www.energeticketrebicsko.cz
V pátek 23. května uspořádal senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu seminář s názvem Ekonomické a sociální důsledky způsobené uzavřením velkého zdroje energie. Senátního semináře se zúčastnili starostové z regionu, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, člen představenstva ČEZu Pavel Cyrani, předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka, ředitel energetické sekce na ministerstvu průmyslu Pavel Gebauer a další významní hosté z oblasti energetiky a samospráv.
Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska, představil aktuální stav v regionu. Zdůraznil, že rozšíření elektrárny Dukovany o jeden blok je proveditelné i z pohledu množství a kvality vody v řece Jihlavě a také díky velké podpoře obyvatel. „Pokud nebude jasně deklarováno dlouhodobé využití elektrárny pro jadernou energetiku, hrozí odchod specialistů z regionu a ztráta velkého množství pracovních míst," připomněl Jonáš a dodal, že uzavřením elektrárny Dukovany by došlo k sociálnu kolapsu v regionu, který by byl mnohonásobně horší, než při uzavření dolu Paskov. V současné době v regionu probíhá socio-ekonomický výzkum, který přinese zprávu o dopadech fungování jaderné elektrárny na region, především zaměstnanost.
Energie z jádra je stabilní
Dalším vystupujícím byl Pavel Gebauer, sekční ředitel pro energetiku na ministerstvu průmyslu. Věnoval se obsahu státní energetické koncepce a současné situaci. Ve státní energetické koncepci je počítáno s navýšením jaderných zdrojů v letech 2030 - 2040. V některých státech dochází k odstavování jaderných elektráren, například Německo, Švýcarsko. Ale například Francie řeší výstavbu nové jaderné elektrárny. „Předpokládáme, že spotřeba elektřiny v České republice bude mírně stoupat. V současné době se také ukazuje, že je velmi důležité mít stabilní zdroj výroby elektřiny. Toto splňuje právě jaderná energetika. Na ministerstvu musíme do konce roku navrhnout kroky, které povedou k naplnění státní energetické koncepce," sdělil ve svém vystoupení Pavel Gebauer.
Po roce 2035 musíme mít nový jaderný zdroj
Při udržení provozu do roku 2035 zajišťuje jaderná energetika vyrovnanou bilanci České republiky, po té musí být v provozu nový jaderný zdroj. „Těžba uhlí se v následujících letech sníží na polovinu. Jádro je pro naši republiku přirozenou volbou," řekl Pavel Cyrani a doplnil, že projekt nového jaderného zdroje v Dukovanech běží a že ČEZ jako provozovatel se snaží projekt časově urychlit. „Věřím, že zvládneme prodloužení životnosti a také přípravu nového bloku. Ale je důležité, aby pro tyto kroky byla stabilní česká legislativa," konstatoval Cyrani.
Po jasném politickém rozhodnutí volají samosprávy. Předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka a starosta Rouchovan Vladimír Černý zastupující obce v dvacetikilometrovém pásmu v okolí elektrárny jednoznačně potvrdili pozitivní vztah občanů k jaderné energetice v regionu, připomněli středoškolský obor Energetik v Třebíči, zdůraznili dobré vztahy s Jadernou elektrárnou Dukovany a s důrazným apelem se obrátili na vládu České republiky, aby jasně řekla, že jaderné zařízení v regionu zůstane. Senátor Miloš Vystrčil navázal. „Nejistota lidí kolem elektrárny vzrůstá. Pokud se to bude stupňovat, nastane stav nedůvěry a to není dobře. Nejistotu a nedůvěru způsobuje špatná komunikace, časté změny pravidel, názorů a chování. Situace je vážná, nikoliv zoufalá. Snažme se o řešení."
V závěrečné diskuzi vystoupil starosta Třebíče Pavel Heřman, který potvrdil pocit nejistoty, který se nad Třebíčí vznáší a vyzval všechny přítomné, aby se zasadili o podporu Dukovan, jinak se podle jeho slov region rozpadne.
Ze semináře vyplynuly dva závěry:
1. seminář potvrdil připravenost regionů na další rozvoj EDU
2. vláda musí učinit rozhodnutí o 5. bloku