Gerloch to nemá v Senátu jisté

07.02.2019

Právo | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: Karolina Brodníčková


Očekávaná nominace ústavního právníka a prorektora UK Aleše Gerlocha na soudce Ústavního soudu rozdělila Senát. V tajném hlasování by mohl projít jen o jediný hlas.

Kladně se ke Gerlochovi stavějí senátoři ČSSD a ODS, jichž je v 81členné komoře dohromady 31. Sedm senátorů vládního hnutí ANO se rozmyslí, až prezident Miloš Zeman návrh oficiálně pošle.

Gerlocha naopak odmítají podpořit lidovci, TOP 09, Starostové a klub Senátor 21, kteří mají celkově 39 členů. K odmítnutí Gerlocha vyzval místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

„Jde o klíčovou věc“

„Všichni jsme svědky toho, že se Kancelář prezidenta republiky snaží ovlivňovat soudce. Vytváří se tak atmosféra, která klade zvýšené nároky na jejich morální integritu. A právě proto bychom měli být u jmenování ústavních soudců velmi obezřetní. Po minulých zkušenostech si nejsem jistý, jestli by pan profesor Gerloch pod tlakem obstál,“ uvedl.

Gerlochovi vyčítá, že poskytoval prezidentovi právní analýzy v kontroverzních kauzách. S oporou Gerlocha Zeman odmítl své předvolební výjezdy do krajů označovat jako kampaň, došel k názoru, že nemusí vyslyšet návrh premiéra a jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD), a označil za nezákonné vydat do USA ruského hackera Nikulina.

„Profesor Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli,“ míní Czernin.
(Pokračování na str. 4) Gerloch to nemá v Senátu jisté

(Pokračování ze str. 1) „Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků,“ dodal Czernin.

K odmítnutí Gerlocha vyzval i ostatní senátory. „Jde o klíčovou věc, jde o nezávislost Ústavního soudu a Senát jako pojistka demokracie má teď zásadní roli,“ dodal Czernin.

Předsednictvo lidovců vyzvalo svých 15 senátorů ke stejnému kroku. „Vnímáme, že by na ústavní soudce měly být nominovány opravdu významné právnické osobnosti, které budou garantovat kvalitu práce Ústavního soudu. To u pana profesora Gerlocha není tak úplně jisté,“ sdělil první místopředseda lidovců Marian Jurečka.

„Budou hlasovat spíš o Zemanovi“

K TOP 09 se zřejmě připojí i senátoři STAN, kteří s ní sdílí svůj senátorský klub. „Naši senátoři o tom na klubu ještě nerozhodli, nicméně většina pana Gerlocha nepodpoří,“ řekl Právu předseda STAN Petr Gazdík.

Senátor Václav Láska, který vede klub Senátor 21, Právu řekl, že jeho šest senátorů bude také hlasovat proti Gerlochovi.

Šéf klubu ODS Miloš Vystrčil sdělil, že si Gerlocha po zvou. „Za sebe si myslím, že pan profesor Gerloch má dostatečnou erudici. Ovšem je tu otázka, jak se staví k současnému chování některých ústavních činitelů k Ústavě a jejímu dodržování,“ řekl Vystrčil Právu.

Senátor Tomáš Jirsa (ODS) dodal, že proti Gerlochovi nic nemá. „Obávám se však, aby ho pan prezident nějak nepochválil/nepodpořil. To by pak byla volba o prezidentovi, a ne o Gerlochovi. Pamatuji si na podobné scénky s JUDr. Alešem Pejchalem, který nebyl kolegům dobrý pro Ústavní soud a dnes je ve Štrasburku,“ napsal Jirsa Právu.

Kladně se k nominaci Gerlocha postavil předseda třináctičleného klubu ČSSD Petr Vícha. Pro by hlasoval i senátor ČSSD Miroslav Antl. „Já osobně s takovým návrhem nemám žádný problém, když Aleš Gerloch je výborným ústavním právníkem, resp. expertem, jehož zveme i na senátní ústavně-právní konference. O jeho erudici nemohou být pochybnosti, zůstává však otázkou, nakolik osobu kandidáta zastíní zjevná antipatie k navrhovateli,“ sdělil Právu.

Hnutí ANO se o věci ještě neporadilo. „Ještě to není na pořadu dne. Teď porcujeme medvěda, který běhá po lese,“ řekl Právu místopředseda sedmičlenného klubu ANO Jaroslav Větrovský. Rozhodující slovo nakonec může mít některý z trojice nezařazených senátorů.

„Počkám si na osobní setkání, až nám pan Gerloch vysvětlí svou koncepci. Ale bude mě zajímat otázka integrity jeho postojů. ÚS je garantem ústavnosti a musíme pečlivě zvažovat, koho tam v tuto dobu vyslat,“ sdělil Právu Pavel Fischer.

Jaroslav Doubrava (S.cz) chce pro Gerlocha hlasovat. „Takoví lidé jsou v Ústavním soudu potřeba,“ řekl Právu.

Přílohy