Josef Kluge, moderátor
——————–
Ústavní soudce není obyčejným vykonavatelem úřadu, je členem skupiny, která stojí úplně nade všemi. Nad prezidentem i Parlamentem. Těmito slovy zdůraznil předseda Senátu Miloš Vystrčil důležitost jmenování ústavních soudců. Podle něj právě v případě Roberta Fremra existují pochybnosti.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Musím říci, že při popisu své minulosti, zejména toho případu, který jako předseda soudního senátu Robert Fremr rozhodoval v roce 1988, uváděl některé skutečnosti, které potom nejsou ve shodě s tím, co je možné třeba vyčíst ze spisů nebo co říkají ti, co se tím případem zabývali. To si myslím, že není dobře a že to není dobrá zpráva, protože jak už jsem několikrát říkal, ústavní soudce není ze své pozice obyčejným vykonavatelem nějakého úřadu. To je člen skupiny ústavních soudců, která stojí při svém rozhodování úplně nade všemi. Nad prezidentem, nad Parlamentem. A jejich rozhodnutí je potom už nezvratitelné, nerevidovatelné a takto my musíme přistupovat k těm, co nominujeme do tohoto slovutného orgánu, do Ústavního soudu. A pokud někdo v rámci své prezentace neříká věci úplně tak, jak se staly, a následně při té opravě to opět není tak, jak to ve skutečnosti bylo, tak vzniká pochybnost.
Jakub Říha, redaktor
——————–
Robert Fremr, v současnosti místopředseda Vrchního soudu, se specializuje na mezinárodní a trestní právo. Byl například soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu, kritici mu ale vyčítají podíl na jednom z posledních zpolitizovaných soudních procesů v Československu. Veronika Křesťanová, soudkyně Městského soudu v Praze, se zaměřuje na ochranu osobnosti nebo autorské a mediální právo. Některým ale vadí to, že předtím pracovala v advokátní kanceláři Jana Kříže, který má mít blízko k Jaroslavu Faltýnkovi a bývalému poradci Miloše Zemana Martinu Nejedlému. A Kateřina Ronovská, poslední ze tří kandidátek, v současnosti vede Katedru občanského práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zaměřuje se především na soukromé právo a neziskové organizace. A co vlastně dělá takový ústavní soudce? Řada lidí si myslí, že se jedná o nejvyšší instanci, ke které je možné se zkrátka a jednoduše odvolat. Není to ale úplně pravda. Ústavní soud zpravidla neřeší klasické spory, ale jak už název napovídá, chrání především dodržování Ústavy. Veškeré zákony, vládní nařízení nebo vyhlášky, které se dostávají do konfliktu s Ústavou, řeší právě ústavní soudci. Tento soud také rozhoduje v řadě volebních otázek. Jediný další soud, ke kterému je pak možné se proti rozhodnutí Ústavního soudu odvolat, je Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
CNN Prima News | 11:57 | Pořad: Zprávy ve 12