Opozice chápe zaměření ČSSD na bezpečnost, jiné priority postrádá

29.07.2016

Zpravodajství ČTK | 12:32 | Rubrika: pol pod for mak


Praha 29. července (ČTK) - Pravicová opozice chápe záměr vládní ČSSD soustředit se v otázce rozpočtu na bezpečnost země. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK řekl, že mu však v plánech, které dnes sociální demokraté představili pro zbytek koaličního vládnutí, chybí dlouhodobá strategie řešení otázky důchodů. Senátor Miloš Vystrčil (ODS) by zase chtěl slyšet stanovisko vládní strany k veřejnému zadlužování. Zdá se mu, že se ČSSD chová bezohledně vůči budoucnosti, řekl Vystrčil ČTK.

Sociální demokracie chce podle svého předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky hodnotit návrh státního rozpočtu na příští rok především podle výdajů na bezpečnost. "To je jedna z oblastí kde se shodneme napříč politickým spektrem," řekl ČTK Ženíšek. Za prioritu chápe bezpečnost i Vystrčil.
Místopředsedovi TOP 09 však chybí vysvětlení, jak přesně chce použít ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tři miliardy korun, které požaduje nad rámec dosavadního návrhu rozpočtu. Vystrčil ČTK řekl, že ODS dlouhodobě akcentuje zvýšení rozpočtu na obranu.
Sobotka také navrhuje vyplatit jednorázový příspěvek 1200 korun důchodcům, pokud se bude rozpočtu v příštím roce dařit. "To vnímám čistě z pohledu toho, že je tři měsíce před krajskými volbami. Sociální demokracie se rozhodla rozdávat dárečky," uvedl. Nechci zpochybňovat zvyšování důchodů našim seniorům, ale daleko víc bych očekával dlouhodobější strategii, z čeho se budou vyplácet důchody našim dětem, dodal Ženíšek.
Vystrčil v souvislosti s návrhem na příspěvek důchodcům postrádá vyjádření ČSSD o jejím postoji k veřejnému dluhu. "Z toho, co jsem slyšel, jsem pochopil, že se ČSSD spokojuje se zpomalením růstu dluhu. To je, jako by se někdo, kdo chce zhubnout, spokojil s tím, že pomaleji tloustne," uvedl. Jednou bude třeba růst dluhu zastavit a splácet, řekl jihlavský senátor.
Při odhlédnutí od otázky veřejného dluhu jsou obecně podle Vystrčila priority v pořádku. "Těžko by člověk něco namítal proti zvyšování výdajů na výzkum a vývoj či zvyšování platů hasičů, policistů, zdravotníků," řekl. TOP 09 podle Ženíška vnímá jako hlavní priority školství, bezpečnost, armádu a "nepromarnění šance hospodářského růstu".

Přílohy