Kubera: Postavte nový zimní stadion

16.06.2019

jihlavske-listy.cz | autor: Pavel Bajer


REDAKCI Jihlavských listů poctil za doprovodu senátora Miloše Vystrčila svoji návštěvou po prezidentovi druhý nejvyšší ústavní činitel ČR, předseda Senátu Jaroslav Kubera. Přivítala jej ředitelka JL Eva Krpálková.

Nikdy neříkej nikdy, říká o své možné kandidatuře na prezidenta předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který navštívil v pátek Jihlavsko i redakci Jihlavských listů. 

Částí senátorů byl podán návrh na ústavní žalobu na prezidenta republiky, připojíte také svůj podpis? 
Určitě se nepřipojím, protože nerad chodím do předem prohraných soubojů. Ta žaloba nemá žádnou naději. Kdyby měla naději alespoň na dvě procenta, tak se klidně připojím. Jenže ona má naději na nula procent, takže to nemá žádný smysl. Slouží to jenom pro zviditelnění těch, kteří se nemají čím jiným zviditelnit. 

Co říkáte na to, že je pod návrhem podepsán předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil? 
To je jednoduché. My to v ODS nemáme tak, že by všichni museli hlasovat stejně. Já jsem třeba nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu, pro kterou byla tehdy většina. Kdysi jsme měli tzv. systém hvězdiček, podle toho jakou měl daný zákon důležitost, tak byla dohoda, že budeme hlasovat jednotně. Ale nikdy to nebylo tak, že kdyby někdo nehlasoval, tak by kvůli tomu byl ostrakizovaný. Avšak je spíše výjimečné, že by někdo hlasoval jinak. 

Čím voliče přesvědčíte, že je Senát potřebný? Opak tvrdí například ANO nebo SPD… 
Já vždycky těmto silám přeji, aby začal hořet jejich barák, aby si uvědomili, jak jsou důležití hasiči. My jsme teď byli v New Yorku u památníku (po teroristy zničených dvou výškových budovách tzv. „dvojčatech“). Tam nám říkali, že v USA mají největší autoritu hasiči a policisté ze všech orgánů, které existují, protože každý si uvědomuje, co to je za hrůzu, když hoří. Obzvlášť, když tam mají tak obrovské požáry, které semelou celou obec. 

To byl dosti obrazný příměr. Můžete být konkrétní? 
Když řeknou, že je Senát zbytečný, tak můžeme zrušit Poslaneckou sněmovnu a mít pouze 81 poslanců nebo senátorů, kteří budou plnit funkci zákonodárného sboru.To by na ČR stačilo. Celá léta požaduji, když noviny píší, „že Senát odhlasoval“, aby napsaly, že například „hlasy sociální demokracie prošlo zvýšení daní“, třeba i ve sněmovně. Důležité je psát, kdo to konkrétně byl. 
Mně jako předsedovi Senátu skoro říkají, že nesmím být pravicový politik. A že musím mluvit jménem celého Senátu. Ale jak já mohu mluvit jménem celého Senátu? Já to neumím. Neumím mluvit například jménem pana Lásky nebo pana Hilšera. Naopak oni mluví velmi často a rádi jménem Senátu, přitom to je ta nejmenší skupina, ale nejhlasitější. Třeba pan senátor Fischer je hrdina dne, ten řeší úplně všechno. Přitom je zcela bezvýznamný… 

Jak tedy voliče přesvědčíte, že Senát není zbytečný? 
Tím, že není přehlasovatelný u některých věcí, kdyby se konstelace ve sněmovně stala složitou. Dnes má vláda tři možnosti prohlasovat si, co chce. Buď to prohlasuje s ČSSD nebo s SPD nebo s KSČM. Lidé díky pomatené době jsou na internetu, na Facebooku nebo na Twiteru. Oni však nemají čas si číst usnesení nebo vůbec záznamy ze Senátu, aby o tom trošku více přemýšleli. A pak jsou odkázáni na to, co někde slyší. Běžné demokratické společnosti může Senát přijít zbytečný. Teprve, když se začne něco dít, tak zjistí, jak je důležitý. 

