„Hráli jsme si na tankodromu“

15.05.2012

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 2 | autor: Radek Laudin


Jihlavský rodák Ondřej Vetchý, jeden z nejuznávanějších českých herců, zítra oslaví padesátiny.
Jak prožíval dětství na Vysočině a co probírají s bratrem, který je inženýrem?

JIHLAVA Rybník Okrouhlík nebo tankodrom u Jihlavy. I to byla místa, kde trávil svůj dětský čas oblíbený český herec Ondřej Vetchý. Svědectví o tom přináší jeho kamarád z dětství - jihlavský muzikant a moderátor Jarda Hypochondr.

„Oni měli chatu za rybníkem a my před rybníkem. Hráli jsme si spolu na Okrouhlíku už jako malé děti. Strávili jsme tam bezpočet krásných večerů u ohýnku. Jako kluci jsme si chodili hrát na vojáky na tankodrom. Běhali jsme tam v různých vymletých kaňonech a rozebírali odstavené tanky,“ usmívá se Jarda Hypochondr, který se s Ondřejem Vetchým občas vídá dodnes.

V Jihlavě žije a pracuje hercův starší bratr Martin. Není divadelníkem, nýbrž inženýrem. Různé zájmy měli oba bratři odjakživa.

A byl starší Martin respektován mladším Ondřejem? „Možná jsem měl nějakou dobu fyzickou převahu díky věku, pak už ne. Bratr totiž dělal judo, kdežto já jsem hrál šachy,“ vysvětluje Martin Vetchý, který je spolumajitelem realitní a oceňovací kanceláře Janeček -Vetchý a spol.
Bratři spolu mají velmi dobrý vztah. Vídají se jednou za měsíc, zavolají si každý týden. Názory na život mají velmi podobné, často je spolu konzultují. „Třeba o Jihlavě spolu diskutujeme poměrně často,“ dodává Martin Vetchý, který je respektovaným členem ODS v krajském městě.
Do kampaně ODS na Vysočině vstoupil před minulými krajskými volbami i Ondřej Vetchý, když podpořil lídra kandidátky Miloše Vystrčila. „Ondřej Vetchý má v mnoha věcech úplně jasno: lež je lež, pravda je pravda, zloděj je zloděj. Debaty s ním mě hodně posilovaly, nazývá věci pravými jmény,“ říká senátor Vystrčil.

Ondřej Vetchý přijel podpořit Vystrčila těsně před volbami na jihlavský mítink. Jenže tenkrát bylo škaredé počasí. „Takže říkal zajímavé věci a slyšelo to jen málo lidí. Byl z toho nešťastný. Říkal: Tak já jsem vám ani pořádně nepomohl,“ vzpomíná Vystrčil. Ten byl přesto velmi rád, že podporu herce v kampani získal. Na mítinku ve špatném počasí Vetchý Vystrčila i překvapil. Herec tenkrát přijel a čekal dlouho nepovšimnut u kašny, až na něj přijde řada. „Nehlásil se stylem: Tak už jsem tady! Stál tam tiše zachumlaný v oblečení. Poznal jsem ho jako skromného a citlivého člověka,“ vypráví Vystrčil.

Jarda Hypochondr zažívá s Ondřejem Vetchým úsměvné chvíle i takové, kdy obdivuje jeho odvahu. Jeden z veselejších momentů se týkal psů obou kamarádů. Muzikantova dalmatinka jednou kousla fenku Báru, která s Ondřejem Vetchým hrála i v Tmavomodrém světě. „A Bára pak kulhala, jenže pouze když se Ondra díval. On mi to nevěřil, že je taky jako on vynikající herečka,“ vzpomíná se smíchem muzikant. Vybavuje si i jiné chvíle se známým hercem. Třeba když před rokem 1989 sbíral v Jihlavě podpisy pod petici namířené proti tehdejšímu vedení státu.

„Mohl tenkrát přijít o kariéru a vůbec o všechno. Riskoval mnoho, a přesto do toho šel,“ dodává Jarda Hypochondr.

FAKTA Co řekli o Ondřeji Vetchém

„Ve které roli ho mám nejraději?
V divadle se mi líbilo skvělé představení Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, na tom jsem byl asi třikrát. Z filmů jsou velmi vydařená Báječná léta pod psa. Ondra hodně dal do Tmavomodrého světa.
Martin Vetchý, bratr „Bral bych ho hned, je to výborný herec. Je to ale technicky nemožné, abychom tady v Jihlavě měli byť jen na hostování takovou hereckou hvězdu, která pracuje mimo divadlo i ve filmu či v televizi. Volné termíny by asi nešlo sladit.“ Josef Fila, šéf Horáckého divadla „Je to charismatický herec od pánaboha. Městu prospěje, když se k němu hlásí taková osobnost.“ Jaroslav Vymazal, primátor

„Měli jsme vždy jiné zájmy. Bratr dělal judo, kdežto já jsem hrál šachy.“ Martin Vetchý, hercův starší bratr

Přílohy