Kuny už nám přestanou žrát kabely, těší se památkáři na klidnou práci

05.06.2012

Jihlavské listy | Rubrika: Kultura | Strana: 10 | autor: (jv)


TELČ - Od nedávného otevření Lannerova domu si památkáři slibují zahájení klidné pracovní etapy svého úřadu v Telči. Do té doby působili v nájmu v objektech na Slavatovské a na Parkáně.

„Byli jsme po celou dobu na Vysočině vlastně nájemníci a nyní budeme hospodařit pod vlastní střechou. Staneme se tak, myslím, tím pádem platnými obyvateli Vysočiny,“ uvedl při otevření domu Libor Karásek, který ale z pozice ředitele telčského pracoviště vzápětí odešel na jiné místo. V jeho funkci jej od dubna vystřídala jeho náměstkyně Martina Veselá.

Podle Karáska památkáři v Telči vcelku rychle „zdomestifikovali“, hlavně zásluhou dobrého pracovitého týmu: „Od počátku pomáhalo i město Telč při hledání bydlení pro naše zaměstnance atd…., bez této pomoci by začátky byly mnohem těžší.“ Také s pracovištěm památkové péče kraje nastala podle Karáska velice dobrá spolupráce. „A ne v každém kraji to, myslím, funguje tak dobře jako na Vysočině,“ dodal Karásek, podle něhož památkáři nastartovali také dobrou spolupráci s obcemi s rozšířenou pravomocí.

Podle Karáska tak skončilo hektické budovatelské období a nastal čas na opravdovou práci památkářů, na badatelskou činnost, na služby pro veřejnost: „Skončí přebíhání našich zaměstnanců mezi dvěma objekty, kuny nám přestanou žrát kabely našich aut na parkovištích v Telči, nebude nám nikdo vypouštět nádrže u našich osobních vozidel… myslím, že náš život se velice zklidní a bude čas i na realizace projektů, na které zatím čas nebyl.“

Podle senátora, někdejšího starosty Telče a hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila, bude ovšem pro klienty vedle zrenovovaného prostředí úřadu podstatná sympatie a vstřícnost památkářů při jednáních: „Je to potřeba, protože pokud chceme, aby památky byly přínosem pro život našich měst a obcí, je důležité i pochopení těch, kteří mají památky po úřednické stránce na starosti.“

Otevření pracoviště přitom i Vystrčil považuje za logické pokračování rozvoje jedné vývojové větve města: „Historie a péče o památky k Telči patří a bylo osvíceným rozhodnutím zřídit zde územní památkářské pracoviště.“

Přístup současných památkářů v Telči ale oceňuje starosta Fabeš. Je podle něho skutečně odlišný od přístupu, s nímž se bylo možno ve městě setkávat dříve: „Tady byla nastavena tvůrčí spolupráce a diskuze o problémech. Ne striktní nařízení, jak má co vypadat, ale opravdu snaha o řešení ve prospěch věci. Toho si velice vážím,“ uvedl starosta s přáním, aby si tyto myšlenky vzali památkáři do nového s sebou. 

Přílohy