Protikuřácký zákon by měl Senát podle výboru schválit beze změn

04.01.2017

Zpravodajství ČTK | 16:53 | Rubrika: for pol pod zdr tur slz ptr


Praha (ČTK) - Protikuřácký zákon by měl Senát schválit podle dnešního doporučení výboru pro veřejnou správu beze změn. Hlasování ale bylo těsné. Předlohu, která zavede zejména úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních, projednají ještě také zdravotnický a ústavně-právní výbor. Horní komora se bude normou zabývat na schůzi za dva týdny.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) před senátory zdůraznil, že norma má chránit zejména děti a mladistvé, a také zaměstnance v pohostinství. Naopak například podle zpravodaje Ivo Valenty (za Stranu soukromníků) nepřiměřeně zasahuje do soukromého vlastnictví. Předseda klubu ODS Miloš Vystrčil soudí, že by se mělo jít cestou výchovy příkladem, ne příkazem. Upozornil na to, že zákazy kouření porušují i někteří ústavní činitelé, včetně prezidenta Miloše Zemana.
Vystrčil připomněl i ustanovení, které zakáže kouření v zoologických zahradách vyjma vymezených míst. "Co botanické zahrady a parky?" tázal se.
Jan Horník (STAN) se obává rušení nočního klidu před restauracemi a také nepořádku z nedopalků. "Protikuřácký zákon na to absolutně nemyslí," poznamenal.
Normu ve výboru podpořilo ve sněmovním znění šest z 11 přítomných členů, dva byli proti a tři se hlasování zdrželi. Výbor už nerozhodoval o úpravách navrhovaných Valentou, které by restauratérům například umožnily zřizovat kuřárny bez obsluhy a zrušily by zákaz prodeje alkoholu lidem, kteří už jsou jím zjevně ovlivněni, a lidem, u nichž by bylo možné předpokládat, že následně budou třeba řídit automobil.
"Hospodský nemůže předvídat následné chování zákazníka," tvrdí Valenta, jenž by navíc chtěl odložit účinnost normy z konce letošního května na začátek příštího roku. Úpravy bude moci uplatnit na plénu.

Přílohy