Laureáty Stříbrných medailí předsedy Senátu se stali fyzikové G. Consolmagno a H. Schmitt

04.08.2022

senat.cz | 18:00 | Autor: Lada Faldynová


Za celoživotní vědeckou práci, mimořádný přínos vědě, její popularizaci a práci pro společnost udělil předseda Senátu Miloš Vystrčil Stříbrné medaile astronomovi a fyzikovi Guy Consolmagnovi a vědci-astronautovi Harissonu Schmittovi. Slavnostní předání se uskutečnilo v hotelu Pyramida v rámci přednáškového večera 9. mezinárodní fyzikální konference Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky Fyzikálního ústavu AV ČR, jejímž spolupořadatelem je senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Jsem velmi rád, že Praha v těchto dnech přivítala dva výjimečné vědce, kteří zásadním způsobem přispěli k rozvoji světové vědy. Fyzika totiž vůbec není o vzorečcích, které je třeba se naučit nazpaměť, jak si bohužel někteří po školním seznámení s předmětem fyzika myslí. Je to zcela jinak, fyzika nás učí poznat a pochopit přírodu a její zákonitosti. Vede k poznání i pokoře a mně je velkou ctí, že Guy Consolmagnovi a H. Schmittovi za jejich celoživotní práci mohu předat ocenění, Stříbrnou medaili předsedy Senátu,“ uvedl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil.

Nominaci vědců inicioval Václav Špička z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Oba laureáti Stříbrných medailí vystoupí v rámci mezinárodní fyzikální konference se svými přednáškami. Harrison Schmitt, mimo jiné jediný vědec-astronaut a poslední člověk na Měsíci, pohovoří o své misi Apollo 17, Guy Consolmagno bude prezentovat na téma Astronomie, Bůh a hledání elegance.

Letošní konference Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky 2022 se zabývá nejnovějšími poznatky souvisejícími s chováním velmi malých systémů velikosti řádově desítek až stovek nanometrů. Systémy této velikosti jsou mimořádně zajímavé také z hlediska dnes tak populárních a užitečných nanotechnologií a vývoje nových generací počítačů. Jejich studium je podstatné i pro další vývoj chemie a zejména biologie a medicíny. Konference se koná v Praze ve dnech 1. – 6. 8. 2022 pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové.

 

Odkaz na článek.

Přílohy