Financování stran: plat z kraje jde do KSČM. Jak putuje milion v ODS?

02.03.2015

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Radek Laudin


Mají v tom systém. Komunisté šéfující výborům na kraji posílají jeden svůj padesátitisícový plat své straně.

A kritice, že jsou jejich funkce zbytečné, se už jen usmívají. Jiným stranám přispívají i firmy z Vysočiny.

VYSOČINA Někteří lidé umí být velmi všímaví. A když si politická strana zřídí transparentní účet, tak ho podrobně zkoumají. Jeden z analytiků si nedávno všiml, že ODS dostala letos 19. ledna milion korun. Zároveň ten samý člověk vysledoval, že o dva dny později putoval milion na účet, který se mu na dálku nedařilo identifikovat.
Podle místopředsedy ODS a senátora Miloše Vystrčila byl finanční převod, který se vnějšímu pozorovateli nedařilo rozklíčovat, standardní. „Na transparentní účet ODS byl přijat milion korun od pana Richarda Benýška, jak je ostatně u platby uvedeno i na transparentním účtu. Pan Benýšek je dlouholetým členem ODS. Protože se jednalo o částku nad 500 tisíc, s dárcem se sešel hlavní manažer ODS a člen grémia, jak to ukládají nová pravidla pro přijímání darů,“ popsal Vystrčil.
Po přijetí byl podle něj milion odeslán z transparentního účtu na standardní účet strany. „Ten ODS využívá pro běžné platby – tedy na úhradu provozních výdajů, ale také dalších závazků. Uvedený účet, na který byl jeden milion postoupen, je tedy účet ODS,“ doplnil senátor Vystrčil. Každý po padesáti do KSČM Své straně poctivě posílali peníze tři komunisté, kteří na kraji šéfují výborům a komisi. Partaji tak „vracejí“ část toho, co si na hejtmanství vydělají. Třeba v roce 2013 věnovali mateřské straně každý částku blížící se padesáti tisícům. To je zhruba jeden jejich měsíční plat. Vedení výboru mají na plný úvazek a dostávají částku přesahující 55 tisíc korun hrubého měsíčně.
„Žádné stanovy ani předpis k tomu neexistují. Je to určitá naše domluva, dobrovolná záležitost,“ řekl k daru Jan Slámečka (KSČM), šéf krajské bezpečnostní komise. Tři křesla dostali komunisté za to, že tichou podporou umožňují na Vysočině vládnout sociálním demokratům. A to již druhé volební období. Opozice je už roky bombarduje kritikou, ale bezvýsledně. ČSSD prosazuje své návrhy s komunisty v zádech pohodlnou většinou. Ke kritikům křesel pro komunisty patří opoziční krajský zastupitel Miroslav Houška (KDU-ČSL). „Neberu to se závistí, ale ten plat, který mají uvolnění krajští zastupitelé, jim umožňuje žít v celkem dobrém standardu. A díky tomuto standardu si mohou dovolit přispět své straně. Jsou jí věrní a poslušní,“ uvedl Houška.
Komunisté ale nejsou samozřejmě jedinou stranou, jejíž členové odvádějí „desátky“ do partajních pokladen. Je to tak i u lidovců. Existuje u nich jakýsi příspěvkový řád. Podle něj členové věnují své straně tři procenta z příjmů, které mají díky působení KDU-ČSL.
Houška jako řadový opoziční zastupitel pobírá přes čtyři tisíce korun čistého. Z toho také přispívá své straně.
Přispěli jednou, uvedeni jsou dvakrát Hnutí ANO mělo ještě včera na svém webu dvakrát vedle sebe uvedeno, že mu firma KAME–VM z Velkého Meziříčí věnovala 55 tisíc korun. Ve skutečnosti ale společnost poslala tuto sumu pouze jedinkrát. „Přispěli jsme jednou, protože si myslíme, že je to správné,“ uvedl Petr Karmazín, jednatel firmy.
Podle něj je vysoce pravděpodobné, že hnutí pošlou v budoucnu peníze znovu. Šéf firmy je spokojen s tím, jak dosud ANO působí ve vládě. „Mně se především líbí to, že lidé, kteří něco dokázali v podnikání, si dokážou představit, co to znamená podnikat. Takže pokud vezmu našeho nejvyššího, a tím nemyslím prezidenta, který ve svém životě – s výjimkou školy – nikdy neviděl normální práci, tak těžko může vědět, co to obnáší,“ doplnil jednatel v narážce na premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD.
Firma KAME–VM se specializuje na výrobu a prodej adaptérů na čelní nakladače.
Třeba sociální demokraté neměli v roce 2013 žádného firemního sponzora z Vysočiny. „Opravdu jsem žádnou takovou společnost nezaznamenal. Prozatím jsme s firmami jednání o darech nevedli, možná to bude předmětem debat před volbami. Býváme ale dotováni z ústředí, máme transparentní účet,“ uvedl Petr Krčál, krajský předseda ČSSD. Nebylo tomu ale tak vždy. Před lety dostala strana statisíce od společnosti Construct z Velkého Meziříčí. Firma později podpořila i stranu TOP 09. Sociálním demokratům průběžně posílá nejvíce peněz z Vysočiny hejtman a poslanec Jiří Běhounek, který za ně kandidoval jako nestraník. V roce 2013 přistálo z jeho účtu v oranžové pokladně více než padesát tisíc.

Fakta

Kdo také přispěl stranám

ODS Marie Jirkovská, Jihlava, 50 tis. Kč Podzimek a synové, Třešť, 50 tisíc Jarmila Vaculíková, Jihlava, 50 tis.

ANO Agrostroj, Pelhřimov, 70 tis. KAME-VM, Velké Meziříčí, 55 tis. Senagro, Senožaty, 50 tis.

KDU-ČSL Lubomír Rek, Žďár n. Sáz., 70 tis Jiří Němec, Tavíkovice, 70 tis.

TOP 09 Jiří Havlíček, Krucemburk, 80 tis. Miloš Jirman, Žďár n. Sáz., 50 tis. Věra Podhorská, Jihlava, 42 tis.

ČSSD Jiří Běhounek, Pelhřimov, 55 tis. František Bublan, Třebíč, 25 tis.

Zdroj: finanční zprávy stran

Přílohy