Do Valdštejnského paláce zavítala delegace ze švýcarského Belpu

31.08.2012

Vzácné hosty přivítaly ve čtvrtek 30. srpna historické prostory Valdštejnského paláce v Praze, současného sídla Senátu Parlamentu České republiky. Do jedné z nejvýraznějších staveb českého raného baroka zavítala na dopolední návštěvu delegace ze švýcarského Belpu, partnerského města Telče.


Zástupci švýcarského městečka vedeni jeho starostou Rudolfem Neuenschwanderem tak přijali nabídku senátora Miloše Vystrčila, který je po celou dobu návštěvy doprovázel.

„Partnerství se švýcarským Belpem jsme uzavírali ihned po sametové revoluci v roce 1991. Bylo to hektické a zároveň krásné období. Hranice se otevřely a my jsme se začali učit, jak to vlastně na západ od nás funguje. Do Švýcarska jsem jezdil nejdříve jako učitel se studenty gymnázia na výměnné pobyty a později i jako zastupitel města a starosta. Byla to pro mě velká škola demokracie i způsobů jednání a chování. Bohužel i dnes po dvaceti letech máme pořád co dohánět,“ okomentoval s určitou nostalgií zahraniční návštěvu senátor Miloš Vystrčil.

Po prohlídce sídla Senátu a následném obědě, jehož součástí bylo i osobní poděkování Miloše Vystrčila jednomu ze zakladatelů a dlouholetých propagátorů belpsko-telčské spolupráce Heinrichu Ryserovi, zamířili radní švýcarského Belpu do partnerského města Telče. Tam je v podvečer přijme starosta Roman Fabeš. Večer čeká belpskou návštěvu setkání s telčskými zastupiteli.

Partnerství Telče a Belpu bylo navázáno už v roce 1991, obě města spolupracují především na úrovni škol a spolků. Od roku 1992 jsou v úzkém kontaktu například Gymnázium Otokara Březiny v Telči se školou v Belpu. Důkazem partnerství obou měst je tzv. Belpská lávka přes Ulický rybník, jejíž stavbu Švýcaři zaplatili v roce 1998. Jde o dva metry široký a asi sto metrů dlouhý dřevěný most v hodnotě dvou milionů korun.

Dnes již jedenáctitisícová obec Belp se nachází patnáct kilometrů od hlavního švýcarského města Bernu. Městečko se pyšní především nádhernou okolní přírodou. Leží totiž v údolí řeky Aare ve stejné nadmořské výšce jako Telč (cca520 mn. m.), avšak necelých padesát kilometrů od města se tyčí jeden z nejvyšších vrcholků Alp Jungfrau (4 158 mn. m.). Do katastrálního území města zasahuje bernské mezinárodní letiště, které silně ovlivňuje ekonomiku Belpu.

Přílohy