Kuberův teplický orloj. Bývalého primátora připomíná cigareta, dýmá každou hodinu

16.02.2021

cnn.iprima.cz | Téma: Domácí, Ústecký kraj | Autoři: Eliška Havlíčková, ČTK


Dlouholetého primátora Teplic a senátora Jaroslava Kuberu (ODS) připomíná na budově magistrátu cigareta, z níž jde každou hodinu dým. Instalace má symbolizovat politikovu vášeň, která pro něj byla i symbolem osobní svobody. Předseda Senátu zemřel loni v lednu na infarkt. V budově radnice je ještě umístěn reliéf s motivem kouře a Kuberovým mottem: „Nepodnikat a nepřekážet“.

„Vítejte v Kuberově,“ oslovil primátor a senátor Hynek Hanza (ODS) účastníky úterního odhalení vzpomínky na člověka, který se významně zapsal do porevoluční historie města. Jaroslav Kubera byl v letech 1990 až 1994 tajemníkem městského úřadu a následně město téměř čtvrtstoletí vedl. „Jaroslav Kubera a Teplice jedno jest,“ řekl Hanza. Kubera by 16. února oslavil 74. narozeniny.

Cílem vedení města bylo vytvořit takovou vzpomínku, která někdejšího primátora Teplic nejlépe vystihne. „Aby to bylo kuberovské. Pan Kubera byl osobitý, originální a svoboda pro něj znamenala vše. Toto není propagace kouření, ale osobní svobody, toho, že si každý má o svém životě rozhodovat sám,“ upřesnil Hanza, kterého si Kubera vybral jako svého nástupce v čele města. „Svoboda dokáže být nespoutaná stejně jako dým. Takto Jaroslav Kubera zůstane navždy součástí tohoto úřadu,“ dodal Hanza.

Každý den od 8:00 do 21:00 během celého roku půjde vždy při odbíjení celé hodiny z cigarety dým. „Pokaždé si radnice blafne zhruba 40 vteřin, je to rychlé vykouření cigarety,“ popsal primátor. „Je to takový teplický orloj,“ poznamenal.

Na odhalení památníku se přišla podívat i Kuberova manželka Věra. „Byla jsem překvapená, že to provedli tímto způsobem, ale mému manželovi by se to určitě líbilo, to je hlavní,“ sdělila.

Čtyřiadvacet ocenění za čtyřiadvacet let Kuberova působení

Autorem instalace je umělec Adam Kovalčík, kterého město přímo oslovilo. „Nápad se rodil dlouho. Od začátku jsem si říkal, že by bylo fajn, kdyby šlo o něco s kouřem. Nakonec vznikl jednoduchý symbol,“ vylíčil Kovalčík. Cigareta trčí nad vstupními dveřmi do budovy radnice, není u ní žádná pamětní deska ani text. „Je to takové tajemství, které si lidé odhalují sami,“ mínil umělec. „Baví mě, že právě sem na schody pod cigaretu chodí úředníci kouřit,“ doplnil.

Kovalčík ocenil přístup města, které mu vyšlo vstříc. V jedné z kanceláří je mlhostroj, z něhož se jednou za hodinu vypustí dým.

Nepodnikat a nepřekážet bylo podle Hanzy nejčastějším Kuberovým heslem. Nápis je na reliéfu před kanceláří, kde bývalý předseda Senátu úřadoval. „Chci poděkovat za vzpomínku. Mně se velmi líbí,“ řekl současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Hodnoty, které představoval Jarda a které představuje Senát, jsou důležité, ať se nám daří jakkoliv. Jakmile začnete podnikat jako město, začnete překážet a těm ostatním se přestane dařit, to je jeho vzkaz,“ vysvětlil Vystrčil.

Tepličtí radní nyní předložili zastupitelům návrh na udílení cen města. Každý rok ji dostane jedna osoba, která se významným způsobem zasadí o Teplice. Udílet se bude v den Kuberova úmrtí. „Artefakt, který bude předáván, bude originální vzpomínkou na pana Kuberu. Vzhledem k tomu, že tu působil 24 let jako starosta nebo primátor, bude ocenění právě 24,“ uvedl Hanza.

 

Odkaz na článek s videem. 

Přílohy