Omezování výdajů na volební kampaň se v Senátu odkládá

09.03.2013

Zpravodajství ČTK | 15:51 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm


Praha 9. března (ČTK) - Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier narazil v Senátu se snahou urychleně Sněmovně znovu předložit svůj návrh na omezení výdajů při volebních kampaních. Senátoři z ústavně-právního výboru tento týden projednávání novely odložili až do konce září s tím, že se její sporné body pokusí vyřešit. Zákon by tak mohl platit pro příští sněmovní volby.

Dienstbier, který chce příští víkend na sjezdu strany obhajovat funkci ve vedení sociálních demokratů, požadoval původně buď opětovné předložení novely v nezměněné podobě, nebo její úpravu do konce května. Zdůvodňoval to tím, že Sněmovna, která novelu vrátila senátorům k přepracování, k tomu nesdělila žádné věcné důvody až na potřebu vyčkat na vládní úpravu.

Miroslav Škaloud (ODS) tomu oponoval. Dienstbierova novela by podle něj měla například zrušit sponzorování politických stran firmami, ačkoli jinde ve světě je to běžné. Podle Miloše Vystrčila by předloha v navrhované podobě byla nefunkční vzhledem k tomu, že výdaje na volební kampaň povoluje jen stranám a kandidátům a neřeší otázku dobrovolníků.

"Pokud dobrovolníkem bude (miliardář) Petr Kellner, může skoupit všechny billboardy ve prospěch některé strany či kandidáta," poznamenal Vystrčil. Poukázal také na to, že novela se týká pouze parlamentních a krajských voleb, nikoliv obecních. Poukázal přitom na značné sumy, které jsou investovány do volební kampaně v pražských volbách.

Tomio Okamura (nezávislý) označil návrh za konzervující současné složení parlamentu a "superdiskriminační" vůči neparlamentním stranám. Strany by totiž podle návrhu nesměly za rok od jednoho dárce dostat více než jeden milion korun, přičemž ale parlamentní strany dostávají od státu navíc příspěvky za zastoupení ve Sněmovně nebo Senátu. Strana s 20 poslanci dostane z peněz daňových poplatníků za čtyři roky zhruba 150 milionů korun a může si tak na rozdíl od neparlamentních snadno dovolit z veřejných peněz zaplatit další kampaň.

Novela počítá s tím, že na sněmovní a evropské volby by strany mohly dát nejvýše 80 milionů korun ročně. Za kampaň pro krajské volby by měly zaplatit nejvýše sedm milionů korun v každém kraji, celkem tedy 91 milionů korun. V případě senátních voleb má stranický limit představovat tři miliony korun ročně na obvod, tedy 81 milionů korun vzhledem k tomu, že senátní volby se konají každé dva roky ve 27 obvodech. Návrh stanoví limit i pro samotné kandidáty na 300.000 korun. Nestranický kandidát na senátora by pak mohl na kampaň dát 3,3 milionu korun.

Přílohy