Jinými slovy se dá říci, že Senát berete jako takovou pojistku demokracie?
Zhruba tak, i když ten výraz pojistka nemám rád. Historicky to bylo bohužel dáno tak, že Senát nevznikl současně, ale Senát vytvořila Poslanecká sněmovna. A jenom blbec by předával větší díl moci někomu jinému než sobě. Sněmovna neměla důvod dávat Senátu větší moc. Senát třeba nemůže zasahovat do financí, a to je od Poslanecké sněmovny hodně chytré. Kdyby Senát měl schvalovat rozpočet, tak by měli velké starosti. Proto má sněmovna snahu ještě ty zákony, které nejdou přehlasovat, ještě rozšířit, aby nebylo možné jejich zablokování. Pro sněmovnu je Senát nepotřebný, protože ji zdržuje.

Dobře, ale pokud by nebyl Senát a některá z politických stran by v Poslanecké sněmovně získala většinu, mohla by vládnout v podstatě diktátorsky… 
My v této situaci už jsme. Ta strana (ANO) vládne diktátorsky, což je dáno konstelací stran v Poslanecké sněmovně. To, že tam je devět subjektů, je samo o sobě naprostá blbost. Když jsem požadoval pro politické strany zvýšení kvóra z pěti na deset procent, tak mě ty malé chtěly zabít. Tento stav je strašný, ale já nevím, jak to dát zpět do nějakých normálních kolejí. Je hezké, že může demonstrovat 500 tisíc lidí na Letné, ale premiér Babiš si z toho bude klidně dělat srandu, protože oni nic nezmůžou. Porazit ho mohou pouze ve volbách. 

Při své návštěvě Jihlavy jdete také na Horácký zimní stadion. Proč? 
Spolu s hejtmanem Jiřím Běhounkem jsme se shodli na tom, že absolutní nesmysl je rekonstrukce. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti z Teplic. Stavěli jsme nový zimní stadion, i když přistavěný k multifunkční aréně a rekonstruovali jsme akvacentrum. Nebe a dudy. Rekonstrukce stadionu byla katastrofa. Znamenalo to vícenáklady, protože se tam narazí na něco, s čím se nepočítalo. Minulý stavitel to ošidil, nepočítalo se se vším, co se použije a to je špatně… 

Jestli vám dobře rozumím, tak by podle vás měla Jihlava začít stavět novou halu na zelené louce a ne na místě stávajícího stadionu? 
Samozřejmě. Obec má jednu výhodu, nepotřebuje návrat investice. Pokud by ho stavěl soukromník, tak ten potřebuje, aby se mu investice vrátila. Obec musí dbát jen na to, aby byl provoz alespoň trochu rentabilní. 

Nechystá se Senát přispět na výstavbu nové haly? 
(smích) Bohužel, Senát nemá ani floka. 

Jste známý jako velký zastánce kuřáků. Co říkáte na plánované skokové zdražení cigaret o 12 korun. Nemyslíte si, že to víc než státu spíše pomůže černému trhu? Lidé si při skokovém zdražení budou hledat jiné cesty… 
Já si to nemyslím, ale vím to. A to není to nejhorší. Stát bude opět vyplácet více na dávkách, protože kuřáci ze sociálně slabších rodin se neomezí ani o jednu cigaretu. Akorát v rodinném rozpočtu vydají na cigarety víc než dosud a děti budou mít o jedny tepláčky méně, to je jednoduché. A o pašování ani nemluvě… Něco podobného jsme řešili na rekreačních poplatcích. Zvýšení na dvojnásobek je nesmysl. Zvyšuje se pomocí „žáby“ (příměr, kdy si při pomalém zvyšování teploty žába nevšimne nárůstu teploty a uvaří se). 

Neplánujete v budoucnu kandidovat na prezidenta? Roli prezidenta jste si již vyzkoušel ve filmu Toman, v němž jste hrál Edvarda Beneše… 
Jak to říkají všichni: nikdy neříkej nikdy. Moje milá žena, která byla při minulé volbě absolutně, ale absolutně na rozvod, tak když jsem se stal předsedou Senátu, řekla kouzelnou větu: „Ty, nebylo by na tom Hradě míň práce?“

 

http://www.jihlavske-listy.cz/clanek28380-kubera-postavte-novy-zimni-stadion.html

Přílohy