Absence korespondenční volby je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) chybou a jedním z dlouhodobých dluhů českého státu vůči Čechům žijícím v zahraničí. Vystrčil to dnes uvedl na konferenci o roli zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích, která se konala v sídle horní parlamentní komory. Česko podle předsedy Senátu také nedostatečně využívá potenciál 2,5 milionu Čechů pobývajících v cizině, z nichž mnozí propagují Česko a ukazují, jaké skutečně je.
„Považuji za chybu, že jsme už dávno neumožnili Čechům žijícím v zahraničí volit korespondenčně,“ uvedl Vystrčil. Připomenul, že aktuální senátní návrh v tomto směru čeká ve Sněmovně už zhruba dva roky na projednání. Podle místopředsedy Senátu Tomáše Czernina (TOP 09) je třeba odmítnout názory, že krajanům nepřísluší ovlivňovat dění v zemi, v níž už nežijí.
Předseda sněmovního podvýboru pro styky s krajany Roman Bělor (STAN) přiznal, že v minulých letech byla snaha o uzákonění korespondenční formy voleb kvůli složení dolní parlamentní komory „mírně řečeno zamrzlá“. Současná vládní koalice ale plánuje korespondenční volbu prosadit i přes odpor opozice. Korespondenční volbu na konferenci propagovala také Dagmar Straková z iniciativy Chceme volit distančně.
Korespondenční volba má umožnit uplatnění volebního práva lidem, kteří by se nemohli zúčastnit hlasování ve volebních místnostech. Požadují ji zejména krajané z rozlehlejších zemí, pro které je cestování kvůli hlasování na ambasádách časově i finančně komplikované. Odpůrci distanční volby se obávají možného zneužití kvůli tomu, že hlasovací lístky by byly do dne hlasování uloženy na úřadech mimo volební urny.
Součástí konference bylo i předávání cen pražské pobočky Společnosti pro vědy a umění, které kvůli opatřením v důsledku covidové pandemie nemohlo převzít jejích devět laureátů za rok 2020 za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Byli jimi básník a překladatel Václav Daněk, loni zesnulý spisovatel a dramaturg Roman Ráž, režisér a scenárista Juraj Jakubisko, který zemřel letos v únoru, mezzosopranistka Magdalena Kožená, herec Norbert Lichý, propagátor tvorby Josefa Myslivečka, dirigent a cembalista Václav Luks, kardiochirurg, emeritní přednosta Kardiocentra IKEM a senátor za TOP 09 Jan Pirk, český operní a divadelní režisér David Radok a divadelník, hudebník a filmař Jiří Suchý.
„Jsem odměňován, za to, že jsem si 70 let dělal radost. Mě ty ceny strašně těší,“ řekl k ocenění Suchý. Kožená v děkovné řeči uvedla, že se symbolicky dostala do společnosti významných osobností, které vždy šířily jméno české vlasti v zahraničí. Deana Horváthová-Jakubisková připomenula motto svého zesnulého manžela, podle něhož „umění má zbavovat lidi strachu nejen ze smrti, ale i ze života“ a že „člověk si nosí své kořeny v květináči sebou“.
Dvoudenní konference má představit také činnost krajanských spolků. V pátek na ni naváže 16. ročník mezinárodního krajanské folklorního festivalu, který skončí v neděli.
Zpravodajství ČTK