Pustil se do hokejové Dukly. Teď Dršata opouští řady ODS

02.09.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: (jpa)


JIHLAVA Z řad jihlavských občanských demokratů vystoupil radní Jan Dršata.

Právě on mimo jiné nechal prověřit hospodaření jihlavské Dukly, protože měl podezření o nepořádku v účetnictví klubu.
Podal v té souvislosti také trestní oznámení na neznámého pachatele.
Policie však případ letos v květnu odložila. „Věc byla odložena, protože nedošlo ke spáchání žádného protiprávního jednání, které by mělo znaky trestného činu,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Dana Čírtková.
Dršata byl nadále jihlavským radním a zastupitelem. Těchto funkcí se nevzdal, byť ho k tomu vedení ODS v Jihlavě vyzvalo.
Že teď s Dršatovým odchodem vzájemné neshody skončí, vedení občanských demokratů v Jihlavě přivítalo.
„Vzhledem k tomu, jaké názorové i osobní rozkoly v těch minulých měsících a letech probíhaly, tak si myslím, že je to teď pro ODS lepší. Že se,vody‘ vyčistily a každý má možnost ukázat, co v něm je,“ uvedl šéf strany na Jihlavsku Zdeněk Geist.
Zahrnul do své odpovědi i to, že v ODS nejsou už ani dřívější členové užšího vedení strany ve městě Jan Tesař a Michal Zigl i radní Erich Janderka. Ti na rozdíl od Dršaty kandidují v nadcházejících volbách pod hlavičkou hnutí Společně pro Jihlavu. „Každý má možnost na kadidátce, kterou chce reprezentovat, někam dojít,“ dodal Geist.
„Vedení jihlavské ODS na mne tlačilo od okamžiku podání na HC Duklu. Samo mě vyzývalo k rezignaci. Primátor se mě opakovaně neúspěšně pokoušel odvolat z rady města i ze společnosti JVAK. Z ODS odcházím sám a po zralé úvaze, rozčarován,“ reagoval Jan Dršata.

Pustil se do slavného hokejového klubu. Teď Dršata opouští řady ODS

Jan Dršata, který vystoupil z řad ODS, je dosavadní jihlavský radní a zastupitel. Bude ho strana chtít odvolat? „Předpokládám, že zde už takový tlak nebude. Volby jsou 10. a 11. října, což znamená, že necháme věci doběhnout, abychom neobtěžovali veřejnost neustálým vyřizováním účtů,“ vysvětlil šéf ODS na Jihlavsku Zdeněk Geist.
„Mandát zastupitele Janu Dršatovi samozřejmě nezanikne a z rady města by jej muselo odvolat zastupitelstvo. Myslím, že i vzhledem k probíhající předvolební kampani již není vhodné tyto věci vyostřovat,“ uzavřel Geist.
Jan Dršata oznámil své vystoupení z ODS písemně v pátek 29. srpna. Bližší důvody straně podle Zdeňka Geista neuvedl. „On ty důvody neuvádí. Jeho postoje se ale již řadu měsíců lišily od většiny kolegů v místní radě ODS, tak i od některých radních města. Ať to byla hokejová Dukla nebo další body, jak mám zprávy od primátora města. Je to logické vyústění rozdílných názorů jeho a ODS,“ řekl Geist.

Primátor: Dršata nebyl oporou

„Pro mě osobně i pro ODS v Jihlavě to je dobrá zpráva. Pan Dršata nebyl v souladu s vedením ODS, nerespektoval rozhodnutí místní rady, vystupoval proti ODS. Jsme rádi, že už není jejím členem,“ reagoval primátor Jaroslav Vymazal.
„V radě města jedná pan Dršata v podstatě sám za sebe. Není nyní členem rady, o kterého by se člověk mohl opřít jako o straníka či koaličního partnera. Bohužel, vedení ODS vyzvalo pana Dršatu k odstoupení ze všech funkcí už dříve, on to nerespektoval. Z rady jej může odvolat jen zastupitelstvo a víte, že to těsně neprošlo,“připomněl Vymazal hlasování z února 2014.
Podobně se vyjádřil také krajský šéf ODS a senátor Miloš Vystrčil.
„Aspoň se ta věc vyjasnila a je jasné, kdo ke komu patří a kdo ke komu nepatří,“ dodal Vystrčil.
Místopředseda ODS na Jihlavsku Vladimír Bílek řekl, že odchod Jana Dršaty je logickým vyústěním toho, že „členství v ODS chápal jako nástroj pro prosazování svých ekonomických zájmů“.
„Očekávám, že Jan Dršata rezignuje na všechny funkce, na kterých je díky členství v ODS. Zejména tím myslím pozici technického náměstka ve městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace. Ostatní funkce tak jako tak končí s podzimními komunálními volbami,“ uvedl Bílek.

Jana Dršatu chápu, říká další bývalý člen ODS Zdeněk Faltus

Dříve byl v řadách jihlavské ODS také lékař Zdeněk Faltus. Ten je nyní ve volbách na kandidátce hnutí ANO. „Nejsem zvyklý mluvit květnatě, takže bych to řekl jednou větou. Že ho chápu,“ uvedl k odchodu Dršaty z ODS.
Faltus odcházel z ODS ještě v době, kdy byl premiérem Petr Nečas - s pocitem, že strana se řítí do propasti. „To, co se stalo panu Nečasovi, bylo zcela nevyhnutelné. Opakovaně jsem upozorňoval na to, že je třeba změnit ten styl práce v té straně, ale komu nebylo rady, tomu nebylo pomoci. ODS bude mít problém dostat se zpátky tam, kde byla,“ uvedl muž, který nyní kandiduje za hnutí ANO.
V ODS už není ani bývalý člen jejího vedení v Jihlavě a na Jihlavsku Jan Tesař. Ten je lídrem hnutí Společně pro Jihlavu. O dění v ODS se podle svých slov už nezajímá. Nejen z časových důvodů. „V předvolebním čase nechci komentovat dění uvnitř našich volebních konkurentů,“ vysvětlil.

„Vedení ODS na mne tlačilo od podání trestního oznámení na HC Dukla.“ Jan Dršata radní, bývalý člen ODS

Přílohy