Nemocnice poslala odpovědi ke stavu prezidenta. ‚Musím si rozmyslet, jak postupovat,‘ řekl Vystrčil

18.10.2021

irozhlas.cz | 13:43 | Rubrika Zprávy z domova | Anna Kottová, Petr Jadrný


Ředitel Ústřední vojenské nemocnice a ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral odeslal v pondělí ráno odpovědi Senátu na jeho otázky ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Jak informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke na webu, byly vypracovány s „veškerou vahou zodpovědnosti“. Předseda Senátu Miloš Vystrčil potvrdil, že informace dostal. „V tuto chvíli si budu muset rozmyslet, jak postupovat,“ řekl server iROZHLAS.cz.

„V pátek 15. října 2021 obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha, profesor Miroslav Zavoral dotazy předsedy Senátu týkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. 2021 v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN, profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti,“ informovala v pondělí na stránkách nemocnice Zinke.

Obsah odpovědí „z důvodu dodržování zákonných ustanovení“ nemocnice zveřejňovat nebude. Na jeho vypracování se nepodíleli jen lékaři. „Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblasti medicíny a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva za součinnost,“ dodala Zinke.

Předseda Senátu potvrdil, že odpovědi obdržel. „Ano, vím o tom, odpověď dorazila, teď se s ní musím seznámit. Nyní si ji musím pořádně prostudovat. Jak jsem to v první fází četl, tak k tomu budu potřebovat další konzultace, protože ty věci jsou významné. To znamená, že v tuto chvíli si budu muset rozmyslet, jak postupovat,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Vystrčil.

Předseda Senátu ještě neví, jakou část zveřejní. „Předpokládám, že se budeme chovat velmi transparentně, ale na druhou stranu je to věc lidsky velmi citlivá, proto ten můj neobvykle opatrný přístup. Musím to probrat s lidmi, kteří se vyznají ve věcech z hlediska ochrany soukromí a tak dále. Počítám ale s tím, že bych dal k dispozici veškeré možné informace,“ řekl.

Poznamenal také, že o odpovědi z Kanceláře prezidenta republiky, které se rovněž Vystrčil ptal na Zemanovo zdraví, zatím neví.

Vystrčil podle ČTK poskytne zprávu k Zemanovu zdravotnímu stavu vedení horní komory. Informace o jejím obsahu chce zveřejnit ještě v pondělí.

Ke zprávě je na 16.00 svolaná porada členů organizačního výboru Senátu, řekl ČTK jeho člen a předseda frakce SEN 21 a Piráti Václav Láska. Do té doby, jak uvedl, nebude k záležitosti dávat žádné informace. V současné situaci Láskovi přijde rozumnější a elegantnější, aby je předal Senát jako celek.

Někteří členové výboru se porady nezúčastní. Například místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) je pracovně ve Štrasburku a šéf klubu ProRegion Jaroslav Větrovský se omluvil kvůli dlouhodobě naplánované schůzce v regionu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí po poledni informoval, že v 15 hodin bude mít tiskovou konferenci vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Téma neupřesnil.

V pátek na dotaz ČTK sdělil, že se k situaci kolem prezidentova zdraví vyjádří začátkem příštího týdne. „Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří,“ uvedl Mynář.
 

 

Hrad neodpověděl

Předseda Senátu Vystrčil se s žádostí na vojenskou nemocnici obrátil v pátek z pověření vedení horní komory. A to poté, co Kancelář prezidenta republiky na obdobnou žádost nereagovala.

Senátoři po nemocnici nechtějí, aby prozradila jakékoli lékařské tajemství. Chtějí ale pro případné další kroky vědět, jak to s prezidentem vypadá v současnosti a jaká je prognóza z hlediska jeho fungování jako hlavy státu.

Informace jsou podstatné pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice. Tento krok by byl možný jen se souhlasem obou parlamentních komor.

Vedoucí prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář již dříve avizoval, že se k situaci chce vyjádřit začátkem tohoto týdne po dohodě se Zemanovou rodinou.
 

 

Prezidentův zdravotní stav

Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen z Lán v neděli 10. října po poledni. Stejný den prezidentův lékař Miroslav Zavoral oznámil, že se tak stalo kvůli komplikacím, které provázejí prezidentovo chronické onemocnění.

Přesnou diagnózu nesdělil, protože k tomu neměl podle svých slov pacientův souhlas.

Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny. Mluvčí nemocnice v pondělí řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný. Bližší informace o prezidentově zdravotním stavu kancelář Hradu neupřesnila, což vedlo k řadě spekulací a kritiky z řad politiků i veřejnosti.

Miloš Zeman byl hospitalizován v nemocnici už v září a strávil tam osm dní. Podle sedmi důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu a Deníku N, mimo jiné z prostředí Hradu a Ústřední vojenské nemocnice, to bylo kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry, kterými prezident podle provedených vyšetření trpí.

Manželka prezidenta Ivana Zemanová ve čtvrtek na tiskovém brífinku oznámila, že manžel prochází léčbou, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat síly.

O víkendu server iROZHLAS.cz informoval o SMS poslance a přednosty Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julia Špičáka (ANO). Ta dokazuje, že u prezidenta Miloše Zemana byla ve hře transplantace jater. Zprávu poslal šéfovi svého hnutí Andreji Babišovi. „Dobrý den, pane premiére, náš specialista již pana prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace,“ napsal. Premiér uvedl, že šlo ze strany Špičáka o nevyžádanou SMS.

Zemana v nemocnici ve čtvrtek navštívil předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prohlásil, že prezident je schopen vykonávat úřad. Nemocnice se proti jeho návštěvě následně ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

 

 

 

 

Odkaz na článek.

Přílohy