Duel: Má být právo držet zbraň zakotvené v ústavě? Senátoři budou zřejmě proti a změně vystaví definitivní stopku

29.11.2017

Seznam zprávy | 13:00 | Pořad: Duel


Měli by mít Češi právo na držení vlastní zbraně? A musí to být zakotveno v ústavě? O tématu dnes v Duelu.

Ne s největší pravděpodobností řeknou senátoři na blížící se schůzi horní komory ústavní zbraňové novele a ukončí tak její další legislativní proces. Změna z dílny poslanců napříč politickým spektrem by měla umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout při zajištění bezpečnosti země. Vznikla zejména jako reakce na evropskou směrnici, která má zpřísnit držení zbraní kvůli riziku terorismu. Dotkne se ale i sběratelů zbraní, myslivců nebo sportovních střelců. Je česká reakce zbytečná, nebo naopak potřebná?

Téma dnešního Duelu Seznam Zpráv. Diskutovat budou senátor a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD a senátor za ODS Miloš Vystrčil.

Většina senátorů se obává, že by lidé brali spravedlnost do svých rukou 

Senát pravděpodobně odmítne ústavní změnu, která by dala legálním držitelům zbraní právo zasáhnout při zajištění bezpečnosti země. Po výboru pro obranu to nedávno doporučil také jeho ústavně právní výbor. Horní komora se bude novelou zabývat na prosincové schůzi. Zamítavé doporučení ve výboru prosadil senátor a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj je norma zbytečná a nezabrání nutnosti převzít do českého práva evropskou směrnici, která zpřísňuje držení zbraní. Obává se, že by novelu mohly zneužít ozbrojené skupiny, které by se rozhodly brát moc do vlastních rukou.

Ministerstvo vnitra: nekontrolovaná domobrana nehrozí 

Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra namítla, že navazující zákon o využívání zbraní k potřebě vnitřní bezpečnosti by naopak zabránil vytváření nějaké nekontrolované domobrany. Normu má ministerstvo předložit do května 2019 spolu s novými zákony o zbraních a střelivu. O rok dříve chce předložit „minimalistickou“ novelu současného zbraňového zákona kvůli unijní směrnici, která má být do národních právních řádů zapracována do 14. září příštího roku.

Změnu napsali poslanci napříč politickým spektrem, senátoři ji ale zřejmě pohřbí 

Ústavní novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS má do ústavního pořádku zavést to, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Česko by podle ní výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR. Novela vznikla v reakci na směrnici, která má zpřísnit držení zbraní a některé z nich pod záminkou boje proti terorismu zakázat. Opatření se bude týkat jak sběratelů zbraní, tak mysliveckých sdružení nebo sportovních střelců. Pokud Senát ústavní novelu odmítne, Sněmovna jeho veto nebude moci přehlasovat. Povolební Sněmovna by nemohla přehlasovat ani případné senátní úpravy novely kvůli tomu, že normu do horní komory vyslala ještě v předvolebním složení.

Zdroj: Seznam.cz

Přílohy