Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ocenil rozhodnutí místopředsedy pražského vrchního soudu Roberta Fremra vzdát se nominace na soudce Ústavního soudu (ÚS). Považuje ho za nejlepší ze špatných možností, které nyní připadaly v úvahu, uvedl na twitteru.
Fremr dnes novinářům řekl, že se rozhodl nominace vzdát kvůli mediálnímu tlaku. Připustil, že nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti ohledně jeho předlistopadového působení v justici, a nechce ohrozit důvěryhodnost ÚS. Zdůraznil, že svůj krok rozhodně nepokládá za doznání.
Fremra sice do funkce schválil Senát, prezident Petr Pavel ale následně odložil jeho jmenování do doby, než prověří nové informace historiků o Fremrově rozhodování v trestních kauzách za minulého režimu.
„Rozhodnutí Roberta Fremra oceňuji. Vzdát se kandidatury na ústavního soudce považuji za nejlepší ze špatných možností, které v současné situaci připadaly v úvahu. Věřím, že si z toho všichni dokážeme vzít poučení,“ uvedl Vystrčil.
Fremrův krok byl jediný možný i podle senátorky Hany Kordové Marvanové (za ODS), která dříve společně se senátorem Markem Hilšerem z klubu Starostů napsala v osobním dopisu Pavlovi, že přítomnost soudce na ÚS je nevhodná. Při výběru ústavních soudců by už prezidentské kanceláři měly být známé všechny dostupné informace o kandidátech, řekla dnes České televizi.
„To tady právě nebylo. Ukázalo se, že ten prezidentský tým si toho kandidáta neprověřil. Neprověřili jeho rozhodovací činnost před rokem 1989, když přitom věděli, že byl trestním soudcem a nějaké problémy tam mohou být,“ uvedla.
Informace podle Kordové Marvanové vyplouvaly na povrch až v průběhu jednání Senátu. Fremr horní komorou těsně prošel, protože senátoři ještě tyto informace neměli, míní Marvanová.
„Považuji za nejhorší, že jsme se v ústavně-právním výboru pana doktora Fremra výslovně ptali na politicky motivované kauzy. A on výslovně řekl, že kauza Olšanské hřbitovy a pak ještě jedna, kde někoho zprostil, jsou jediné politické kauzy. Opravdu mě šokovalo, že nám bylo původně zamlčeno, že odsoudil ve velkém množství emigranty a také ta poslední kauza, kdy odsoudil někoho, kdo kritizoval komunisty,“ sdělila.
Tyto kauzy podle ní Fremr nevysvětlil ani dnes. „Do budoucna, pokud budou někam do vysokých pozic nominovaní bývalí soudci, tak se to musí prověřit. Není možné udělat tlustou čáru, že už se to nebude otevírat, že to bylo promlčeno, protože pořád žijí oběti,“ dodala. Senátní výbory by podle ní měly jednat o nominacích jako poslední, těsně před plénem.
Také podle senátora Michaela Canova (SLK) Fremrovi už nezbylo nic jiného než rezignovat. „Myslím, že pan prezident už žádného předlistopadového komunistu – dokonce ani kandidáta KSČ – navrhovat nebude. A kdyby ho navrhnul, tak ho Senát neschválí z té hrůzy, že mu něco uniklo,“ řekl ČT.
Rovněž on zdůraznil, že o případech odsouzených emigrantů neměl nikdo ze senátorů tušení. „Je to velké ponaučení pro nás pro Senát, i pro ústavně-právní výbor. Opravdu myslím, že kdyby byl nominovaný někdo, kdo má komunistickou minulost, tak nemá šanci,“ dodal. Připustil, že to Fremr „schytal“ za všechny bývalé komunisty, kteří se do ÚS dostali v minulosti.
Zpravodajství ČTK | 17:52