ODS vyzvala dva své radní, ať odstoupí z vedení města

29.01.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: (jpa, mkk, rtd)


Jana Dršatu a Ericha Janderku vyzvala Místní rada ODS v Jihlavě k rezignaci. Souvisí to se spory, které se vedou kolem hokejové Dukly, a také s tím, že někteří straníci nevolili ODS v podzimních volbách.

JIHLAVA Jména „rebelů“ Jana Dršaty a Ericha Janderky stojí v závažném usnesení jihlavské ODS.
Vedení občanských demokratů vyzvalo dva radní k rezignaci na posty ve vedení města. Usnesení místní rady, jejímž předsedou je primátor Jaroslav Vymazal, souvisí se dvěma věcmi. Tou první jsou problémy okolo jihlavské Dukly.
V souvislosti s jejím hospodařením se radní Jan Dršata rozhodl na vlastní pěst podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Od způsobu Dršatova jednání se jihlavská buňka ODS distancovala. Radního vyzvala k rezignaci na křeslo na magistrátu a také k tomu, aby se vzdal členství v orgánech všech městských společností.
„Pokud je někdo radní za ODS, tak je reprezentantem této strany. Pokud neprojedná tak důležité kroky s vedením strany, která ho nominovala do tohoto postu, tak je na tom něco špatně. To jednání může mít zásadní dopady na jeho stranu,“ upozornil primátor Vymazal.

Zbabělost, nebo férovost?

„Nechápu, jakým jednáním jsem poškodil ODS. Je zvláštní, že člověk je vyzýván k rezignaci, když na něco, za co nese osobní odpovědnost, poukáže – a to v podstatě na svoje náklady,“ uvedl k podanému trestnímu oznámení kvůli pochybnostem o hospodaření hokejové Dukly Jan Dršata.
Výzvu k rezignaci považuje za krok zbabělý a vrchol alibismu. „Vyplývá mi z toho pouze jediná věc. Že v Jihlavě je to strana pouze jednoho muže,“ řekl Dršata.
Krajský šéf ODS, senátor a bývalý hejtman Miloš Vystrčil se postavil na stranu primátora Vymazala.
„Není to o tom, jestli má Jan Dršata pravdu a zda se to či ono v Dukle stalo nebo nestalo. To musí být vyšetřeno a budou z toho vyvozeny důsledky, jaké si to zaslouží,“ řekl Vystrčil.
Vadí mu, že Jan Dršata tak zásadní krok jako podání trestního oznámení na městský hokejový klub jako radní s nikým nekonzultoval, nebo to alespoň nedal nikomu na vědomí. „Nezpochybňuji, že na to má každý právo, podat trestní oznámení. Také si ale myslím, že by bylo slušné, solidní a správné, kdyby radní o tom počínání sám od sebe informoval. To se nestalo,“ poznamenal Miloš Vystrčil. Výzvy k rezignaci podle něj byly zřejmě jediným možným řešením. „Ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ dodal senátor.
Když se mluví o dvou výzvách k rezignaci, tak ta druhá v pořadí se týká radního Ericha Janderky, bývalého manažera jihlavské ODS.
Ten je členům strany trnem v oku od té doby, co před podzimními volbami veřejně uvedl, ženedá hlas straně, za kterou sedí na radnici, ale Svobodným.
„Že pan Janderka a další mediálně kritizovali stranu, na tom by nebylo nic špatného. Špatné je to, když oficiálně na veřejnosti vystupují proti své straně,“ uvedl primátor Jaroslav Vymazal.
„To byla věc, která vadila členům. Jednání pana Janderky bylo nelogické a nebylo férové,“ připojil se Miloš Vystrčil.
Na výzvu k rezignaci podle svých slov zareagoval Erich Janderka s úsměvem. „Ať mě odvolají, rezignovat však nebudu,“ řekl současný jihlavský radní. Odvolat by jej tedy muselo až zastupitelstvo, nikoli jen sama strana nebo členové nejužšího vedení města.
„Naprosto nevidím ve svém chování žádné kroky, které by poškozovaly ODS. To, že ‚ódéeska‘ měla ve volbách do Poslanecké sněmovny 7,7 procenta, tak ty chyby musí hledat jinde. Na prvním místě v sobě, v lidech, kteří jsou tam roky a odstoupit nemíní,“ pravil Erich Janderka.
Ten jinak také stál ve sporu okolo Dukly za Janem Dršatou. To byl další postoj, který se místní radě ODS nepozdával. Dále občanským demokratům vadila absence Janderky na zasedáních a nekomunikace. Rezignovat mají oba radní do konce ledna.

Situace ohledně jihlavské Dukly by se mohla uklidnit po včerejší odpolední valné hromadě klubu. Radní podpořili Bedřicha Ščerbana ve funkci jednatele klubu, který patří městu. A Ščerban tak nepřikročil k rezignaci, o které se primátorovi v e-mailu zmiňoval v pátek.
Trestní oznámení na neznámého pachatele, jež podal Jan Dršata, ale platí a bude se jím zabývat policie. „Materiály od Dukly jsem si vyžádal jako zastupitel a radní. Vycházel jsem z diskuse, která byla na radě města. Jako zastupitel a radní mám na to ze zákona nárok. Bylo to z důvodu toho, že rada města se touto problematikou odmítla zabývat,“ zdůvodnil Dršata. Dodal, že dokumenty ukázal pouze svému právnímu zástupci.
Za Ščerbana se postavili fanoušci, trenéři a hráči Dukly. „Když si vezmete, Béďa nastoupil před čtyřmi pěti lety a Duklu posunul někam jinam, než byla předtím. Dukla tehdy měla čtyři pět kmenových hráčů, dneska jich má patnáct. A 50 procent kluků, kteří tady hrají, to jsou odchovanci. Je tady i mládežnická akademie. A že se to někomu nelíbí, že ten pán (radní Dršata – pozn. redakce) má nějaký problém, že chce Béďu odvařit, tak to je neuvěřitelné. To je klasická česká povaha. Jediné pozitivum na tom je, že já jsem Moravák a nejsem Čech,“ uvedl útočník Radek Hubáček. „Béďu jsme požádali, jestli s námi půjde na první třetinu zápasu s Boleslaví na střídačku. Abychom lidem ukázali, že jsme jeden tým, který táhne za jeden provaz,“ doplnil kouč Dukly Petr Vlk.

Přílohy