Ondřej TOPINKA, moderátor
——————–
Reakce Evropské unie a Velké Británie na agresi Ruska na Ukrajině nebo spolupráce při snižování závislosti na autoritářských režimech. To jsou hlavní témata dvoudenní Konference předsedů parlamentů zemí Evropské unie v Praze. Právě teď by už o nich měl mluvit šéf Senátu Miloš Vystrčil s předsedou Dolní komory britského parlamentu Lindseyem Hoylem. Miloš Vystrčil si zároveň převezme státní vyznamenání Ukrajiny, které mu udělil prezident Zelenskyj za pomoc napadené zemi a její podporu.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Určitě budeme probírat témata, která budeme projednávat i zítra na Konferenci předsedů evropských parlamentů. Neboť mě bude názor předsedy sněmovny, Dolní sněmovny, Velké Británie a Severního Irska zajímat a uvidíme, jakých se mi dostane odpovědí.
Tereza ŠEDIVÁ, redaktorka
——————–
A co by to mohlo být, jestli můžete být trošku konkrétnější? Asi se nabízí nějaká velká témata, současná těžká ekonomická situace nebo válka na Ukrajině. Jestli můžete uvést nějaké příklady.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ta témata té zítřejší a úterní konference jsou dvě. První je agrese ruských sil vůči Ukrajině a reakce Evropské unie, kde jednak chci ocenit roli Velké Británie, která není již členem Evropské unie, ale do té podpory Ukrajiny se velmi zapojuje a já to cítím jako velmi důležité a v tomto smyslu nám členství Velké Británie v Evropské unii vlastně chybí a já se budu Lindsey Hoyle ptát na to, jak je to u nich, zda jim také Evropská unie nechybí a zda třeba nelitují toho, že Evropskou unii opustili. A to druhé úterní téma je potom téma, které se týká spolupráce demokracií a případného vyvazování se ze závislosti na autoritářských režimech. Tady si máme o čem povídat, protože Velká Británie sama již přistoupila k tomu, že se chová obezřetně k tvorbě dalších závislosti například na strategických výrobcích nebo strategických surovinách z autoritářských zemí, jako je třeba Čínská lidová republika. A rovněž tak bych byl velmi rád, pokud by se Velká Británie zapojila do toho budování té strategické nezávislosti, strategické autonomie podobně smýšlejících zemí, protože je to demokratická a silná země.
Tereza ŠEDIVÁ, redaktorka
——————–
Takže dá se říct, že přestože tedy Británie už není členskou zemí, že jsou tam ty podobné postoje, co se týče konfliktu na Ukrajině, co se týče těch západních hodnot.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já bych velmi rád zdůraznil, že právě poté, co Velká Británie přestala být členskou zemí Evropské unie, tak se výrazně zvýšila aktivita britského parlamentu, jak Dolní sněmovny, tak Sněmovny lordů. Já sám jsem se již setkal s oběma předsedy obou komor britského parlamentu ve Velké Británii. Nyní oba dva, jak Lindsey Hoyle, tak lord McFall přijedou sem do České republiky, což samo o sobě ukazuje, že to setkání tady je významné a že my se těšíme poměrně velké autoritě ve Velké Británii a Severním Irsku. A rovněž je pravdou to, jak jste se ptala, budeme chtít tu spolupráci na té parlamentní úrovni nejen upevňovat, ale i rozšiřovat. Je to důležité pro nás, pro všechny, a to nejen kvůli podpoře Ukrajiny, ale obecně kvůli hospodářské, společenské spolupráci, kvůli společné zahraniční politice, kvůli tomu, abychom demokratické země spojili v jeden proud, který bude odolávat třeba i tomu zvyšování a prohlubování závislosti na autoritářských režimech.
Tereza ŠEDIVÁ, redaktorka
——————–
Navážu druhou večerní akcí s panem Ruslanem Stefančukem. Jak se stavíte k tomu, že vám předá ukrajinské státní vyznamenání, jestli je to pro vás čest, co to pro vás znamená.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Prvně to teda pro mě bylo překvapení a poté, co jsem se seznámil s tím, za co mi má být udělen řád Jaroslava Moudrého II. třídy, tak to beru jako ocenění činnosti celého českého Senátu, protože ta obhajoba suverenity a celistvosti Ukrajiny, to je něco, čím se zabývá dlouhodobě celý Senát a celý Senát dlouhodobě přijímá usnesení, která podporují Ukrajinu a která jasně říkají, že pro nás je územní celistvost a svébytnost Ukrajiny prioritou a že v tomto směru se na nás Ukrajina může spolehnout.
Tereza ŠEDIVÁ, redaktorka
——————–
Stejné vyznamenání dostane i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Takže to i ukazuje na to, že to není tedy jenom o Senátu, ale že je tam i soulad celého českého parlamentu a v podstatě postoje České republiky a zásluh České republiky.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ano, ta naše parlamentní diplomacie, která se týká lidských práv, ochrany svébytnosti, ochrany suverenity, bych řekl, že je docela koordinovaná v rámci obou komor českého parlamentu a možná potom tím výsledkem je i to, že to vyznamenání je uděleno jak paní předsedkyni Pekarové Adamové, tak mě a za sebe znovu říkám, že to vnímám jako ocenění činnosti celého českého Senátu.
ČT24 | 17:42 | Rubrika: Podvečerní vysílání