Porcování funkcí v Senátu: Tři adepti na šéfa. Uspěje Kubera? A co bude se Štěchem?

08.11.2018

blesk.cz | Rubrika: Politika | Strana: 0 | autor: Zuzana Štíchová


Z postu předsedy se Milan Štěch (ČSSD) zřejmě posune jen o jeden stupínek níže, tedy na pozici místopředsedy Senátu. Naopak předsedou se podle předběžných propočtů stane buď Václav Hampl (za KDU-ČSL), nebo Jaroslav Kubera (ODS). Ti už si totiž byli schopni vyjednat podporu u kolegů mimo vlastní kluby. Ani jeden z nich ale zřejmě nezvítězí v prvním kole, kde jim bude sekundovat Jan Horník (STAN). Zároveň už si nejsilnější kluby začaly dělit pozice ve vedení výborů.

Zatímco za exrektora Univerzity Karlovy Václava Hampla se postaví kromě vlastních kolegů podle neoficiálních informací také šestičlenný klub Senátor 21, Jaroslava Kuberu zřejmě podpoří stejně početný klub hnutí ANO. Tím by měl Kubera 24 hlasů, Hampl kvůli slabší lidovecké „základně“ 21 hlasů. Potřebují ale nasbírat hlasy 41 z 81 senátorů.

Trojici usilující o post předsedy doplňuje Jan Horník (STAN), jehož klub má 18 členů. Nejistá je pozice dříve nejsilnějšího klubu ČSSD se 13 členy, ten zřejmě jednotně při volbě předsedy hlasovat nebude. Z těchto propočtů pak vyplývá, že do druhého kola boje o šéfa Senátu se zřejmě dostanou Jaroslav Kubera a Václav Hampl.

„Skončila éra přetahování, protože ji stejně nikdo nerespektuje. Bude to jinak, než bylo zvykem,“ okomentoval současný stav jeden z kandidátů Jaroslav Kubera. ODS byla přitom jedním z klubů, který vsázel i na angažování nestraníků, aby si zajistil post nejpočetnějšího klubu. Stejně jako Miloš Vystrčil, šéf senátorského klubu ODS, ale nechává otevřená zadní vrátka. Trojice půjde do středečního souboje, „pokud se do té doby někdo nerozmyslí“. „Já bych se v žádném případě teda nerozmyslel,“ odmítá ale Kubera, že by ze souboje vycouval právě on.

„Vypadá to, že se rozhodne až na plénu hlasováním, že si každý bude držet své. Od předsedy se musí začít, podle toho existuje několik variant,“ nastiňuje problémy s dosavadním rozdělením dalších funkcí předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar. Vedení nejsilnějších klubů si totiž jen obtížně porcuje pozice ve vedení výborů. Vše se odvíjí od jména nového předsedy.

Pokud by nebyl zvolen Václav Hampl, chtěl by zůstat šéfem výboru pro unijní záležitosti. Pokud se ale stane šéfem Senátu, tento post se uvolní a lidovci na něm podle Šilara trvat nebudou. To Kubera žádnému výboru nešéfuje, stejně jako Horník.

„Neví se nic. Podle všeho to bude rozstřel. Když by byl zvolen pan kolega Hampl, tak nám to rozhodí, co jsme doposud domlouvali. Pak asi ty dvě nejsilnější strany to vezmou pevněji do ruky. Budeme tak vyvažovat případné zvolení zástupce KDU-ČSL do čela Senátu,“ popsal nestandardní situaci po senátních volbách také předseda senátorů STAN Jan Horník. Ten by byl v případě prohry připraven přijmout post místopředsedy.

„Varianta, že se bude rozhodovat z těchto tří kandidátů, je velmi pravděpodobná. Jednoznačné obsazení výborů se ale kvůli tomuto nedá říct,“ doplnil hlas ODS „hlavní vyjednavač“ Miloš Vystrčil.

Nominace na předsedu by měly být odevzdány v pondělí. Plénum pak nové vedení Senátu bude volit ve středu a zákonodárci budou pod tlakem. Na stole mají zákony, které musí do příštího pátku projednat.

Zdánlivá jistota: Místopředsedou bude Štěch
A zatímco se „noví“ vlčáci perou, mnout ruce si může končící šéf horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD). Podle informací Blesk Zpráv se s ním ve všech variantách počítá jako s jedním z místopředsedů. Ať už zástupců šéfa Senátu bude pět, nebo třeba jen tři. ČSSD má v novém složení až čtvrtý nejsilnější klub, když ve volbách ztratila téměř polovinu svých senátorů.

článek na webu

Přílohy