Dostanou důchodci rekordní penzi? K vládě se přidávají Piráti

21.08.2018

echo24.cz | Rubrika: Domov, Krátké zprávy, Homepage, Seznam cz | Strana: 0 | autor: Ladislav Šustr


Sněmovna ve středu rozhodne, zda čeští důchodci dostanou rekordní částku ke své penzi. Téměř dva a půl milionu důchodců si tak podle novely mohou přijít až na 900 korun více. Rozhodnutí zvýšit částku kritizuje například Hospodářská komora, která vládní krok označuje za nezodpovědný. Kritici vyšší částky také poukazují na to, že příští generace nemusí mít důchod jistý.

Sněmovna ve středu rozhodne, zda čeští důchodci dostanou rekordní částku ke své penzi. Téměř dva a půl milionu důchodců si tak podle novely mohou přijít až na 900 korun více. Rozhodnutí zvýšit částku kritizuje například Hospodářská komora, která vládní krok označuje za nezodpovědný. Kritici vyšší částky také poukazují na to, že příští generace nemusí mít důchod jistý.
Předseda vlády Andrej Babiš zvýšení důchodů avizoval už na začátku roku. „Příští rok navrhujeme navýšení důchodů celkem o 918 korun meziročně, to je vlastně největší meziroční navýšení v historii země,“ řekl v únoru tehdejší premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). K Babišovi se přidala po nástupu na ministerstvo práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která měla zvýšení důchodů jako jeden z hlavních slibů. „Jestli mají plnit důchody svou funkci, tak ekonomové hovoří o tom, že se mají pohybovat na hladině 60 procent mediánové mzdy, což by při současné hladině bylo 15,5 tisíce,“ řekla pro Právo při svém usednutí do ministerského křesla.

Sněmovna tak ve středu bude hlasovat o tom, jak se důchody zvýší. Poslanci dolní komory budou mít dvě varianty, tedy zda se přikloní k vládní důchodové novele, kterou už jednou schválili, nebo zda podpoří senátní verzi zákona. Vládní návrh počítá s tím, že by si přilepšili lidé s nízkým důchodem a zásluhovost by se zmenšila. Důchodci ve věku nad 85 let by pak získali o 1000 korun více. Senátní verze by pak přinesla stejnou částku lidem, kteří jsou v důchodu už 25 let.

Na mimořádném jednání sněmovny se však počítá s tím, že se odsouhlasí vládní novela. Už nyní získala podporu hnutí ANO, sociální demokracie, komunistů a také Pirátů.

Oproti tomu opozice se chystá podpořit senátní verzi, tedy ODS, SPD, lidovci, TOP 09 či Starostové. „Senátní verze může trochu přilepšit lidem, kteří jsou v důchodu poměrně dlouho. To znamená, že strávili svůj ekonomicky aktivní život v komunistické éře a mají nízké důchody, tak může trochu přilepšit,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil obhajuje senátní návrh s tím, že vláda zapomněla na 130 až 140 tisíc důchodkyň matek. „Vychovaly dnes ekonomicky aktivní občany a měly by na tom být z hlediska přidání penze stejně jako ti, kterým bude více než 85 let,“ řekl Miloš Vystrčil. Zdůraznil, že jde o ženy, které pracovaly zejména za socialismu a mají velmi nízké penze, mnohdy mnohem nižší než muži, kteří jsou dnes starší 85 let. „A vláda se na ně vykašlala,“ dodal Vystrčil.

Čtěte také: Babišův tunel do penzí
Změna vyplácení důchodů má však také své kritiky. Hospodářská komora již dříve uvedla, že jde o nezodpovědnost. „Bez penzijní reformy stát hazarduje se životy důchodců. Společnost se musí umět postarat nejen o děti, ale také o občany v důchodovém věku. Současný penzijní systém ani jednorázové navýšení důchodů jim ale prožít podzim života důstojně neumožní a dlouhodobě ani nezajistí. Hospodářská komora proto volá po reformě penzijního systému tak, aby současní důchodci i dnešní mladší ročníky mohli doufat, že dosáhnou i ve stáří na kvalitní život,“ uvedla pro Echo24 Hospodářská komora.

Komora také varuje před tím, že se důchodový systém může znovu dostat do schodku. „Loni přišlo do důchodového systému na odvodech rekordních 405,3 miliardy korun a poprvé po osmi letech se dostal ze schodku. Důvodem je vysoká zaměstnanost a růst výdělků. Tak příznivá hospodářská situace ale nebude trvat věčně a systém se dostane znovu do schodku, ze kterého se ale bez reformy už nemá šanci dostat,“ uvedla Hospodářská komora v prohlášení.

Minulý rok se na penze vybralo o 0,9 miliardy víc, než se na ně vyplatilo. Penzijní soustava byla v deficitu od roku 2009. V letech 2012 a 2013 se blížil 50 miliardám korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Do penzijního systému loni se na odvodech dostalo rekordních 405,3 miliardy korun. Důchodový účet byl v plusu naposledy v roce 2008. Příjmy z důchodových odvodů byly tehdy o šest miliard vyšší než suma, která se vyplatila na penzích.

Státní pokladnu vyjde navýšení na zhruba 14,5 miliardy korun. „Celkem 12 miliard máme předpoklad na plošné navýšení o 320 korun měsíčně a 2,5 miliardy korun na výdaj spojený s navýšením o tisíc korun,“ uvedla tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Podle Babiše peníze vláda získá novelou zákona o Fondu národního majetku, kterou chce projednávat příští týden. „Ve fondu je 21 miliard, které vláda použije na důchody,“ řekl tehdy Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také:
Senát chce „napravit nespravedlnost s důchody“. Najde si sněmovna čas?
Penze by měly růst o 4,8 %, dle novely je to průměrně asi 908 Kč

článek na webu

Přílohy