Česká pošta bude moct požadovat od státu náhrady až 1,5 miliardy korun, třikrát víc než doposud

25.07.2019

irozhlas.cz


„Jestli si někdo myslí, že Česká pošta nemůže zkrachovat, tak se mýlí. Na poslední chvíli se podařilo prosadit, aby stát platil za to, co si od pošty objednává,“  napsal Hamáček. 

Důvodem pro zvýšení limitu je podle Hamáčka snižující se počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21 500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd pošťáků. 

Pošta by zároveň podle novely měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů ještě letos a zbylých 300 milionů v příštím roce. 

Evropská komise už částku schválila, je podle ní v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise už dříve schválila také úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun a pošta je už dostala. 

‚Neschopnost‘ 

Předseda senátního klubu ODS Miloš Vystrčil v debatě zkritizoval přístup vlády k projednávání této novely. Poukazoval přitom na to, že vláda ji předložila sněmovně už loni 13. června. Sněmovna ji projednala v prvním čtení až letos 25. ledna. Schvalovala ji 10. července, Senát ji dostal 15. července, a měl tak asi týden na její projednání. 

„A jestli existuje nějaký větší příklad nekompetentnosti a neschopnosti, tak mi ho prosím řekněte,“ vzkázal ministru Havlíčkovi. 

Ministr připustil odpovědnost svého resortu. Na jeho obranu uvedl, že se vedla dlouhá diskuse o zvýšení limitu pro úhradu čistých nákladů a vliv měla i změna vedení České pošty. 

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu. 

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ceska-posta-stat-kompenzace-nahrada-naklady-hamacek_1907252110_lac

Přílohy