitější, že si to připomínáme v době, kdy pokračuje ruská invaze na Ukrajinu.
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR /TOP 09/
——————–
Jednoznačně máme sami vlastní zkušenost, co to znamená být okupován po desítky let, jak to zadusí veškeré snahy o svobodu a jak to dá právě vyhřeznout těm špatným charakterovým vlastnostem lidí. Takže za mě je na místě, abychom na toto právě i v kontextu dnešní doby mysleli, abychom těm, kteří statečně vzdorují, agresorům, pomáhali, a to do poslední chvíle.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Je dobré si připomínat 21. srpen, který byl vlastně hrdinským vzepětím celého českého lidu, tak i to, co následovalo, aby se takové věci neopakovali. A pokud někdo se pokouší o to samé a okupuje jiné území, například Ukrajinu. Tak bychom ho měli podpořit, protože sami známe ty důsledky, my jsme se potom vojáků Varšavské smlouvy nezbavili desítky let.
redaktorka ČT
——————–
Jak vy osobně vzpomínáte na rok 68? Převažuje ve vás ta vzpomínka na to hrdinství 21. srpna 68, anebo na to lámání charakterů, které pak následovalo.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Mně bylo v roce 68, 8 let, takže spíš jsem měl v hlavě takový zmatek a potom přesně to, o čem jsem mluvil. Byli jsme vychováváni, ta naše generace v tom, abysme se do něčeho nepletli, nic neříkali, nic nekritizovali a rodiče říkali: „Dej si pozor, kdyby to někdo slyšel, mohlo by se ti to nevyplatit. Třeba by tě nemuseli vzít na nějakou školu a podobně“. To znamená věci pro dnešní generaci naprosto nepředstavitelné. A tahle ta generace takhle vyrostla a teprve sametová revoluce ten stín z nás sejmula a my jsme vstoupili do prostoru svobody a velmi si toho vážíme a tohle bychom měli přenést dál. A měli bychom si také uvědomit, že mezi náma je spousta statečných lidí a spousta těch, co stáli opodál, ale dneska bychom se měli spojit, najít nějaké smíření a uvědomit si, že naším společným zájmem je nyní dělat všechno pro to, aby se ty věci neopakovali, aby ta horká lekce, kterou jsme dostali v těch po srpnových událostech, nikdy nepřišla znovu. A to si myslím, že je hlavní odkaz 21. srpna s tím, že máme být na co hrdi a že máme být opatrní a velmi obezřetní k tomu, co potom následovalo.
ČT 24 | 15:25 | Pořad: Studio ČT24
Odkaz na záznam (začátek v 14:40)