Čtyři hektary. Miliardový projekt. Kde vzít peníze?

28.01.2011

Mladá fronta DNES, strana 2, Vysočina (Jaroslav Paclík)


Areál bývalých kasáren Otakara Jaroše v Jihlavě převzal kraj Vysočina od armády už před pěti lety. Staré objekty byly zdemolovány. Své krajské sídlo tam staví Všeobecná zdravotní pojišťovna. Na hvězdárnu a planetárium se zatím čeká.

JIHLAVA Zhruba čtyři hektary pozemků leží mezi současným sídlem kraje Vysočina a obchodním centrem Krystal v Žižkově ulici v Jihlavě.

Ta půda zatím většinou leží ladem. Přitom plány jsou veliké a přijdou zhruba na miliardu korun.

Planetárium.

Hvězdárna.

Kongresový sál.

Nové kanceláře pro krajské úředníky amuzeum vědy.

Krajští radní včera rozhodovali o tom, jestli mají v současné složité situaci (například s ohledem na problémy s výpověďmi lékařů nebo s úbytkem počtu středoškoláků, a tedy volnými židlemi ve školách -pozn. redakce) projekt Centra popularizace vědy stopnout, nebo v něm pokračovat.

Rozhodli se pokračovat a podat podruhé žádost o dotaci z fondů Evropské unie. „Můžeme získat dotaci až 600 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Dotační mašinérie ale potrvá několik měsíců. „Čas na odevzdávání všech projektů bude do začátku letních prázdnin. Někdy v září nebo v říjnu bychom mohli vědět, jestli budeme stavět,“ předpokládá Joukl.

Opozice nabádá k opatrnosti. Jde o velký projekt, který také pořádně zatíží krajskou pokladnu.

„Je otázka, na jakou dotaci máme šanci dosáhnout. Kdyby se kraj na nákladech výstavby Centra popularizace vědy podílel z 20 nebo 25 procent, dá se o stavbě uvažovat,“ poznamenal zastupitel za ODS Ivo Rohovský.

Bývalé vedení kraje za hejtmana Miloše Vystrčila mělo jiný plán. Hvězdárnu stavět zvlášť v lokalitě Jihlava-Vysoká.

Planetárium mělo být v zoologické zahradě. Kongresový sál a administrativní budova, to mohla být soukromá investice. „Současné vedení kraje jde jiným směrem, než jsme šli my s projektem Vesmír Vysočiny. Jde o velký projekt, na který je možné získat velké množství peněz od Evropské unie. Pokud se nezvýší procento spoluúčasti kraje Vysočina na úhradě stavebních nákladů a pokud kraj Vysočina na stavbu takového rozsahu skutečněmá peníze, pak je dobré žádost předložit,“ přemítal bývalý hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

„Otázkou je, zda by projekt Centra popularizace vědy neměl být ještě upraven. Například co se týče administrativních prostor, na které Unie dotaci neposkytne. Kraj Vysočina bude letos rekonstruovat jiný objekt pro své potřeby - dům za hasičárnou,“ připomněl Miloš Vystrčil.

Podle sociálních demokratů, kteří vedou kraj Vysočina, je výhodnější stavět vše na jednom místě.

Novým sousedem krajských úředníků se brzy stane Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Ta v Jihlavě na bývalých kasárenských pozemcích už staví. Budova zhruba za 135 milionů korun má být otevřena nejpozději letos v květnu.

Celkově tam bude pracovat asi 80 lidí z VZP. Budou zajišťovat agendu celokrajskou i pro Jihlavsko. Stávající budovu v centru města nabídne zdravotní pojišťovna k prodeji.

 

Napište nám. Co byste stavěli na pozemcích po armádě? Pište redaktoru Jaroslavu Paclíkovi na e-mail: jaroslav.paclik@mfdnes.cz.

 ***

 FAKTA

Jak šel čas 23. červen 2010 Radní kraje Vysočina schválili žádost o dotaci projektu Centrum popularizace vědy Vysočina. 29. červen 2010 Projekt putuje na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Následuje několik kol hodnocení. 11. listopadu 2010 Na Vysočinu přišla z ministerstva školství zpráva, že dotace nebyla přiklepnuta. 25. leden 2011 Radní odsouhlasili, aby krajský odbor regionálního rozvoje a krajský majetkový odbor pokračovaly v přípravách projektu Centrum popularizace vědy Vysočina a podali podruhé žádost o dotaci.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Přílohy