Poslanci schválili novelu zákona o rozpočtových pravidlech v senátním znění

19.12.2012

kurzy.cz | Rubrika: Zákony | Strana: 0


PRAHA (MEDIAFAX) - Předlohu ministerstva financí, která upravuje rozpočtová pravidla, schválili v úterý poslanci ve znění, které navrhnul Senát. Norma chce přinést jako novinku informační systém veřejné správy.

Rozpočtový systém bude podle návrhu soustředit údaje potřebné pro sestavení státního rozpočtu, střednědobého výhledu, pro hodnocení plnění státního rozpočtu a pro hospodaření v rozpočtovém provizoriu. Stejný systém má sloužit pro sestavení rozpočtu, střednědobého výhledu i rozpočtového provizoria.

V informačním systému se budou podle představ ministerstva financí měnit údaje na základě změny rozpočtu nebo provádět rozpočtová opatření. Mají v něm být vedené rozpočty organizačních složek státu. "V případě nesouladu údajů vedených v rozpočtovém systému s údaji vedenými jinde se považují za správné údaje vedené v rozpočtovém systému," píše se v návrhu.

"Pokud by byl zákon přijat v podobě navržené navrhovatelem, tak u všech nákupů by hasiči, policisté a ministerstva předtím, než tuto úpravu udělají, by ji museli nahlásit ministerstvu financí. A poté, co by ministerstvo usoudilo, že tyto vchodové dveře, které si vyžadují opravu za 3,5 tisíce korun, tak je mohli teprve opravit," vysvětlil na plénu senátor Miloš Vystrčil (ODS).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že se mu změna příliš nelíbí, ale že se neodváží hlasovat pro poslanecké znění, ve kterém by potřeboval podporu 101 poslanců.

Novela vypracovaná v rámci projektu státní pokladny má přinutit Pozemkový fond ČR, státní fondy a příspěvkové organizace, aby své účty převedly do České národní banky (ČNB). Některé účty, zejména ty pro příjem dotací, budou muset podle návrhu vést v ČNB územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí, regionální rady regionů soudržnosti, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy a Správa železniční dopravní cesty. "Budou dva typy subjektů, subjekty povinné a dobrovolné," uvedl už dříve ministr Kalousek.

Zákon upravuje také sestavování rozpočtu u kapitol Poslanecká sněmovna, Senát, Kancelář prezidenta republiky, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad a Kancelář veřejného ochránce práv. Jejich povinností má být předložit návrh svých celkových příjmů a výdajů rozpočtovému výboru sněmovny tak, aby o nich mohl rozhodnout vždy do 20. června.

Navržené změny se dotýkají také střednědobého výhledu státního rozpočtu, rozpočtového provizoria, zrušení možnosti zřizovat vnitřní organizační jednotky organizačních složek státu a zavedení povinnosti organizačních složek státu vést pouze jeden příjmový a jeden výdajový účet.

Úprava rozpočtových pravidel má po schválení začít účinkovat od 1. ledna 2013.

Přílohy