Autorské poplatky za lidové písně možná budou zrušeny

22.10.2015

Zpravodajství ČTK | 10:11 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm


 Praha 22. října (ČTK) - Za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, se možná nebudou muset platit autorské poplatky. Změnu má přinést senátorská novela autorského zákona, kterou dnes horní komora v prvním kole projednávání podpořila. Před dalším schvalováním návrh projednají čtyři senátní výbory a komise.


 Senátoři návrh podpořili přes varování, že podle Ochranného svazu autorského (OSA) by ji "v žádném případě přijímat neměli", jak uvedl spoluautor předlohy Miloš Vystrčil (ODS). I on ale připustil, že novelu bude třeba ještě dopracovat.

 Senátor a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták (za STAN) upozornil, že "i zdánlivě anonymní díla mají své autory" a že autorskému právu podléhají mnohé upravené verze lidových písní. Zejména v případě zahraničních písní pokládaných za tradicionály pořadatelé akcí nebudou mít šanci případné autory dohledat, podotkl Šesták. Poukázal také na novelu autorského zákona, kterou chce nejpozději v příštím roce prosadit ministerstvo kultury.

 "Lidová písnička nemá autora a je absurdní, aby za ni OSA vybírala peníze nebo nutila pořadatele folklorních akcí, aby deset dnů předem posílali seznam písní, které bude například na hodech hrát místní cimbálová muzika," zdůvodnil záměr své první novely senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků).

 Novela má podle Vystrčila zpřesnit současný stav a pomoci nejen folkloristům, kteří by už nebyli zatěžováni povinnostmi vůči OSA, tedy vyplňování jejích formulářů.

 Pokud Senát na některém z příštích zasedání novelu vezme za svou, předloha se dostane do standardního schvalovacího procesu. Dostane ji k vyjádření vláda a následně ji bude projednávat Sněmovna.

Přílohy