Evropa je krok od války, řekl Fiala. V českém zájmu dle Vystrčila je, aby konflikt nevznikl

20.02.2022

eurozpravy.cz | 13:13 | Autoři: EuroZprávy.cz / ČTK


Evropa je podle premiéra Petra Fialy (ODS) krok od války a pravděpodobnost mírového řešení se snižuje. Řekl to dnes v České televizi. Ruská vojska jsou podle něj schopna útoku v jakýkoli okamžik. Vyzdvihl zcela jednotný postup spojenců. Domnívá se, že s tím ruský prezident Vladimir Putin nepočítal. Zdůraznil také připravenost západních zemí uvalit v případě agrese na Rusko sankce.

Podle dlouhodobých odhadů by v takovém případě Česko zřejmě patřilo k zemím, které by sankce více zasáhly. Je pravděpodobné, že by pak dostalo kompenzace, uvedl premiér v pořadu Otázky Václava Moravce.

"Ta situace je vážná a je vážnější každým dnem. A není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války, což je něco naprosto do nedávna ještě nepředstavitelného," řekl Fiala. Poukázal na to, že všechny pokusy o diplomatické řešení zatím nevedou k žádnému výsledku. Rusko podle Fialy staví buď nerealistické požadavky, nebo žádného výsledku dosáhnout nechce.

Premiér ale stále věří v diplomatické řešení. "Dělá se vše pro to, aby k diplomatickému řešení došlo," poznamenal. Poukázal na jednání, která se konají v různých formátech. Západ ale podle premiéra musí být připraven na to, že snaha o mír dobře nedopadne. "Pravděpodobnost vojenského útoku na Ukrajinu se bohužel zvyšuje každým dnem," dodal.

Za podmínku odvrácení Ruska od agrese označil západní jednotu. Rusku je podle něj potřeba nastavit jasné hranice. Pokud je překročí a na Ukrajinu zaútočí, musí za to tvrdě zaplatit. "Tato jednota tady nebyla. Ani při obsazení Krymu,“ řekl ke společnému postupu západních zemi. Označil ho za nesmírně silný. Evropská unie si je podle něj vědoma nutnosti postupovat společně, společný postup se projevuje i za zavřenými dveřmi, řekl. Lídři EU také podle něj nepochybují o nutnosti transatlantické vazby.

Myslí si, že s takovým přístupem Putin nepočítal a nečekal ho. Ruský prezident ale podle něj nainvestoval obrovský ekonomický i politický kapitál do přípravy agrese, což snižuje šanci na dohodu.

Fiala poukázal na historické zkušenosti, kdy k válkám s tragickými důsledky vedly často iracionální rozhodnutí a původně omezený konflikt se rozrostl na světovou válku.

Za velmi citlivou debatu označil požadavek uvalit již nyní na Rusko sankce. "Musíme si uvědomit, že Rusko hledá záminku pro útok a pro nedohodu. A ty záminky Rusku konkrétními kroky je zbytečné dávat," řekl. Západní sankce jsou podle Fialy připraveny v různých úrovních podle toho, jak by ruská agrese vypadala, zda by šlo o masivní kybernetický útok nebo o vstup vojsk. Nesmějí být kosmetické a Rusko skutečně postihnou. Zveřejnit jejich podobu by nyní bylo netaktické. Zdůraznil, že západní země nejsou připraveny obětovat Ukrajinu a její budoucnost a udělat ústupky, které by se nakonec ukázaly jako špatné a slabé.

EU vyhodnocuje míru dopadu sankcí na jednotlivé členské státy. "Je zde připravenost těm, co by byly postiženy nejvíc, tak to nějakým způsobem kompenzovat," uvedl. Česko by podle něj bylo zasaženo podle toho, jaký typ sankcí by byl uplatněn. Připustil ale, že podle dlouhodobých odhadů by Česká republika patřila k zemím, kterých by se sankce dotkly. Pravděpodobně by pak získala kompenzace.

Fiala připomněl dosavadní pomoc Česka Ukrajině v podobě daru dělostřelecké munice nebo v oblasti zdravotnictví. Druhou fází podle něj je dar deset milionů korun na zdravotnický materiál. Pokud by se tamní humanitární situace zhoršila, mohla by následovat další humanitární pomoc za asi 100 milionů korun, řekl.

Zatím podle něj nepřišel požadavek, aby česká armáda vyslala své vojáky na Slovensko. Fiala si to dovede osobně představit, musely by o tom ale rozhodnout vláda a Parlament.

Vystrčil: V českém zájmu je, aby na Ukrajině konflikt nevznikl

V českém zájmu je, vzhledem k blízkosti ukrajinských hranic, aby na Ukrajině nevypukl ozbrojený konflikt. V CNN Prima News to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zdůraznil, že pro zabránění války je důležité zachovat jednotu. Předseda SPD Tomio Okamura považuje za důležité, aby byly dodržovány minské dohody z roku 2015.

"Zásadní věcí pro to, aby k agresi Ruska nedošlo, je, abychom byli jednotní, abychom dělali všechno pro to na základě diplomatického jednání, na základě ukázky toho, že jsme naprosto připraveni, pokud by k agresi došlo, aby válka nebyla," řekl Vystrčil.

Prezident Miloš Zeman v týdnu označil mylné informace Západu o tom, že ve středu nastane ruský útok, za blamáž. Vystrčil poznamenal, že nemůže vědět, zda varování před začátkem války nebylo součástí taktiky. "Někdy je to tak, že pokud chcete, aby něco nezačalo, tak říkáte, že to začne," řekl Vystrčil.

Za důležité považuje uvědomit si, že agrese hrozí z Ruska. "Není to Ukrajina, která by okupovala ruské území, ale je to Rusko, které narušuje územní celistvost Ukrajiny, to znamená porušuje základní mezinárodní právo," podotkl. V takové situaci se podle něj nemůže Ukrajina chovat jinak a musí chránit svou zemi. Poukázal na blízkost ukrajinských hranic. Zabránit ruské expanzivní politice je podle něj důležité pro všechny demokratické země.

Okamura označil za klíčové, aby byly dodržovány minské dohody. Ukrajina je podle něj nedodržuje. Je potřeba, aby se situace zklidnila a obě strany zahájily vzájemný otevřený dialog. "Jestli se bude eskalovat napětí, tak k té válce skutečně dojít může," řekl. Na dotaz, zda SPD v případě ruské invaze útok odsoudí, Okamura řekl, že "nikdo by neměl nikam útočit".
Odkaz na článek.