Moravskoslezský Třinec se zařadí mezi statutární města

18.07.2018

Zpravodajství ČTK | 11:32 | Rubrika: for pol pod zak


Praha 18. července (ČTK) - Moravskoslezský Třinec se zařadí mezi statutární města. Senát obecní novelu, jak ji podal Moravskoslezský kraj, dnes schválil podle doporučení svých výborů beze změn. Předlohu ještě musí stvrdit prezident Miloš Zeman. Třinec by mohl být statutárním městem zřejmě už začátkem září.
Předloha vyvolala v horní komoře bouřlivou debatu. Například Radko Martínek (ČSSD) a Jan Horník (STAN) mluvili o devalvaci postavení statutárních měst, když Třinec nemá ani 50.000 obyvatel. "Změna mu nic nepřinese, jen náklady v řádu 100.000 korun a dobrý pocit," uvedl Martínek. V debatě padala i slova o laciném gestu.
Naopak například Miloš Vystrčil (ODS) podotkl, že statutárními městy se stávala města něčím výjimečná a výsadní. Třinec podle něho kritéria splňuje. Vystrčilův kolega z klubu Zdeněk Nytra upozornil na to, že některé dotační tituly jsou určeny pouze pro statutární města. "Třinec jako město horníků a centrum Těšínského Slezska by si postavení statutárního města zasloužilo," uvedl Vladimír Plaček (ČSSD).
V čele města bude stát místo starosty primátor a tamní radnice se přejmenuje na magistrát. Třinec by se také mohl členit na samosprávné části, což ale zatím tamní zastupitelstvo nepředpokládá. V současnosti je v Česku 26 statutárních měst včetně Prahy.
Předkladatelé novely Třinec charakterizují jako jedno z regionálních center Moravskoslezského kraje. V Třinci žije kolem 36.000 obyvatel. Kdyby se Třinec statutárním městem nestal, mohl by ztratit dlouhodobě budovanou prestiž, stojí ve zdůvodnění návrhu.

Přílohy