Firmy budou moci snáze propouštět i nabírat lidi

27.11.2012

Hospodářské noviny | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: Luboš Kreč, Barbora Strnadová


POLITICI UVOLNÍ PRAVIDLA PRO OPAKOVANÉ UZAVÍRÁNÍ SMLUV NA DOBU URČITOU

Odboráři, podnikatelé i politici se v tichosti dohodli na významné, byť nenápadné změně v zákoníku práce. Tam, kde to bude nutné, půjde opět řetězit smlouvy na dobu určitou. Vláda Petra Nečase to přitom od ledna 2012 zakázala.
Po volnějších pravidlech už od jara volali zaměstnavatelé i odboráři. Opatření tvrdě zasáhlo například firmy v zemědělství, kde zkomplikovalo nábory sezonních zaměstnanců, nebo ve strojírenství, které se potýká s výkyvy zakázek. Mírnější podmínky pro uzavírání smluv se proto nakonec zařadily mezi 80 opatření, jež mají rozhýbat českou ekonomiku.
Opatření pomůže především firmám, aby mohly podle situace na trhu pružněji propouštět (a později najímat) zaměstnance. Proti však nejsou ani odbory. V době krize totiž firmy – bez možnosti dalšího opakování smlouvy nad obu určitou – raději najímaly agenturní zaměstnance. Ti mají ale ve vztahu k firmě horší ochranu než zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou.
„Přišli za mnou odboráři z jihlavské firmy Bosch Diesel, zda bych s tím nemohl něco udělat,“ říká senátor za ODS Miloš Vystrčil, který změnu zákoníku vyjednával. A Roman Bence, šéf odborů z jihlavské pobočky německého koncernu, jej doplňuje: „Lidé, kteří dříve pracovali s opakovanými smlouvami, se najednou měli stát agenturními zaměstnanci, což pro ně bylo mnohem méně výhodné.“ Třikrát a dost Co se tedy změní? Od ledna platí cosi jako pravidlo tří: maximálně tři smlouvy, které nesmějí dohromady přesáhnout dobu tří let. A pak je nutná tříletá pauza, aby se firma mohla se zaměstnancem znovu dohodnout na spolupráci. Zcela ale vypadla možnost, že by podnik mohl ve výjimečných případech smlouvy každoročně opakovat bez ohledu na zákaz řetězení, samozřejmě vždy se souhlasem odborů. A to bude opět možné – pokud ve společnosti odbory nejsou, bude muset regule řetězení smluv popisovat aspoň vnitřní předpis.
Vystrčilovi se pod novelu, která už míří do druhého senátního čtení, podařilo získat i podpis šéfa senátorů sociální demokracie Petra Víchy, takže má jistou i podporu opozice. Podle autorů by parlamentem, tedy i sněmovnou, měla novela projít do konce května příštího roku. Platit by mohla zřejmě od léta, nejpozději od začátku roku 2014.
„Je to kompromis, na němž jsme se dohodli se Svazem průmyslu a dopravy asi před měsícem a půl, je to správný krok,“ říká hlavní právník odborových svazů Vít Samek. „Je to jedna z věcí, která firmám hodně pomůže, když se znovu povolí,“ dodává viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
A problém se změnou zákoníku práce nemá ani ten, kdo jej původně upravil, tedy dnes už bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).
„Při letních jednáních jsem řekl, že když se odbory a zaměstnavatelé dohodnou, nic nebudeme namítat,“ říká Drábek.

Přílohy