Byla by to revoluce, která ovlivní udělování nejvyšších státních vyznamenání nejvíce za poslední tři dekády. Díky ní se má okruh lidí, jimž prezident republiky každoročně metály předává, výrazně rozšířit. Medaili Za zásluhy by tak například mohly převzít i osobnosti, které se zasloužily o ochranu životního prostředí nebo se věnují filantropii, což dosavadní 30 let starý zákon o státních vyznamenáních neumožňuje.
Zároveň se u některých medailí mají zrušit jejich jednotlivé stupně.
Změny prosazuje místopředseda Sněmovny a šéf podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Jan Bartošek (KDU-ČSL). S návrhem podle něj souzní i prezident Petr Pavel, s nímž už Bartošek své vize tento týden konzultoval.
„Samotná myšlenka vznikla v průběhu letošních nominací v podvýboru, protože přišla zajímavá jména a životopisy s návrhem na udělení medaile Za zásluhy. Stávající zákon, kde je přesný výčet, za co je možné ji udělit, to ale neumožňuje,“ vysvětlil Právu Bartošek. „Základem je rozšířit počet oblastí, aby bylo možné jednotlivé kategorie k těm lidem přiřadit,“ dodal.
Novelu zákona Bartošek zatím připravuje, shoda na ní musí být ve Sněmovně, Senátu i u prezidenta republiky.
V Senátu má návrh změn podporu také v jejím předsedovi Miloši Vystrčilovi (ODS). „Je dobře, aby se nevynechávala žádná oblast, která si zaslouží ocenit státním vyznamenáním. To je podle mě nedostatek, který když odstraníme, tak to bude jedině dobře,“ řekl Právu.
Na dobré cestě je podle Miloše Vystrčila také několik formálních změn se státními metály spojených. Třeba příprava webu, přes který by lidé mohli návrhy na vyznamenání podávat. Zatím se to dělá papírovou formou.
Bartoškovy vize podpořil i prezident Petr Pavel. „Dá se říct, že jsme byli ve shodě, protože současný zákon pochází z roku 1994,“ přiblížil lidovecký politik výsledek schůzky s Pavlem.
Zmiňovaný dosud platný, 30 let starý zákon o státních vyznamenáních uvádí, že „medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů“. Zvažované změny by tak vedly k rozšíření okruhu možných vyznamenaných osobností. K finální dohodě dojde poté, co se k návrhům vyjádří Senát, což by podle Bartoška mělo být v září.
Bartošek má zároveň za to, že by se u medailí Za hrdinství a Za zásluhy mohlo zrušit i rozdělení na tři stupně. Zachováno má být nadále u Řádu bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání, a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.
„Od rozdělování medaile Za zásluhy na stupně se v minulých letech prakticky upustilo, na příklad Miloš Zeman je nepoužíval vůbec,“ přiblížil úvahu Bartošek.
K předložení novely by podle něj mohlo dojít ještě v tomto volebním období, pokud se všechny zúčastněné strany shodnou. „Předpokládám, že schválení nebude nic bránit,“ míní politik.
Právo | Strana: 1 | Autor: Jan Menšík