Lídry pro volby do kraje i Senátu už má většina stran na Vysočině

28.03.2016

Zpravodajství ČTK | 10:22 | Rubrika ČTK: pol pod | Téma: Senátoři - Vystrčil Miloš


Jihlava 28. března (ČTK) - Lídry pro letošní krajské volby už oznámila většina hlavních volebních stran na Vysočině. Platí to i pro senátní volby v obvodu Jihlava. Sociální demokraty, kteří minulé krajské volby na Vysočině vyhráli, by měl vést současný hejtman, nestraník Jiří Běhounek. Musí ho však potvrdit výsledek vnitrostranického referenda, který by měl být znám 5. dubna. Kandidát ČSSD pro senátní volby, jímž je primátor Jihlavy Rudolf Chloupek, by měl být potvrzen 31. března. ČTK to řekla krajská tajemnice ČSSD Hana Andělová.

V čele kandidátky ODS pro krajské volby bude podnikatel Zdeněk Geist z Jihlavy. Kandidátku KDU-ČSL povede Jaromír Kalina, někdejší sládek jihlavského pivovaru, který je teď náměstkem jihlavského primátora. Hnutí ANO dává na první místo kandidátky projektového manažera Josefa Pavlíka z Havlíčkova Brodu. Komunisty do voleb povede Milan Plodík. Lídrem společné kandidátky TOP 09 a zelených pro krajské volby na Vysočině bude havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Společného lídra bude mít také hnutí STAN a strana SNK-ED. Je jím starosta Pacova Lukáš Vlček.
V posledních dvou volebních obdobích na Vysočině vládne ČSSD s podporou KSČM. V roce 2012 sociální demokraté vyhráli krajské volby před komunisty a lidovci. Z 45 mandátů ČSSD získala 17, druhá KSČM 11 a třetí KDU-ČSL sedm. ODS má v zastupitelstvu pět mandátů, hnutí Pro Vysočinu má zastupitele tři a TOP 09 a Starostové dva. V roce 2008 ve volbách rovněž zvítězila ČSSD, druhá byla ODS a třetí KSČM.
V senátních volbách ve volebním obvodu Jihlava bude funkci obhajovat současný senátor Miloš Vystrčil z ODS, někdejší starosta Telče a hejtman Vysočiny. Vystrčil by měl mít i podporu hnutí STAN a strany SNK-ED. Proti němu bude stát společný kandidát TOP 09 a zelených Milan Kolář, náměstek primátora Jihlavy a pořadatel festivalu Prázdniny v Telči a mnoha dalších kulturních akcí. O úspěch bude usilovat i kandidát KDU-ČSL, jímž je historik a náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík. Hnutí ANO nasadilo do senátních voleb jihlavského ortopeda Zdeňka Faltuse. Kandidátkou KSČM je právnička Helena Vrzalová z Brtnice na Jihlavsku.
Do senátního obvodu číslo 52 patří okres Jihlava a východní část jihočeského okresu Jindřichův Hradec. Před šesti lety v tomto obvodu kandidovalo do Senátu osm lidí. Ve druhém kole zvítězil Vystrčil se ziskem 59,37 procenta hlasů nad sociálním demokratem Vratislavem Výborným.
Krajské a senátní volby se uskuteční nejpozději o druhém říjnovém víkendu, pokud se znovu budou konat společně. Stanovení termínu bude ale záležet na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který na má na jeho stanovení čas až do začátku července 2016.

Přílohy